VAR, tedy video asistent rozhodčího, budí masivní reakce napříč celým fotbalovým světem. Zvláště v Anglii je tato teď už běžná součást hry často kritizována paradoxně pro přehnanou propracovanost. Díky počítačové geometrii je systém schopný rozeznat milimetrové ofsajdy, které by v „předvideových“ časech nikdo neřešil. A pak je tu také časté hanění lajnových sudích, kteří jsou podle některých názorů nyní příliš pasivní. Myslí si to i kapitán Leedsu United Luke Ayling.
Rozhodčí spoléhají na VAR přehnaným způsobem, ozývá se nezřídka ve fotbalové komunitě nejen na „ostrovech“. Díky tomu, že fotbaloví soudci ví, že jim záda jistí videorozhodčí, nechávají některé situace plynout a případně se k nim vrátí v rámci přezkumu. Takto je to i v případě ofsajdů. Pomezní sudí – i v případě podezření, že šlo o těsné postavení mimo hru – většinou nezvedají praporek vzhůru a nechají situaci dohrát do konce, pokud by se z akce urodil gól. Zpětně se ukáže, kde se nacházela pravda.
S váháním a málo aktivním počínáním rozhodčích na čáře evidentně není dlouhodobě spokojený Luke Ayling. Obránce a kapitán Leedsu United svůj názor velmi explicitně vyjádřil v nedělním duelu proti Manchesteru United, který skončil 0:0.
Ayling viděl ve 37. minutě žlutou kartu za to, že sestřelil útočnou hvězdu „Rudých ďáblů“ Marcuse Rashforda. Karetní napomenutí obdržel po právu, opora Leedsu si však myslela, že k zákroku vůbec nemělo dojít. Rashford se řítil do šance po pasu od Harryho Maguirea a podle Aylinga byl útočník Manchesteru v okamžiku přihrávky v ofsajdu a pomezní sudí nemával kvůli tomu, že potenciální postavení mimo hru odhalí zpětně VAR.
“it’s cos you’re fucking waiting for VAR all the time, use the fucking flag you’ve been given. use it mate, well done(!)” never stop being a shithouse @lukeayling_8 pic.twitter.com/Y7WrCBqw3L
— ellie may (@ellufc) April 25, 2021
„Stalo se to kvůli tomu, že do p*dele čekáš celou dobu na VAR,“ odchytily slova frustrovaného Aylinga mířená k asistentovi rozhodčímu po faulu na Rashforda ruchové mikrofony. „Použij ten zas*anej praporek, co ti dali. Použij to, skvělá práce,“ dodal sarkasticky nazlobený obránce.
To, že rozhodčí nechávají při těsných situacích ruku dole a nesignalizují okamžitě ofsajd, bylo velkým tématem v březnu, když Wolverhampton v Premier League přivítal Liverpool. Před koncem se na bránu domácích řítil Mohamed Salah. Brankář Rui Patrício proti němu vyběhl, aby útočníkovi hostů zmenšil střelecký úhel, při tom se ale srazil se spoluhráčem Coadym, který ho zasáhl kolenem přímo do hlavy. K brankáři, který zůstal bezvládně ležet na trávníku, okamžitě přiběhli lékaři. Ošetřování zabralo 13 minut a vyžádalo si i použití kyslíkové masky. Gólman opustil hřiště na nosítkách.
K děsivým obrázkům plynoucím ze snahy Patrícia zneškodnit šanci Salaha vlastně vůbec nemuselo dojít. Krátce po střetu – když bylo jasné, že gól nepadne – totiž pomezní mával ofsajd, hlavní sudí ho pak odpískal. Děsivý incident demonstroval, že nepřerušení hry v případě, kdy se má přerušit, může vést ke zbytečným zraněním.
V současné době mezinárodní fotbalová asociace FIFA pracuje na zdokonalení systému VAR, kdy by asistent rozhodčího dostal skrze důmyslnou technologii prakticky ihned upozornění, že situace, kterou má před očima, je ofsajdová. Tato vymoženost by měla být tak přesná, že odhalí i to, když se útočník nachází v ofsajdu pouhou špičkou kopačky. Novinka by měla být poprvé v ostré akci příští rok na mistrovství světa v Kataru.