Různým dezinformacím a fake news uvěří až polovina Čechů. S pandemií koronaviru se takzvaných hoaxů objevilo přes několik desítek, možná stovek. Redakce CNN Prima NEWS přináší přehled těch nejčastějších. Čemu tedy rozhodně nevěřte?
Dezinformace a hoaxy se snaží vyvracet ministerstvo zdravotnictví i ministerstvo vnitra. Brzy by měla být spuštěna kampaň, která by fake news vysvětlovala. A co se tedy o koronaviru můžete dočíst?
Nošení roušek je nebezpečnější než AIDS
Jeden z hoaxů tvrdí, že nošení roušek je nebezpečnější než virus HIV, který způsobuje nemoc AIDS. „Dlouhodobé nošení roušek maže v lidském těle záznamy v imunitním registru a vzniká syndrom ztráty kolektivní imunity,“ píše například dezinformační portál Aeronet. Nic takového není samozřejmě pravda.
Vakcína způsobí covid
Na sociálních sítích se šíří informace, že očkování proti covidu způsobí nemoc samotnou. „Žádná z vakcín proti COVID-19 neobsahuje celý virus, který by byl schopen se množit nebo se dostávat do buněk, a tedy není schopna infikovat člověka. Vakcíny obsahují jen součásti viru, které budou stimulovat imunitní systém, aby vytvořil protilátky. Vakcína není nebezpečná ani nezpůsobí nemoc samotnou,“ vyvrací dezinformaci ministerstvo zdravotnictví.
Američané chtějí obsadit Evropu
Další z dezinformací zní, že Američané pod pláštíkem krize tajně rozmisťují své jednotky na území Evropy a připravují se na zahájení vojenských operací, které povedou k obsazení Evropy atp. „Jedná se o klamné informace. Mají základ v plánovaném vojenském cvičení NATO Defender-Europe 20, které se mělo odehrát v Evropě na jaře 2020 a na které se skutečně měly do Evropy přesunout stovky vozidel a tisíce vojáků americké armády. Jejich přesun byl však vzhledem k nástupu koronavirové krize ukončen a armáda USA rozhodla o návratu těch cvičících jednotek, které se již stihly do Evropy přepravit,“ vysvětluje české ministerstvo vnitra.
Mikročipy v nose
Někteří lidé sdílejí, že během PCR testů zdravotníci lidem zavedou do nosu mikročip, díky kterému pak bude mít vláda své občany pod kontrolou. „Po sociálních sítích se šíří dezinformace například o čipování. Jenom pro zajímavost, když lidé začnou tvrdit, že je možné vyšetřovací špejlí zavést do nosu čip, klasický mikročip je veliký jako zrnko rýže. Kdybych ho tam zavedl, při prvním smrkání bych ho vysmrkal. On by se tam neudržel,“ vysvětloval v Partii na CNN Prima NEWS epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula.
Koronavirus a 5G sítě
Nepravdivá je také spekulace o spojitosti mezi virem a zaváděním 5G sítí s varováním před zdravotními riziky. Dezinformátoři například tvrdí, že 5G sítě způsobují koronavirus nebo rakovinu. O souvislosti mezi provozem 5G sítí a vznikem onemocnění neexistuje žádný vědecký důkaz. „Jedná se o dvě zcela nesouvisející oblasti. Technologie 5G je zjednodušeně pouze novější verzí dnes používané mobilní technologie, která umožňuje rychlejší datové přenosy,“ uvádí ministerstvo vnitra.
O dezinformacích si můžete přečíst více na webu ministerstva zdravotnictví nebo ministerstva vnitra.