Návrat do Hampden Parku. Před 10 lety Rezek letěl vzduchem a sudímu se zhroutil svět

Jak moc nemají v lásce slávističtí fanoušci finského záložníka Glena Kamaru ve službách skotských Glasgow Rangers? Asi zhruba tak moc jako před necelými 10 lety proklínala celá fotbalová komunita ve Skotsku rozhodčího Kevina Bloma a záložníka Jana Rezka. Tehdejší český reprezentant svojí simulací „ostrovanům“ de facto zavřel cestu na Euro.

Naopak svěřenci Michala Bílka si díky remíze 2:2 na slavném Hampden Parku prakticky zajistili baráž, ve které později přemohli Černou Horu a získali místenku na šampionát v Polsku a na Ukrajině.

Na glasgowském Hampden Parku pro Skoty i Čechy začíná v pondělí letošní Euro. Z nominovaných hráčů obou týmů na evropský šampionát byl přímým svědkem bitvy v září roku 2011 pouze James Forrest. A to ještě jen z lavičky sledoval, jak jeho krajané dvakrát vedli, ale ani tak nakonec tři body z kvalifikačního zápasu nevydolovali.

10 let je dlouhá doba, ale oddaní skotští fanoušci jistě nezapomněli na pohled na Michala Kadlece v 90. minutě vyrovnávajícího mordou pod břevno na 2:2. A hlavně se jim z paměti nevytratilo, proč si český reprezentant postavil míč na penaltový puntík. Jméno Jan Rezek jim zřejmě ani po uplynutí dekády nedělá dobře. Ale pěkně popořadě.

Vyprodaný stadion ve skotské metropoli vybouchl nadšením, když ve 44. minutě procedil střelu za záda brankáře Jana Laštůvky Kenny Miller. Více než půl hodiny drželi domácí náskok, ale pak poslal Kadlec míč z levé strany na pravou, kde si ho zpracoval Rezek, který napálil před bránu střílený centr. Jaroslav Plašil náběh načasoval ideálně a břichem vyrovnal na 1:1.

Takovéto skóre by výběru Michala Bílka z hlediska postupových šancí do baráže o mistrovství Evropy vyhovovalo. Nicméně v 82. minutě udělal minelu u autové čáry stoper Jan Rajnoch. Do balonu šel skluzem, ale záhadně ho netrefil a proklouzl mu mezi nohama. V české defenzivě vznikla díra, z čehož ve finále těžil brankou kapitán Darren Fletcher.

Kontroverzní penalta

Už se mohlo zdát, že všechny body zůstanou doma v Glasgow. Tomáš Rosický však ideální kolmicí poslal jen minutu před koncem základní hrací doby do šance Jana Rezka. Křižoval ho Danny Wilson a rázem se Rezek ocitl na zemi. Na první pohled jasná penalta. Hlavní sudí z Nizozemska Kevin Blom to viděl naprosto stejně. Skoti zasypali rozhodčího nechápavými výrazy, pravděpodobně i mnoha nadávkami. A opakované záběry o pár vteřin později ukázaly proč.

Wilson sice udělal pohyb nohou směrem k Rezkovi, ale absolutně ho netrefil. Český reprezentant spadl na kolena prostě jen proto, že se mu chtělo. A Blom mu jeho kousek zbaštil. Velkou zodpovědnost si na sebe vzal Kadlec. Nic nevymýšlel a práskl do míče vší silnou.

Poškození Skoti ale ještě nic nezabalili. Christophe Berra se v nastaveném čase dral do vápna a Roman Hubník mu evidentně brnkl o nohy. Penalta i na druhé straně? Ne. Berra viděl žlutou kartu za simulaci a z Hampden Parku stříkala frustrace na všechny strany.

Rezka už nikdy nechci vidět

„Dvěma výroky zničil naši práci!“ zlobil se po zápase v rozhovoru na Bloma Darren Fletcher. Čertil se třeba také slavný skotský tenista Andy Murray. Pro Rezka za simulaci žádal distanc minimálně na tři zápasy. To český „hrdina“ i po utkání hlásal, že to byla jasná penalta. Uvedl, že kontakt nebyl velký, ale zkrátka byl.

Druhý den například deník Daily Record psal: „Skotský sen byl zničený šokujícím rozhodnutím sudího, který daroval Čechům kontroverzní penaltu v závěru zápasu.“

Jakmile měl Kevin Blom možnost si po utkání pustit to, co odpískal, věděl, že je skutečně zle a skotské antipatie jsou oprávněné. „Simuloval, vědomě a úmyslně. Pokud takový podvod uděláte v hospodě, dostanete okamžitě ránu do nosu. Když jsem viděl záznam, můj svět se zhroutil. Je to už za mnou. Bral jsem to, jako kdybych prodělal autonehodu. Člověk se z toho musí dostat. Bude zase lépe, ale českého hráče Jana Rezka už nikdy potkat nechci,“ řekl Blom deníku Algemeen Dagblad dva roky poté, co se Rezek proletěl vzduchem.

Zatímco v roce 2011 neměli rádi Skoti Čechy (hlavně pak Rezka), s odstupem se negativní pocity přelily na druhou stranu. Může za to březnový odvetný zápas osmifinále Evropské ligy mezi Glasgow Rangers a Slavií Praha na stadionu Ibrox. Surová hra domácích poslala do nemocnice brankáře Ondřeje Koláře, další řadu zákroků za hranou naštěstí slávisté přežili bez následků.

Ale pak Ondřej Kúdela údajně rasisticky urazil finského záložníka Glena Kamaru, který zase později slávistického stopera napadl uvnitř stadionu. Skotský tým po zápase mluvil jen a pouze o rasismu, čímž si v České republice vysloužil takřka bezvýjimečné odsouzení, které se nyní vztahuje na celou zemi.

Dodává to pondělnímu duelu svěřenců trenéra Jaroslava Šilhavého proti Skotům grády.

Každopádně snad vše tentokrát proběhne bez jakýchkoliv kontroverzí. A Skoti nebudou mít nového národního nepřítele.

Tagy: