Inflace drtí úspory domácností. Drobní střadatelé proto hledají způsoby, jak své peníze před zdražováním ochránit. A často se dopouštějí chyb. Až dvě třetiny investorů litují svého rozhodnutí v oblasti financí. Skoro dvě pětiny kvůli tomu dokonce špatně spí a každý třetí kupuje nebo prodává finanční aktiva, když je opilý. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Magnify Money.
Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. I tak by se daly shrnout hlavní poznatky průzkumu, který koncem června provedla americká poradenská a analytická společnost Magnify Money na vzorku více než 1 100 Američanů, kteří vlastní investiční účet. Vyplynulo z něj totiž několik poznatků, které bezpochyby sedí i na české prostředí.
Firma nabízí akcie 13letým dětem. Psychicky je to rozloží a zruinuje, míní experti
Prominentní americká investiční společnost Fidelity Investments se rozhodla investování do cenných papírů zpřístupnit širší mase zájemců. Firma nyní ve své aplikaci umožňuje zakládat investiční účty už i dětem od 13 let. Podle psychologů a investičních expertů ale hrozí, že děti rychle přijdou o své úspory a psychicky to neunesou.
Dvě třetiny investorů se pro koupi či prodeji finančního aktiva rozhodly impulzivně na základě svého momentálního emočního pohnutí a později svého rozhodnutí litovaly. Největší míru lítosti přitom vyjadřovali příslušníci takzvané Generace Z (85 procent), tedy lidí ve věku 18 až 24 let.
Naopak nejméně často litovali Baby boomers (lidé ve věku 56 až 75 let), a sice jen v 54 procentech případů. 54 procent příslušníků Generace Z přiznalo, že jejich lítost byla tak silná, že propadli pláči. U Baby boomers se to týkalo jen osmi procent dotázaných.
S poradcem se lépe spí
„Obecně platí, že emoce do investování nepatří. Když jim člověk podlehne, zpravidla si ublíží. Je ale velice těžké činit investiční rozhodnutí přísně racionálně. Obzvláště v situacích, kdy některé akcie rostou, a zdá se, že budou v prudkém zhodnocování pokračovat,“ řekl CNN Prima NEWS Jiří Král, ředitel platformy Dluhopis.eu.
Podle něho se v investování osvědčují dlouhodobé zkušenosti, díky nimž se investorům daří od emocí oprostit. „Ale jak je vidět, ani ostřílení matadoři se jim stoprocentně neubrání. Emoce jsou zkrátka součástí lidské povahy,“ dodal.
Bitcoin za milion korun. USA chystají regulace, přesto cena kryptoměny povyskočila
Pro kryptoměny to bylo nudné léto, počátkem srpna ale začala cena bitcoinu znenadání stoupat – v současnosti se již podruhé v roce přehoupla přes hranici milionu korun. Vývoj ve světě tomu přitom neodpovídá, čínská vláda těžaře vyhání ze země a americkým senátem proklouzl obsáhlý zákon o infrastruktuře, ve kterém se skrývá i regulace kryptoměn.
Ukázalo se také, že lépe své emoce zvládají střadatelé, kteří pro nakládání se svými úsporami využívají finanční poradce. „Naopak ti, kteří si svá portfolia řídí sami, častěji přiznávají potíže se spánkem a také častěji svých investičních rozhodnutí litují,“ píší autoři zmíněné studie. Přitom 58 procent respondentů souhlasilo s tvrzením, že investování bez emocí vede k lepšímu zhodnocení portfolia.
Past na Generaci Z
Za naprosto šokující lze považovat zjištění, že třetina investorů obchodovala s cennými papíry či jinými finančními aktivy v opilosti. I v tomto ohledu žebříčku vévodila Generace Z, kde se to týká 59 procent těch, kteří mají investiční účet. Mezi Baby boomers se alkoholem při nákupu či prodeji aktiv posilňuje zhruba každý jedenáctý.
Ekonomové: Čekají nás historicky nejdražší Vánoce. Rostou ceny elektroniky i oblečení
Přípravy na Vánoce začínají už nyní. Obchodníci nakupují zboží, aby v prosinci měli co prodávat. Čínské přístavy jsou zacpané a cena lodní dopravy raketově roste. Výsledkem je dražší elektronika, oblečení i automobily. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy máme před sebou nejdražší Vánoce v historii.
Podle autorů studie je hlavní příčinou generační propasti nejen objem načerpaných zkušeností u starších investorů, ale také technologický pokrok. „Mobilní aplikace dnes obchodování s akciemi velmi usnadňují v porovnání se starými časy, kdy bylo nutné brokerovi zavolat. Do této pasti mnohem častěji padají mladší investoři než jejich starší protějšky,“ vysvětlují analytici.
Jak se bránit inflaci?
Jak tedy při obraně svých peněz před inflací postupovat? „Pro zhodnocování úspor je vhodné zvolit více tříd aktiv, jako jsou akcie, nemovitosti nebo zlato. Díky kombinaci různých tříd aktiv můžeme snižovat rizika při investování. Výsledný výnos přitom může být velice zajímavý. Určitě by měl porazit inflaci, která lidem postupně znehodnocuje úspory na bankovních účtech,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities.
Pokud někdo dává přednost akciím, měl by se u nich podle Křečka soustředit na dlouhodobý horizont. „V něm lze očekávat průměrné zhodnocení kolem sedmi procent ročně,“ dodal. Takový výnos překonává aktuální českou inflaci zhruba dvojnásobně. Další vhodnou investicí pro dlouhodobé spoření je podle něho zlato nebo nemovitosti.
Kdo preferuje pravidelnou výplatu relativně slušného úroku v pravidelných intervalech, může zvážit pořízení dluhopisů. „Korporátní zpravidla přináší vyšší výnosy než státní, nesou však i vyšší riziko,“ vysvětlil Štěpán Křeček.
Dluhopisy považuje za poměrně dobrou volbu také Jiří Král. „V souvislosti s vysokou inflací se nám to jeví jako nejsnazší cesta ke zhodnocení prostředků. Člověk do nich může investovat skrze brokery nebo firmy specializované přímo na vyhledávání stabilních emitentů (dlužníků – pozn. red.), kteří přímo u nás mají emise většinou zajištěné vlastním majetkem,“ řekl CNN Prima NEWS.