Ministerstvo zdravotnictví hledá cesty, jak zabránit plýtvání nebo předejít nedostatkům léků na trhu. Je proto možné, že pacienti dostanou přesně takové dávky léčiv, které pro ně budou nezbytné. Jenže by se musel změnit zákon a od odborníků zaznívá spíše kritika než jásot.
V České republice je možné vydávat léčiva pouze v neporušených obalech. Podávat tabletky po kusech je nápad, který bude vyžadovat legislativní změny.
„Nyní tento scénář pouze zvažujeme, snažíme se zmapovat, jaké změny nebo legislativní úpravy by bylo nutné udělat, aby to bylo možné. Pokud nám návrh vyjde jako správná cesta, nepředpokládám, že to bude dřív než za rok,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.
ČTĚTE TAKÉ: Pavel se chce před podpisem konsolidačního balíčku poradit s experty. Má 55 bodů, prozradil
Podle ministerstva zdravotnictví by systém pro začátek mohl fungovat jen u některých léků, například antibiotik, kterých je nedostatek už několik měsíců. „V lékárně se odměří přesné množství například antibiotika konkrétnímu pacientovi. Ten pak dostane pouze takovou dávku, kterou skutečně potřebuje,“ doplnil Dvořáček. Výdej na míru by podle resortu mohl být receptem na plýtvání s léky a v době, kdy některé chybí, by mohl být užitečným nástrojem, jak jejich nedostatek řešit.
Odborníci jsou spíš skeptičtí. Podle nich to v Česku smysl nedává. „Následkem bude vyšší náročnost pro personál lékáren. To znamená, že bude nutné na takovou činnost někoho vyčlenit a bude to ekonomicky náročné,“ sdělil Aleš Krebs, prezident České lékárnické komory.
S křížkem po funuse
„Takovou změnu měli udělat v době, kdy se distribuovaly vakcíny proti covidu. Tehdy se měly distribuovat po jedné dávce, ale ta doba minula,“ zhodnotil praktický lékař Martin Dudek. Hlavní pákou proti výpadkům léků by ale měl být komplexní farmaceutický balíček. Ten by totiž měl zabránit výpadkům léků.
„Chtěli bychom, aby v červnu šel do Poslanecké sněmovny, a pokud to alespoň trošku půjde, aby byl projednáván ve zkráceném řízení. Pevně věřím, že to všichni opoziční poslanci podpoří,“ sdělil ministr Vlastimil Válek (TOP 09). Pokud novela zákona projde, výrobci léčiv budou mít například povinnost držet dvouměsíční zásobu všech léků.