Nejen angličtina, Stanjuru trápí i počty. Jak odpověděl na snadnou otázku z matematiky?

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS)

Peněženka kvíz 500 miliard

Pět členů vlády Petra Fialy má prý potíže domluvit se anglicky a pro svá pracovní jednání na mezinárodní úrovni hodlá využívat tlumočníka. Patří mezi ně také ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Jenže angličtina není jediný handicap, který nového šéfa státní kasy tíží. Podívejte se, jak ve vysílání CNN Prima NEWS odpověděl na poměrně snadné matematické zadání.

V matematických nedbalkách načapali Zbyňka Stanjuru moderátoři CNN Prima NEWS na počátku letošního září. To když tehdy ještě kandidát na ministra financí zavítal do pořadu Jak volí vaše peněženka a před zahájením seriózní debaty byl společně se svým oponentem Janem Řehounkem (ANO) podroben kvízovým otázkám. Jedna z nich zněla: „Kolik nul má 500 miliard?“

„Dvanáct,“ vypálil Stanjura bez přemýšlení. Vzápětí se však opravil a řekl „čtrnáct“. Správná odpověď ale zní, že číslovka 500 000 000 000 má nul celkem jedenáct. Dlužno dodat, že se netrefil ani tehdejší poslanec Řehounek. „Deset?“ odpověděl s mírnou nejistotou v hlase. Otázka padla záměrně, protože 500 miliard korun je výše schodku státního rozpočtu naplánovaného minulou vládou Andreje Babiše na rok 2021.

Hází miliardami a neumí spočítat nuly

V díle „Peněženky“, který se vysílal 1. září, na diskusi Zbyňka Stanjury a Jana Řehounka reagovali také ekonomové Ilona Švihlíková a Lukáš Kovanda. A právě Švihlíková si zaváhání obou politiků při zahřívacím (a spíše zábavném) kvízu všimla. „Hlavně se mi líbilo, jak pánové házeli miliardami, a pak měli problém spočítat ty nuly. To mě docela pobavilo. Je to očividně taková abstraktní jednotka i pro ně. Tak doufejme, že se to potom nebude projevovat, až budou společně sestavovat vládu,“ rýpla si tehdy Švihlíková.

Stanjura s Řehounkem v pořadu Jak volí vaše peněženka diskutovali o státním rozpočtu, možných daňových změnách a výši zadlužení České republiky. „Mám pocit, že jsem neslyšel dva politiky, ale dva návštěvníky z jiné planety, kteří teď přiletěli a nejsou seznámeni se situací, která tu panuje,“ přisadil si Kovanda. Stanjura s Řehounkem totiž nepřipouštěli, že by byli nuceni po volbách zvýšit lidem daně, pokud by chtěli Česko přivést k vyrovnanému hospodaření.

Angličtinou nevládla ani Schillerová

Jenže (ne)znalost algebry zřejmě nebude jedinou vadou na kráse nového ministra financí Zbyňka Stanjury. Web Aktuálně.cz totiž přišel se zjištěním, že Stanjura není schopen vést pracovní jednání, u nichž bude komunikovat se zahraničními partnery, v angličtině. „Aktivně jsem anglicky s výjimkou několika dovolených v poslední době příliš nemluvil a sám sobě umím přiznat, že úroveň mé angličtiny je spíše společenská než vrcholně pracovní,“ řekl. Ve škole se prý Stanjura učil rusky a pasivně umí polsky. Stanjura přitom bude během předsednictví předsedat radě ministrů financí Ecofin, která pravidelně řeší důležitá finanční a ekonomická témata.

Zdá se, že chabá schopnost komunikovat anglicky je jakousi nepsanou kvalifikací pro zastávání funkce ministra financí. Stanjurova předchůdkyně Alena Schillerová (ANO) totiž byla několikrát přistižena, že angličtina není její šálek kávy. Známý je Schillerové útěk před reportérkou CNN Prima NEWS, která s ní chtěla na půdě ministerstva financí vést rozhovor v anglickém jazyce.

„Reakce paní ministryně byla odmítavá, protože to zřejmě považovala za nedůstojnou provokaci, což samozřejmě je,“ uvedl hned poté tehdejší tiskový mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. „Reagujeme na Twitter paní ministryně, kde psala, že Hospodářské noviny lžou, když tvrdí, že se nedomluví anglicky. Mohla to brát jako důstojné obhájení,“ popsala důvod svého počínání redaktorka CNN Prima NEWS Lucie Ptáčková (tehdy Hrdličková), která Schillerové loni v květnu otázku v angličtině položila. „Paní ministryně se určitě obhájí, ale ne v tuto chvíli a ne tímto způsobem,“ uzavřel tehdy Žurovec.

Tagy: