CNN Prima News Rakousko-Uhersko

Rakousko-Uhersko

Výpis příspěvků ke štítku „Rakousko-Uhersko“

Tak nám zabil Ferdinanda. Atentátník Princip zemřel v českém Terezíně, trpěl v drsném vězení

Když Gavrilo Princip před 110 lety zastřelil v Sarajevu následníka trůnu Františka Ferdinanda d‘Este, unikl popravě jen díky nízkému věku. Místo oprátky putoval do vězení v českém Terezíně. Ve zdejší cele se musel smířit s krutými podmínkami, které odporovaly tehdejším řádům. Pro CNN Prima NEWS to popisuje 87letý badatel Stanislav Buchar, pro něhož jsou okolnosti sarajevského atentátu celoživotním koníčkem – pátral kvůli nim v českých, rakouských i balkánských archivech, naučil se srbochorvatsky, mluvil s pamětníky i Principovými příbuznými.

Český řidič špatně odbočil. Byla z toho první světová válka, při které zemřely miliony lidí

Před 110 lety došlo v Sarajevu k atentátu, po kterém zemřel následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este. K události, jež se stala záminkou pro rozpoutání první světové války, přispělo špatné odbočení arcivévodova českého řidiče Leopolda Lojky. Podle historiků se až do konce svého života obviňoval, že jediným pohybem volantu mohl odvrátit smrt téměř 10 milionů lidí. Byl v tom ale nevinně.

Obnovme Rakousko-Uhersko pod naším dozorem, zaznělo v ruské televizi. Expert mluví o cirkusu

Ruští propagandisté přišli s novou smělou tezí. V televizní show vedené známou kremelskou „hlásnou troubou“ Vladimírem Solovjovem padla myšlenka, že Moskva by měla z některých států vytvořit nové Rakousko-Uhersko zcela neutrální vůči Rusku. Spolupracovník CNN Prima NEWS žijící v Moskvě Jiří Just Solovjovův pořad označil za „cirkus iluzí“.

Pryč s pivní daní! Proti zdražování národního moku protestovala plná náměstí. Nyní je ticho

Milovníci chmelového moku se v minulosti mnohokrát rázně postavili proti zvyšování daní z piva. Také vláda premiéra Petra Fialy (ODS) nyní v Parlamentu prosazuje vyšší DPH za pivo v rámci konsolidačního balíčku, hospodští ale protestují mnohem mírněji než třeba před 114 lety. Ministerským kabinetem ohlášené navýšení pivní daně vyvolalo velké protivládní demonstrace například v neděli 23. května 1909. V Brně tehdy demonstrovali takřka všichni hostinští ve městě, svorně Češi i Němci. A přidaly se i davy štamgastů. Praha se proti zdražování piva postavila ve stejný den s podobnou kuráží, městem táhl pětitisícový protestní průvod.

Ruský špion v Praze Alfred Redl se zastřelil před 110 lety. Moskva tu verbuje agenty i dnes

Posledních osm měsíců života strávil ruský agent v rakouské plukovnické uniformě v pražském Lichtenštejnském paláci na Malé Straně. V předvečer smrti ovšem zamířil do Vídně a Pražané si 26. května 1913 mohli přečíst v Národní listech: „Z Vídně. Náčelník generálního štábu 8. sboru v Praze, plukovník Alfred Redl, spáchal dnes v hotelu ve vnitřním městě sebevraždu, střeliv se do úst.“ Důvod? Provalila se jeho dlouholeté špionážní činnost pro Rusko. Ve zpravodajské žargonu byl Alfred Redl takzvaným krtkem, tedy agentem uvnitř ústředí zpravodajské služby protivníka. „Naverbovat či zlanařit krtky, o to se Rusové v Praze zcela jistě snaží i dnes,“ říká historik Tomáš Kykal.

O prvním letu Jana Kašpara rozhodla splašená kráva. Slavný aviatik spáchal sebevraždu

Obklopila mě téměř tma, neviděl jsem ani motor, ale náhle zahlédl jsem hroty velechrámu sv. Víta. Tak líčil aviatik Jan Kašpar svoji nejslavnější cestu po nebi, první český dálkový let z Pardubic do Prahy v roce 1911. Od narození Jana Kašpara uplynulo 140 let, svět spatřil 20. května 1883. První úspěšný pokus odlepit aeroplán od země učinil v roce 1910 a paradoxně k tomu přispěla splašená kráva. Nad Čechy a Moravou létal pouhé dva roky, aby v březnu 1927 zemřel v neutěšených finančních poměrech. Spáchal sebevraždu, otrávil se benzinovými výpary. Při pohřbu se o tragickém konci nemluvilo a již v roce 1928 Češi postavili aviatikovi první pomník.

Bojím se upozornit, že jízdu vpravo zavedli nacisté, říká historik o symbolech moci

V roce 1918 založené Československo se zbavovalo soch rakouských panovníků i dalších symbolů monarchie. Nacisté zase likvidovali památníky mladé demokracie a komunisté odstraňovali artefakty snad ze všech historických etap. Sochy a symboly vadí i dnes, v Praze třeba v roce 2020 padl památník maršála Koněva. „Bojím se upozornit na skutečnost, že pravostranný provoz v českých zemích zavedli nacisté,“ říká s nadsázkou Jan B. Uhlíř v souvislosti s nedávno zničeným křížem z éry nacismu v Jizerských horách.