Zážitky s dětmi, nebo schůze Sněmovny? Část poslanců bojuje za konec „žvanírny“
Rakousko-Uhersko
Výpis příspěvků ke štítku „Rakousko-Uhersko“
Bělohradský: Idea československého národa byla lež. Komunistů jsem si trochu vážil jen v roce 68
Idea československého národa byla lež a oportunistický konstrukt, řekl filozof Václav Bělohradský v pořadu K věci ve vysílání CNN Prima NEWS. Části českých komunistů si podle svých slov trochu vážil jen v druhé polovině 60. let a v období pražského jara v roce 1968.
Češi a Ukrajinci měli společné hlavní město i parlament, připomíná výrobce dronů z Drohobyče
„S Masarykem sedělo v jednom parlamentu 28 ukrajinských poslanců. My se teď ke střední Evropě nepotřebujeme připojovat, my už k ní dávno patříme,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS 62letý Svjatoslav Surma z Drohobyče na západní Ukrajině, správce charitativní nadace Ridňa (Рідня), která aktuálně vyrábí také drony. „Nezapomeňte, že Češi a západní Ukrajinci měli do roku 1918 společné hlavní město, kterým byla Vídeň,“ připomíná Surma. Muž se zakrouceným knírem, jaký se nosíval za Rakouska-Uherska. „A brzy spolu zase budeme v Evropské unii,“ věří. Nyní leží Drohobyč 76 kilometrů od hranic EU, ale i na toto město padají ruské rakety.
Nevezeme domů úspěchů, ale zkušeností, vymlouvali se čeští olympionici už za císaře pána
Reprezentovali České království, ovšem příliš úspěchů neposbírali. V letech 1896 až 1912 se odehrálo celkem pět novodobých olympijských her a Češi si z nich dohromady odvezli pět medailí. „Nevezeme domů úspěchů, ale mnoho zkušeností, a na těch budeme budovat,“ omlouval olympioniky deník Národní listy obvyklou formulkou, kterou může Český olympijský výbor v případě propadu bez obav použít i po letošní olympiádě. Citovaný výrok se ovšem váže k letním olympijským hrám z roku 1912 ve švédském Stockholmu. Češi tehdy nereprezentovali Rakousko-Uhersko, nýbrž České království, oficiálně byli označováni jako Rakouští Češi.
Tak nám zabil Ferdinanda. Atentátník Princip zemřel v českém Terezíně, trpěl v drsném vězení
Když Gavrilo Princip před 110 lety zastřelil v Sarajevu následníka trůnu Františka Ferdinanda d‘Este, unikl popravě jen díky nízkému věku. Místo oprátky putoval do vězení v českém Terezíně. Ve zdejší cele se musel smířit s krutými podmínkami, které odporovaly tehdejším řádům. Pro CNN Prima NEWS to popisuje 87letý badatel Stanislav Buchar, pro něhož jsou okolnosti sarajevského atentátu celoživotním koníčkem – pátral kvůli nim v českých, rakouských i balkánských archivech, naučil se srbochorvatsky, mluvil s pamětníky i Principovými příbuznými.
Český řidič špatně odbočil. Byla z toho první světová válka, při které zemřely miliony lidí
Před 110 lety došlo v Sarajevu k atentátu, po kterém zemřel následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este. K události, jež se stala záminkou pro rozpoutání první světové války, přispělo špatné odbočení arcivévodova českého řidiče Leopolda Lojky. Podle historiků se až do konce svého života obviňoval, že jediným pohybem volantu mohl odvrátit smrt téměř 10 milionů lidí. Byl v tom ale nevinně.
Videohra oživí slavnou českou postavu. Ze Švejka se stane velitel torpédoborce
Mnozí ho považují za pomatence a blázna. Teď se ale z Josefa Švejka stává velitel torpédoborce. Alespoň ve virtuálním světě námořních bitev. Populární postava tuzemského vojáka přichází do videohry World of Warships. Švejk se ve hře z dílny běloruského studia Wargaming dočká také českého dabingu. Svůj hlas mu propůjčil herec Michal Holán.
