Návštěvníci pražské zoo se můžou těšit na tasmánské čerty

Tasmánský čert

Tasmánští čerti

Nedávno pražská zoo představila dvě nová slůňata a teď se pyšní další novinkou, expozicí tasmánské a australské fauny. Celé této výstavě vévodí takzvaný Darwinův kráter, ve kterém od soboty budou k vidění čtyři tasmánští čerti, také známí jako ďáblové medvědovití. Zoo Praha tak bude teprve druhou zoologickou zahradou v Evropě, kde budou k vidění.

„Jsou to jedinečná zvířata, největší draví vačnatci, kteří žijí už jen v Tasmánii. Tam je ohrožují hlavně projíždějící auta, protože čerti v noci chodí sbírat mršiny na silnice,“ popsal pro CNN Prima NEWS ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Záchrana nosorožců bílých severních kvůli koronaviru stagnuje

Práce na záchraně nosorožce bílého severního, na které se podílí i čeští odborníci, se kvůli pandemii COVID-19 zastavily. Konkrétně chystaný program na odnošení embryí kriticky ohroženého druhu náhradními matkami běžnějších nosorožců bílých jižních přerušila omezení v mezinárodní dopravě. Soukromá rezervace Ol Pejeta v Keni, kde se nacházejí poslední dvě samice nosorožce bílého severního, se navíc potýká s velkou ztrátou příjmů z turismu.

Tasmánští čerti na pohled působí vzteklým dojmem a do Disneyových pohádek by se zrovna nehodili. „Chovají se zdánlivě velmi agresivně, protože často vrčí, štěkají a cení zuby,“ řekl Bobek, pro kterého je však získání těchto zvířat obrovskou poctou.

Zoo Praha je totiž teprve druhou zoologickou zahradou v Evropě, která se může pyšnit tasmánskými čerty, a znovu tak potvrzuje svou výjimečnost. Například podle cestovatelského serveru TripAdvisor si drží příčku páté nejlepší zoo na světě.

I přes vzácnost tasmánských čertů Miroslav Bobek přiznává, že pro běžné návštěvníky bude nejzajímavější průchozí výběh s klokany rudokrkými. Ředitel zoo totiž slibuje, že v této oblasti vás od klokanů nebude dělit vůbec nic.

Tagy: