Kam se vyplatí cestovat kvůli inflaci?
Letní cestování bude silně ovlivněné zdražováním a také silnou korunou. Dovolená vyjde velmi draho v Maďarsku, Polsku, Chorvatsku, ale i v České republice. Jaké státy jsou nejvýhodnější a jak pomáhá silná koruna?
Analýza společnosti Cyrrus ukazuje, že v Maďarsku si lidé připlatí oproti loňskému létu 28,4 procenta. Dražší dovolená je také v České republice (16,6 %), Polsku (15,3 %) nebo v Chorvatsku (9,6 %). Průzkum společnosti se zaměřuje na inflaci a také na kurz k české koruně, která od loňského léta nebývale posílila. Silný kurz koruny velmi pomáhá dovozu a také dovolenkářům, kteří se vydají za hranice České republiky.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Neprali jsme se a dárky se nepředávaly. Pavel jednal s Fialou a Babišem, řešili i Ukrajinu
Levnější dovolenou v porovnání s předešlým rokem lze hledat ve Švédsku nebo na Maltě. V poslední době totiž česká koruna proti švédské koruně posílila a pro tuzemské turisty se tak mohou tyto země stát lákavou destinací.
Dovolená v Chorvatsku se Čechům zřejmě prodraží. Na turisty má dolehnout zcela nová daň
Chorvatská vláda se v souvislosti s narůstajícím počtem turistů chystá zavést novou ekologickou daň. Poplatek je součástí připravovaného zákona o cestovním ruchu, prostřednictvím kterého chtějí místní politici regulovat zvýšenou návštěvnost země v období léta. O konkrétní podobě daně by si měla předběžně rozhodovat jednotlivá města sama. Poplatek má však dosahovat maximálně tří eur za den. O specifické dani informuje web index.hr. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež ve vysílání CNN Prima NEWS označil regulaci za logickou.
Jiné srovnání přináší hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. „Pokud se chtějí lidé rozhodovat o své destinaci podle ceny, musí vzít v potaz dva faktory. Kurz koruny vůči měně dané destinace a zároveň meziroční inflaci konkrétní země,“ uvedl ekonom.
Podle něj je složité vybrat zemi, která není zatížená zdražováním. Inflace je totiž celosvětovým fenoménem. „Z měn vyhledávaných turistických destinací posílila česká koruna v uplynulém roce, tedy od 2. června 2022, nejvíce vůči egyptské libře, a to o 42 procent. Výrazně zpevnila také vůči turecké liře, a sice o 24,5 procenta. Z evropských destinací možné dovolené zpevnila výrazně vůči norské koruně, o více než 18 procent, či vůči koruně švédské, o 13,5 procenta,“ uvedl Kovanda.
Dodal, že koruna vůči egyptské libře posílila natolik, že dokonce překonává tamní inflaci ve výši 30,4 procenta.
Kolik stojí dovolené v kempech a o kolik si připlatíme u moře? Více se dozvíte zde:
V Norsku pak lidé budou dle Kovandy disponovat o 12 procent vyšší kupní silou než v loňském roce. „Norsko i tak zůstává pro našince velmi drahou zemí. To však nic nemění na tom, že za poslední rok z hlediska Čecha Norsko zlevnilo takřka nevýrazněji ze všech častěji vyhledávaných dovolenkových destinací, společně s Egyptem,“ uvedl Kovanda.
Za koruny více eur
Česká koruna posílila k euru i dolaru. Pro tuzemské cestovatele se naskytuje dobrá příležitost, jak získat oproti loňsku levnější dovolenou. „Pokud by si rodina vyměnila před rokem za eura částku 40 000 korun, které v průměru utratí za týden dovolené, dostala by 1 624 eur. Dnes by to bylo o 64 eur víc,“ řekl analytik Portu Lukáš Raška.
V dubnu sice koruna k euru mírně oslabila, přesto je kurz 23,71 koruny za euro. O více než čtyři procenta posílila koruna k dolaru na 21,97 koruny za dolar.