Jízda historickou vánoční tramvají: Sváteční Praha jako na dlani a beze shonu
Do Vánoc chybí sotva týden, přesto jste ještě nepropadli sváteční atmosféře? Není divu, nejkrásnějším svátkům v roce často předchází shon a stres. V Praze vás ale sváteční pocit dostihne i na nečekaných místech – díky vánočním tramvajím. Že nejste z Prahy? Nevadí, nastupte si teď s námi.
Obnovme Rakousko-Uhersko pod naším dozorem, zaznělo v ruské televizi. Expert mluví o cirkusu
Ruští propagandisté přišli s novou smělou tezí. V televizní show vedené známou kremelskou „hlásnou troubou“ Vladimírem Solovjovem padla myšlenka, že Moskva by měla z některých států vytvořit nové Rakousko-Uhersko zcela neutrální vůči Rusku. Spolupracovník CNN Prima NEWS žijící v Moskvě Jiří Just Solovjovův pořad označil za „cirkus iluzí“.
Léto na Bechyňce: Nastupte do vlaku a projeďte první elektrifikovanou dráhu v Česku
V dalším díle pořadu Prima Česko jsme se vydali na výlet vlakem. Jihočeskou krajinou jsme se projeli po první elektrifikované trati v Rakousku-Uhersku. Díky nostalgickým jízdám z Tábora do Bechyně jsme mohli potkat Františka Křižíka a zažít léto na Bechyňce.
Pryč s pivní daní! Proti zdražování národního moku protestovala plná náměstí. Nyní je ticho
Milovníci chmelového moku se v minulosti mnohokrát rázně postavili proti zvyšování daní z piva. Také vláda premiéra Petra Fialy (ODS) nyní v Parlamentu prosazuje vyšší DPH za pivo v rámci konsolidačního balíčku, hospodští ale protestují mnohem mírněji než třeba před 114 lety. Ministerským kabinetem ohlášené navýšení pivní daně vyvolalo velké protivládní demonstrace například v neděli 23. května 1909. V Brně tehdy demonstrovali takřka všichni hostinští ve městě, svorně Češi i Němci. A přidaly se i davy štamgastů. Praha se proti zdražování piva postavila ve stejný den s podobnou kuráží, městem táhl pětitisícový protestní průvod.
GLOSA: Rudou září zahořet, hlásali socdemáci už za císaře. Zachrání je teď barva cihel?
Víkendový sjezd sociálních demokratů proměnil erbovní barvu partaje. Není to už oranžová ani rudá, což byly tradiční barvy spojené s dějinami strany. Teď je to cihlová. Podle staronového předsedy strany Michala Šmardy je to prý moderní barva. Bude však stačit k záchraně strany?
Ruský špion v Praze Alfred Redl se zastřelil před 110 lety. Moskva tu verbuje agenty i dnes
Posledních osm měsíců života strávil ruský agent v rakouské plukovnické uniformě v pražském Lichtenštejnském paláci na Malé Straně. V předvečer smrti ovšem zamířil do Vídně a Pražané si 26. května 1913 mohli přečíst v Národní listech: „Z Vídně. Náčelník generálního štábu 8. sboru v Praze, plukovník Alfred Redl, spáchal dnes v hotelu ve vnitřním městě sebevraždu, střeliv se do úst.“ Důvod? Provalila se jeho dlouholeté špionážní činnost pro Rusko. Ve zpravodajské žargonu byl Alfred Redl takzvaným krtkem, tedy agentem uvnitř ústředí zpravodajské služby protivníka. „Naverbovat či zlanařit krtky, o to se Rusové v Praze zcela jistě snaží i dnes,“ říká historik Tomáš Kykal.