Premiér Andrej Babiš (ANO) přijímá opatření proti covidu tak, aby mu neuškodila v průzkumech. Myslí si to šéf poslanců hnutí STAN Jan Farský. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že řešením by mohly být předčasné volby, ze kterých by vzešla nová vláda.
Pane předsedo, prohlásil jste, že premiér Andrej Babiš paralyzuje vládu svým strachem. Jak to myslíte?
Premiér se bojí, že bude pohnán k odpovědnosti za to, co udělal nebo neudělal. Nezvládá republiku vůbec řídit. Většinu času hledá někoho, kdo nese vinu za současnou situaci. Nikdy nepřipustí, že za ni může on. Vždy za problémy může jeden ministr, druhý ministr nebo opozice. Premiér se vždy najmenuje do všech funkcí, všechno zvládne, bude rozvážet roušky, rozvážet vakcíny, zajistí je pro nemocnice. Ale potom se na jednání s opozicí ptá, co má dělat. Chtěli jsme po premiérovi, aby doložil, která opatření přinesou snížení reprodukčního čísla, jaký cíl máme v počtech nakažených. On řekl, že to nikdo neví. Není možné poslouchat vládu, která vás limituje ve všech činnostech a zároveň neargumentuje, nevysvětluje, ale jen rozkazuje a zakazuje.
Lockdown za tři týdny neskončí. Vláda dává lidem falešnou naději, zlobí se opozice
Tvrdý lockdown, který omezil volný pohyb lidí, za tři týdny neskončí. Myslí si to lídři některých opozičních stran. Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamová dává vláda lidem falešnou naději, když mluví o rozvolňování.
Situace je náročná a určitě je těžké zemi řídit v takové krizi. Opravdu za současnou situaci podle vás může jen premiér?
Problém je, že premiér jen přemýšlí, jak budou opatření vypadat navenek a jak je lidé přijmou. Proto se zdráhal vyhlásit lockdown. Nechtěl naštvat svoji voličskou skupinu, do které patří i odpírači roušek a očkování. Proto premiér nemůže razantněji vystoupit, protože by jeho voliči přešli k SPD – a toho se on bojí. Než přistoupí na jakékoliv opatření, ze všeho nejdřív kalkuluje, jaký to bude mít dopad v předvolebních průzkumech. Stejně tak v září a říjnu podřídil všechno krajským volbám. Odsunoval uzávěru, ve Sněmovně nám říkal, ať alarmující situaci neřešíme a ať schvalujeme zahrádkářský zákon. A jak to dopadlo?
Na druhou stranu, opozice byla na podzim k vládě dost tvrdá, a když se měly zavádět roušky, pamatuji si, jak část opozice říkala, že to je nesmysl. Kdyby vláda udělala lockdown v září, opozice by možná kritizovala, že tak tvrdá opatření nejsou namístě. Správně říkáte, že bylo před volbami. I opoziční strany se snažily nahrát si body.
Nemohu mluvit za celou opozici. My jsme tohle nevykřikovali. Pokud by vláda vystoupila s jasným odůvodněním pro lockdown, s čísly a predikcemi, opozice by si ani nemohla dovolit nic říct. Vláda s námi ale vůbec nekomunikovala, svá rozhodnutí nevysvětlovala. Střílí opatření od boku. Za několik dní zruší, co vyhlásí, to už se stalo několikrát. Zakázala závodní stravování, aby to po 12 hodinách zase změnila. Problém je ale už v počátcích. Kdyby vláda opřela opatření o data a tvrzení odborníků, nedá se nic říct. Ale ona to odpálí od boku.
Úřednická vláda by byla vládou Miloše Zemana. A to by mohlo být nebezpečné.
Pomohla by úřednická vláda, o které se mluvilo? Zkrátka vláda, které by nešlo o politické body a nebála by se dělat opatření, protože by nemohla ztratit voliče.
Představa úřednické vlády je úplně mylná. Nebyla by to úřednická vláda, protože by ji jmenoval prezident Miloš Zeman. A to není žádný úředník, ale ultra mocenský politik, který má své zájmy. Bylo by to nebezpečné. Jediná varianta, jež by tento chaos a bezvládí, které nás stojí životy, zachránila, jsou předčasné volby.
Vy byste chtěl předčasné volby? Vždyť ještě není ani schválený volební zákon, podle kterého by se přepočítávaly mandáty.
Když vidím, v jakém jsme srabu – a vláda není schopná nás z něj vyvést, není jednoduché přijmout fakt, že by to mělo pokračovat až do řádných voleb v říjnu. Pokud by se dostatečně rychle schválil nový volební zákon, může Sněmovna 120 hlasy přijmout usnesení o svém rozpuštění. Podle ústavy se musí do 60 dní konat nové volby a může se přeskupit síla.
Sedm měsíců do řádných voleb je hrozně dlouhá doba a ještě se může stát spousta strašných věcí. A asi stane.
Nechcete předčasné volby spíš z toho důvodu, že Piráti a STAN jsou na tom teď dobře v předvolebních průzkumech?
Předčasné volby by dříve než za čtyři měsíce nebyly, a to mohou být preference úplně jiné, takže to určitě neříkám z tohoto důvodu. Kdyby byly předčasné volby, tak na konci června. Ale prozatím je to pouze má osobní představa o změně politického marasmu ve vedení státu, která je rozhodně lepší cestou než riziko vlády prezidentových přátel. Měli bychom zkrátka otevřít diskusi o tom, že tato varianta existuje. Sedm měsíců je hrozně dlouhá doba a ještě se může stát spousta strašných věcí. A asi stane, protože vláda není čehokoliv schopná.
Co konkrétního by v tuhle chvíli Česku pomohlo dostat se z toho srabu, jak říkáte?
Testování. Stát musí na testy ve firmách přispívat více než 60 korunami. To je zlomek oproti škodám, které způsobuje lockdown. Trasování. To teď v podstatě nefunguje. Je potřeba motivovat lidi. Dostali jsme se do situace, kdy lidé nechtějí hlásit rizikové kontakty, protože by své známé dostali do ekonomického průšvihu. To by se teď mělo změnit, což je skvělé. Škoda, že už to nebylo dávno, navrhovali jsme to před několika měsíci. A samozřejmě očkování. Není možné, aby premiér určoval, kam pošle vakcíny, podle toho, jak ho štve ten či onen hejtman. Takhle se chovali komunisté v 50. letech, když potřebovali zpacifikovat obce. Vyjádření bývalého koordinátora pro očkování Blahuty je neuvěřitelné. Takže tohle jsou klíčové věci. Když nebudou fungovat, těžko se podaří epidemii zastavit nebo zbrzdit. Opakujeme to pořád dokola a vláda už naštěstí nyní na náš tlak zavádí povinné testování ve firmách i zvýšení finanční motivace pro dodržování karantény. Jde to ale příliš pomalu a nás to stojí mnoho sil. V době krize je přitom klíčové držet za jeden provaz a pomoci lidem, kterým epidemie ničí životy. Snad se přístup vlády změní. Je to nyní důležitější než kdy dříve.