INTERVIEW, Karel Habsburský - 4.3. v 17:30
Návrat monarchie do zemí jako Rakousko, Česko a další, které v minulosti spadaly pod Rakousko-Uhersko, by přinesl kontinuitu a stabilitu. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS to řekl potomek císařů z rodu Habsburků a nynější hlava rodu Karel Habsbursko-Lotrinský s tím, že právě kontinuitu lidé chtějí. Zároveň je však podle svých slov realistou a znovunastolení monarchie nyní nepovažuje za aktuální téma.
„Monarchie je státní forma, která přináší něco, o co lidé stojí, a to je kontinuita. To je pozitivum monarchie,“ řekl v pořadu Interview potomek rakousko-uherských císařů, který by případně, coby český král, nesl jméno Karel IV. Jedním dechem však dodal, že je „realista“ a návrat monarchie pro něj prý není aktuální téma.
Šéf monarchistů: Nestýská se nám po princeznách, král by společnost dokázal spojit
Své 60. narozeniny v pondělí oslaví dědic císařů Rakousko-Uherska Karel Habsbursko-Lotrinský. Bývalý rakouský politik a podnikatel, který je současnou hlavou habsburského rodu, mohl být českým králem, pokud by se historie vyvíjela jinak. Podle předsedy monarchistické strany Koruny České, Radima Špačka, by byl Karel Habsbursko-Lotrinský velmi důstojným panovníkem českých zemí. Šéf českých monarchistů v rozhovoru pro CNN Prima NEWS dále popsal, proč je podle něj monarchie lepší oproti republice.
„Pro mě je důležitější téma Evropa,“ dodal Karel Habsbursko-Lotrinský s tím, že je nutné zajistit, aby Evropská unie, případně Evropská komise, hovořila jednotným hlasem. Přál by si také posílení evropských institucí.
Podle svých slov se sám Karel Habsbursko-Lotrinský cítí právě především jako Evropan. „Chceme-li přežít jako Evropané, tak musíme hovořit jedním hlasem. Je nutné to přenést do budoucnosti. Proto je má angažovanost v rámci Evropy přirozená,“ řekla nynější hlava bývalého panovnického rodu.
Aktuálně přitom v čele Evropské unie podle něj nestojí příliš silné osobnosti. „Bohužel je potřeba říci, že pokud jde o přední osobnosti, tak to vždy dobře nefunguje. William Schlamm (rakousko-americký novinář žijící v minulém století – pozn. red.) říkal, že pro vnitřní politiku je třeba účetní a pro zahraniční je potřeba státník. Dnes máme v zahraniční politice spíše účetní, kteří nemají dostatečný rozhled,“ pokračoval Karel Habsbursko-Lotrinský a připomněl nedávný případ návštěvy šéfa unijní diplomacie Josepa Borella v Rusku, kterou označil za „katastrofální“.
Karel Habsbursko-Lotrinský (Zdroj: Profimedia.cz) Zdroj: Profimedia.cz
Habsburk: Koronakrizi v Česku pociťujeme i v Rakousku, zejména v pohraničí
Potomek císařů a králů rovněž v pořadu Interview hovořil o pandemii koronaviru. Rakousko, v němž žije, se s ní dle jeho slov vypořádává poměrně dobře. Země brzy přistoupila k tvrdým opatřením, která podle Karla Habsbursko-Lotrinského nesou ovoce. „Často se připomíná příklad Švédska, které nepřijímalo opatření na ochranu obyvatel a nyní se ukazuje, že k nim musí přistupovat. Je tedy dobře, že u nás byla už od začátku opatření přísnější,“ řekl v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.
Všímá si také aktuální kritické situace zejména v Česku či na Slovensku. „Samozřejmě to pociťujeme, zejména v pohraničí,“ uvedl Habsburk s tím, že se snaží sledovat situaci především v sousedních zemích Rakouska.
On sám onemocnění COVID-19 prodělal již loni v únoru, ale podle svých slov má v krvi stále dostatečné množství protilátek, tudíž se o sebe tolik nebojí. I tak se však má v plánu nechat naočkovat, až bude moci. „Určitě se nechám očkovat, je to naprostá nutnost. Je mi jedno, jakou látkou budu naočkován,“ konstatoval s tím, že co se týče ruských či čínských vakcín, je dobré dbát na doporučení evropských či amerických odborníků.