reklama

Nejhýčkanější sportovci: Vydělají si miliardu ročně a smlouvy mají až na 13 let

Baseballista Mike Trout byl donedávna nejlépe placeným zámořským sportovcem. Letos ho překonal hráč amerického fotbalu Patrick Mahomes.
Foto: Profimedia.cz

Těžko odhadovat, kolik generací svých potomků budou schopni zajistit. Jisté je, že kluby jim klečí u nohou a na pěknou řádku let se jim zavázaly vyplácet obří sumy, které se zdají být běžnému smrtelníkovi zcela absurdní. Kteří sportovci uzavřeli kontrakt na nejdelší dobu?

reklama

Za devatero vodami. Pohádkové sumy vydělávají sportovci tradičně v zámoří, zejména v baseballu, americkém fotbalu a basketbalu. Kontrakty pro nejzářivější hvězdy jsou bohaté nejen na nuly ve výsledné sumě, ale i pokud jde o dobu platnosti.

V Major League Baseball budou nejvytrvalejšími rentiéry Bryce Harper z Philadelphie Phillies a Giancarlo Stanton, hráč New York Yankees. Sedmadvacetiletý Harper podepsal loni s pensylvánským celkem smlouvu na 13 let, během nichž si dohromady přijde na 330 milionů dolarů (přibližně 7,3 miliardy korun). Na stejnou dobu se v roce 2015 upsal Stanton týmu Miami Marlins, ale o dva roky později si zajistili toto těžké břímě právě Yankees. Třicetiletý polař si v celkovém součtu přijde na 325 milionů dolarů.

K tématu

Pak je tu dvojice baseballistů, kteří si s klubem přislíbili dvanáctiletý svazek. Rok 2032 je ještě daleko, ovšem Mookie Betts z Los Angeles Dodgers ví, že během něj naposledy vyinkasuje roční plat 30,4 milionu dolarů (přibližně 671 milionů korun). Celkově si pak vydělá 365 milionů dolarů. Ještě lépe je na tom devětadvacetiletý Mike Trout, který pálí jeden homerun za druhým v dresu Los Angeles Angels. Jeho dělovek směřujících do hlediště si kalifornský tým cení natolik, že mu během 12 let pošle finanční balík v hodnotě 426 milionů dolarů.

Z baseballistů lze zmínit například ještě Gerrita Colea, kterému devítiletý kontrakt zajišťuje 36 milionů dolarů ročně. Žádný jiný nadhazovač na tom nikdy nebyl lépe.

Hráči v MLB jsou nejhýčkanější především proto, že týmy z této soutěže na rozdíl od jiných sportů nejsou omezené platovými stropy.

Jak je to mimo baseball?

Nedávno dostal desetiletou smlouvu hráč amerického fotbalu Patrick Mahomes. Jeho prodloužení spolupráce s Kansas City Chiefs, úřadujícími šampiony NFL, se stalo rekordním a překonalo výše zmíněného Trouta. Celková suma má hodnotu 503 milionů dolarů (11,1 miliardy korun). Délka kontraktu čtyřiadvacetiletého quaterbacka je v NFL nevídanou záležitostí, neboť kluby si běžně pojišťují hráče maximálně na pětileté období.

Skoupá není ani basketbalová NBA. Organizace sice stejně jako ty z NFL většinou nepodepisují s hráči smlouvy přesahující pět let, ti si ale během krátké doby často vydělají více. Potenciálně nejzámožnějším mužem nejlepší basketbalové ligy světa je aktuálně Damian Lillard. Rozehrávač Portlandu Trail Blazers loni dostal nabídku, která se neodmítá – 257 milionů dolarů na šest let. Nejlepší nováček NBA z roku 2013 tak ročně pobírá téměř 43 milionů dolarů (cca 950 milionů korun). Lillard o 29 milionů překonal rekord Jamese Hardena a týmu Houston Rockets z roku 2017.

Hokejová NHL je v porovnání nejsledovanějších soutěží za velkou louží jen chudší sestřičkou. Ve stejném roce jako Harden se velkolepé smlouvy dočkal útočník a kapitán Edmontonu Connor McDavid. Osmiletý úpis obnášel celkovou částku 100 milionů dolarů, čili 12,5 milionu za rok. Tato dohoda byla zapsána v NHL jako rekordní, v kontextu baseballových či basketbalových výdělků jde ale o nízkou gáži.

McDavidovi se loni přiblížil torontský Auston Matthews. Kanaďan je díky Maple Leafs ročně odměňován sumou 11,3 milionu.

Dodejme, že všechny uvedené částky jsou v nezdaněné podobě. To však hvězdné sportovce dozajista netrápí.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum

ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum

Už na úterý plánují zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podpis memoranda o společném postupu ve volbách do Poslanecké sněmovny. V následujících měsících by mělo dojít k podpisu koaliční smlouvy. Strany chtějí ve volbách zvítězit a „změnit poměry v naší zemi k lepšímu“. Již mají jasno v tom, ve kterých krajích budou kandidovat jejich předsedové, které strany nominují krajské lídry a podle jakého klíče obsadí volitelná místa na jednotlivých kandidátkách.

Jan Hamáček

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Ačkoliv Roman Prymula (za ANO) stále zůstává ministrem zdravotnictví, vicepremiér Jan Hamáček a předseda ČSSD i tak považuje situaci za vyřešenou. Příslib řešení mu v tuto chvíli stačí a ze slov premiéra Andreje Babiše (ANO) soudí, že Zeman příští čtvrtek nového ministra jmenuje. Na odchod z vlády, kterým ČSSD při neodvolání Prymuly hrozila, tak zatím podle něj není čas.

Sport

Životní triumf českého hrdiny. Dosáhl jsem snu, uvedl Černý po skvostné jízdě na Giru

Životní triumf českého hrdiny. Dosáhl jsem snu, uvedl Černý po skvostné jízdě na Giru

Vše začalo chaotickým ránem. Cyklisté nechtěli podstoupit nejdelší etapu v itineráři Gira d´Italia v plném rozsahu. Polovinu trasy tak absolvovali v autobusech, šlapali jen posledních 124 kilometrů. Atypické podmínky dokonale sedly českému závodníkovi Josefu Černému. Na konci propršeného dne byl sladký triumf – jeho první vítězství na závodě Grand Tour. „Nemám slov,“ uvedl k obřímu úspěchu 27letý jezdec. Pak ze sebe přece jen po fantastickém výkonu dostal více.

reklama
Kdo je aktivistka s megafonem, která narušovala živý vstup CNN Prima NEWS?
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Vondráček: Kamenování Prymuly a Faltýnka se nezúčastním. Lidé vycítili jejich krev
Další články
reklama
reklama