Kvůli nejasnému zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana se 19. října sejde Stálá komise Senátu pro ústavu. Senátoři chtějí hledat možnosti, jak zajistit výkon pravomocí hlavy státu. Zároveň se nebude konat plánovaná středeční schůzka mezi hlavou státu a premiérem Andrejem Babišem (ANO) o povolebním vyjednávání. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) v pondělí na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že by aktivaci článku považoval za předčasnou a necitlivou.
Zeman byl převezen do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze v neděli krátce po 13:00. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke v pondělí dopoledne potvrdila, že prezidentův stav je stabilizovaný. Podle dřívějších informací ale může strávit v ÚVN až tři týdny.
Před nedělním odvozem do nemocnice měl jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Další schůzku, na které se mělo již probírat povolební vyjednávání, avizoval Babiš na středu. Premiér redakci iDNES.cz v pondělí odpoledne ale potvrdil, že jednání nebude.
Detaily o Zemanově stavu mají jen lékaři
Zemanův osobní lékař Miroslav Zavoral médiím zatím podrobnosti nesdělil, protože k tomu nemá pacientův souhlas. Řekl, že lékaři diagnózu přesně znají, a jsou proto schopni přesně zacílit léčbu.
Prezidentům mluvčí Jiří Ovčáček teprve minulý pátek přiznal, že Miloš Zeman je nemocen už dva týdny. Na doporučení jeho osobního lékaře pak hlava státu hlasovala ve volbách přímo na zámku v Lánech a zrušila nedělní účast v Partii na CNN Prima NEWS.
Senátoři zasednou příští týden
Kvůli nejasnému zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana a jeho hospitalizaci se v úterý 19. října sejde Stálá komise Senátu pro Ústavu. Jednání svolal její předseda Zdeněk Hraba (STAN). Chce probrat možnosti, jak zajistit výkon pravomocí hlavy státu v případě, že je Zeman nebude moci zastávat.
„Svolal jsem ústavní komisi Senátu k řešení možností, mezi které patří mimo jiné i článek 66 Ústavy – prohlášení prezidenta za neschopného výkonu úřadu,“ uvedl Hraba na Twitteru. „Pokud by nemohl prezident kvůli zdravotnímu stavu vykonávat svůj úřad, bude chod ústavních institucí paralyzován,“ dodal.
Vicepremiér Karel Havlíček vidí za debatou o článku 66 politický tlak a snahu o zviditelnění. Má to za nevkusné. „Navíc si myslím, že to je i zbytečné, protože nikde nikdo nesdělil, že se nebude řešit povolební situace standardními nástroji,“ řekl. „Není nikde a nikým potvrzeno to, že by to měl být dlouhodobý stav, který by znemožňoval v tuto chvíli výkon funkce,“ dodal.
Havlíček řekl, že se Zemanem minulý týden hovořil. „Ve středu. Řešili jsme technické věci spojené s chodem resortu. Vždycky si s ním zavolám řádově jednou za tři týdny, za měsíc, poznamenal. Dodal, že věcně probírali agendu.
Nejdůležitějším úkolem prezidenta v nejbližší době bude už zmíněné moderování povolebních vyjednávání a jmenování nové vlády.
Senát už Zemanovo zdraví řešil
Senátní ústavní komise se letos už jednou zabývala návrhem, podle něhož Zeman není schopen vykonávat prezidentský úřad. Návrh připravil v červnu senátní výbor pro obranu a bezpečnost. Podle jeho předsedy Pavla Fischera (nestr.) Zeman ve svých výrocích z posledních měsíců mimo jiné o kauze Vrbětice ukázal, že je dezorientován, špatně cituje ústavu a vykládá si realitu způsobem, který zaměňuje následek za příčinu.
Senátní komise ale v červenci návrh nepodpořila, podklady pro jeho projednání Senátem označila za nedostatečné. Předseda Senátu Miloš Vystrčil v posledních dnech opakovaně vyzval Hrad, aby o zdraví prezidenta zveřejnil bližší informace.
Členy stálé komise pro ústavu jsou v Senátu mj. právě jeho předseda Miloš Vystrčil (ODS), bývalí kandidáti na prezidenta Marek Hilšer (hnutí Marek Hilšer do Senátu) a Pavel Fišer (nestr.), nebo třeba Miroslava Němcová (ODS).