Bezpečnostní pásy dokáží v případě nehody předejít závažnějším zraněním cestujících a co víc, dokáží jim zachránit život. O to překvapivější může být, že existují výjimky, kdy je podle zákona nemusíte mít zapnuté. Platí to i pro těhotné ženy nebo třeba při couvání? To nám prozradilo tiskové oddělení Policie České republiky.
Do základní výbavy auta se bezpečnostní pásy poprvé dostaly v roce 1959, přičemž první zemí, která zavedla jejich povinnost, byla Austrálie. V Československu se pak celá posádka musela povinně poutat od 1. ledna roku 1976, ovšem jen při jízdě mimo obec. Až s rokem 1990 byla povinnost rozšířena také na jízdy v obci.
K TÉMATU: Zjistili jsme tajné fígle parkovacích pirátů. Hrozí jim vysoký postih, varují ale policisté
Dnes jsou i po 35 letech bezpečnostní pásy stále nenahraditelnou součástí každého nového vozu. Za nepřipoutání se navíc v Česku hrozí opravdu přísné sankce, které mohou vést až k odebrání řidičského oprávnění. Ne vždy ale musí jízda bez pásů takto skončit, podle policie totiž existuje hned několik výjimek, kdy není potřeba bezpečnostní pásy užít. Jaké to jsou?
„Výjimku mají například posádky vozidel ozbrojených sil a integrovaného záchranného systému. Ty se nemusí poutat v případě, že řeší mimořádné události a použití bezpečnostního pásu může bránit v rychlém opuštění vozidla. Výjimka se vztahuje také na instruktory autoškol,“ sdělilo nám tiskové oddělení PČR. Jezdit bez zapnutých pásů mohou ovšem i běžní řidiči, například při couvání nebo pokud mají zdravotní potíže.
Co když auto pásy nemá?
„Může se stát, že lékař z jakéhokoliv důvodu používání bezpečnostních pásů nedoporučuje. V tomto případě ale musí osobě vystavit potvrzení a člověk oproštěný od této povinnosti jej musí policistům na požádání předložit, vysvětlila policie s tím, že nejedná-li se o stav trvalého rázu, musí být platnost lékařského potvrzení časově omezena a to na dobu jednoho roku. To stejné platí i pro těhotné ženy. Poutat se nemusí, jestliže jim lékař udělí výjimku.
No a jak je to s auty, které bezpečnostní pásy nemají z výroby, zejména ta historická? Ani v těch se pochopitelně poutat nemusíte. Jen mějte na vědomí, že v něm nesmíte přepravovat dítě do tří let. A pokud vůz nemá ani pásy vpředu, nesmí na sedadle spolujezdce sedět dítě menší než 150 centimetrů.
Všichni ostatní kromě výše zmíněných jsou povinni mít bezpečnostní pásy zapnuté a pokud tak neučiní, hrozí jim pokuta do dvou tisíc korun na místě nebo až do pěti tisíc ve správním řízení a také čtyři trestné body. Zároveň myslete na to, že pokud se nepřipoutáte a dojde k dopravní nehodě, u většiny aut se správně neaktivují airbagy. Ty totiž jdou ruku v ruce se zapnutými bezpečnostními pásy.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rizika mobilu za volantem: Zprávy musí počkat, apeluje expertka. Ruší i handsfree hovory