Bezpečné přecházení dětí
Už od útlého věku by se děti měly učit, jak bezpečně projít po přechodu. Policisté v osvětě nadále pokračují. Jeden z programů nese název Zebra se za tebe nerozhlédne, která pomáhá snižovat právě počty nehod. Právě díky tomu nedochází k četným dopravním nehodám, uvedl v pořadu Nový den ministr vnitra Jan Hamáček. A co je nejen prvňáčkům stále dobré opakovat?
„Dohlížíme na prvňáčky. Připravili jsme si pro ně osvětové materiály i dárky – reflexní pásky i notýsky,“ uvedla v pořadu Nový den mluvčí policie středočeského kraje Lucie Nováková.
„Musíme říct, že nám děti dělaly radost, protože většina pravidla znala,“ dodala Nováková za policisty v Mladé Boleslavi. Nejen ti se snaží šířit kampaň zaměřenou na pravidla dopravy.
Program Zebra se za tebe nerozhlédne policisté spustili v roce 2007, a i díky němu údajně nedochází k častým nehodám. „Díky preventivním opatřením nám počty nehod nestoupají, což je samozřejmě dobře,“ potvrdil v pořadu Nový den ministr vnitra Jan Hamáček.
Upozornil také, že chodci nemají nutně přednost. „Než děti vstoupí do vozovky, je dobré, kromě rozhlédnutí, navázat oční kontakt s řidičem, aby o sobě věděli. Chodci sice mají přednost, ale jsou tu i fyzikální zákony a auta mají nějakou brzdnou dráhu,“ vysvětlil dále Hamáček.
A co radí zebra?
- Vozovku přecházej na přehledném místě, pokud je v blízkosti přechod pro chodce, použij ho.
- Do vozovky smíš vstoupit po bezpečném rozhlédnutí.
- Pravidlo zní: Třikrát se rozhlédni: vlevo, vpravo, vlevo a rychle přejdi.
- Vždy si počínej tak, aby řidič měl šanci zastavit vozidlo před přechodem pro chodce.
- Do vozovky vstupuj, až když vozidla bezpečně zastaví, nikdy nevbíhej před jedoucí vozidla.
Díky preventivním opatřením nám počty nehod nestoupají, což je samozřejmě dobře, potvrdil v pořadu Nový den ministr vnitra Jan Hamáček. Zdroj: CNN Prima NEWS