reklama
CNN Prima News Rakousko-Uhersko

Rakousko-Uhersko

Výpis příspěvků ke štítku „Rakousko-Uhersko“

Účet za první světový masakr: 300 tisíc padlých našinců a hroby zajatců v celém Česku

11. listopadu 2021 17:25

Takový masakr, jenž skončil 11. listopadu 1918, Češi od té doby nepoznali. Na bojištích prvé světové války padlo až 300 tisíc mužů z českých zemí, a proto i v nejmenší vesnici stojí pomník padlým za císaře pána. A zatímco Češi umírali v Srbsku, na Haliči, v Rusku, Itálii a jinde, v Čechách i na Moravě našly hrob tisíce zajatců. Reportér CNN se za zajatci prvé světové války vydal na hřbitov v Ostravě-Vítkovicích.

Ženy a opilci nesměli k urnám ani poté, co Češi vybojovali svobodné volby

9. října 2021 05:53

Boj o všeobecné volební právo byl dlouhý, ale také krvavý. K rozhodujícím demonstracím za svobodné volby patřila ta z 28. listopadu 1905, kdy v centru Prahy demonstrovalo 200 tisíc lidí. Zákon o rovném volební právu nakonec císař František Josef I. podepsal 26. ledna 1907. Rovné ale úplně nebylo. Z hlasování byli vyloučeni vojáci z povolání, osoby nesvéprávné a v chudinské péči, vězni, lidé trestaní více než dvakrát za opilství a také veškeré osoby ženského pohlaví.

Kulka, která zažehla velkou válku: Před 107 lety v Sarajevu zemřel Ferdinand d’Este

28. června 2021 14:26

Před 107 lety zastřelil atentátník Gavrilo Princip v bosenském Sarajevu následníka rakousko-uherského trůnu Ferdinanda d’Este a jeho ženu Žofii Chotkovou. Incident odstartoval první světovou válku a uvrhl Evropu do brutálního čtyřletého konfliktu. Samotný atentát byl ale už jen poslední kapkou v moři dlouhodobě napjatých vztahů mezi národy.

Kellner první republiky. Vybudoval československou ekonomiku a „vodil“ si Masaryka

29. dubna 2021 11:27

Vedl nejvýznamnější bankovní dům v českých zemích, přátelil se s Masarykem, položil základy československé ekonomiky a významně přispěl ke vzniku samostatného státu. Jaroslav Preiss byl jedním z nejvlivnějších lidí první republiky. Z pozice ředitele Živnostenské banky totiž ovládal takřka polovinu československého průmyslu. Zemřel před 75 lety.

Jak Habsburkové přicházeli o trůn? České země ztratili hned několikrát

9. ledna 2021 07:11

Již více než sto let je to od chvíle, kdy vznikla samostatná republika Československo. Krátce po 28. říjnu 1918 se od Rakousko-Uherska odtrhly i další země a jen o zhruba dva týdny později rezignoval poslední císař z rodu Habsburků Karel I. Tak přestalo existovat Rakousko-Uhersko, které bylo hybnou silou v Evropě po mnoho let. Zároveň tímto způsobem došlo i k pádu rodu Habsburků, kteří jsou historicky nejvíce svázáni sice s Rakouskem, ale stovky let významně ovlivňovali či spravovali i české země.

Šéf monarchistů: Nestýská se nám po princeznách, král by společnost dokázal spojit

9. ledna 2021 06:50

Své 60. narozeniny v pondělí oslaví dědic císařů Rakousko-Uherska Karel Habsbursko-Lotrinský. Bývalý rakouský politik a podnikatel, který je současnou hlavou habsburského rodu, mohl být českým králem, pokud by se historie vyvíjela jinak. Podle předsedy monarchistické strany Koruny České, Radima Špačka, by byl Karel Habsbursko-Lotrinský velmi důstojným panovníkem českých zemí. Šéf českých monarchistů v rozhovoru pro CNN Prima NEWS dále popsal, proč je podle něj monarchie lepší oproti republice.

Kdyby byl českým králem, nazýval by se Karel IV. Jak žije dědic habsburských císařů?

8. ledna 2021 11:16

Kdyby se historie vyvinula jinak, mohl být nejen císařem Rakousko-Uherska, ale i českým králem. Dnes dědic císařů z dynastie Habsburků Karel působí především v zemi našich jižních sousedů, ale v jiné formě než jeho předci. Prošel rakouskou politikou, je mediálním magnátem a předsedal i organizaci na ochranu kulturních památek. V pondělí 11. ledna Karel Habsbursko-Lotrinský oslaví životní jubileum – 60. narozeniny.

reklama