reklama

Nejen angličtina, Stanjuru trápí i počty. Jak odpověděl na snadnou otázku z matematiky?

Pět členů vlády Petra Fialy má prý potíže domluvit se anglicky a pro svá pracovní jednání na mezinárodní úrovni hodlá využívat tlumočníka. Patří mezi ně také ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Jenže angličtina není jediný handicap, který nového šéfa státní kasy tíží. Podívejte se, jak ve vysílání CNN Prima NEWS odpověděl na poměrně snadné matematické zadání.

reklama

V matematických nedbalkách načapali Zbyňka Stanjuru moderátoři CNN Prima NEWS na počátku letošního září. To když tehdy ještě kandidát na ministra financí zavítal do pořadu Jak volí vaše peněženka a před zahájením seriózní debaty byl společně se svým oponentem Janem Řehounkem (ANO) podroben kvízovým otázkám. Jedna z nich zněla: „Kolik nul má 500 miliard?“

„Dvanáct,“ vypálil Stanjura bez přemýšlení. Vzápětí se však opravil a řekl „čtrnáct“. Správná odpověď ale zní, že číslovka 500 000 000 000 má nul celkem jedenáct. Dlužno dodat, že se netrefil ani tehdejší poslanec Řehounek. „Deset?“ odpověděl s mírnou nejistotou v hlase. Otázka padla záměrně, protože 500 miliard korun je výše schodku státního rozpočtu naplánovaného minulou vládou Andreje Babiše na rok 2021.

Hází miliardami a neumí spočítat nuly

V díle „Peněženky“, který se vysílal 1. září, na diskusi Zbyňka Stanjury a Jana Řehounka reagovali také ekonomové Ilona Švihlíková a Lukáš Kovanda. A právě Švihlíková si zaváhání obou politiků při zahřívacím (a spíše zábavném) kvízu všimla. „Hlavně se mi líbilo, jak pánové házeli miliardami, a pak měli problém spočítat ty nuly. To mě docela pobavilo. Je to očividně taková abstraktní jednotka i pro ně. Tak doufejme, že se to potom nebude projevovat, až budou společně sestavovat vládu,“ rýpla si tehdy Švihlíková.

Stanjura s Řehounkem v pořadu Jak volí vaše peněženka diskutovali o státním rozpočtu, možných daňových změnách a výši zadlužení České republiky. „Mám pocit, že jsem neslyšel dva politiky, ale dva návštěvníky z jiné planety, kteří teď přiletěli a nejsou seznámeni se situací, která tu panuje,“ přisadil si Kovanda. Stanjura s Řehounkem totiž nepřipouštěli, že by byli nuceni po volbách zvýšit lidem daně, pokud by chtěli Česko přivést k vyrovnanému hospodaření.

Angličtinou nevládla ani Schillerová

Jenže (ne)znalost algebry zřejmě nebude jedinou vadou na kráse nového ministra financí Zbyňka Stanjury. Web Aktuálně.cz totiž přišel se zjištěním, že Stanjura není schopen vést pracovní jednání, u nichž bude komunikovat se zahraničními partnery, v angličtině. „Aktivně jsem anglicky s výjimkou několika dovolených v poslední době příliš nemluvil a sám sobě umím přiznat, že úroveň mé angličtiny je spíše společenská než vrcholně pracovní,“ řekl. Ve škole se prý Stanjura učil rusky a pasivně umí polsky. Stanjura přitom bude během předsednictví předsedat radě ministrů financí Ecofin, která pravidelně řeší důležitá finanční a ekonomická témata.

Zdá se, že chabá schopnost komunikovat anglicky je jakousi nepsanou kvalifikací pro zastávání funkce ministra financí. Stanjurova předchůdkyně Alena Schillerová (ANO) totiž byla několikrát přistižena, že angličtina není její šálek kávy. Známý je Schillerové útěk před reportérkou CNN Prima NEWS, která s ní chtěla na půdě ministerstva financí vést rozhovor v anglickém jazyce.

„Reakce paní ministryně byla odmítavá, protože to zřejmě považovala za nedůstojnou provokaci, což samozřejmě je,“ uvedl hned poté tehdejší tiskový mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. „Reagujeme na Twitter paní ministryně, kde psala, že Hospodářské noviny lžou, když tvrdí, že se nedomluví anglicky. Mohla to brát jako důstojné obhájení,“ popsala důvod svého počínání redaktorka CNN Prima NEWS Lucie Ptáčková (tehdy Hrdličková), která Schillerové loni v květnu otázku v angličtině položila. „Paní ministryně se určitě obhájí, ale ne v tuto chvíli a ne tímto způsobem,“ uzavřel tehdy Žurovec.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

reklama

Domácí zpravodajství

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama