reklama

Nejhýčkanější sportovci: Vydělají si miliardu ročně a smlouvy mají až na 13 let

Baseballista Mike Trout byl donedávna nejlépe placeným zámořským sportovcem. Letos ho překonal hráč amerického fotbalu Patrick Mahomes.
Zdroj: Profimedia.cz

Těžko odhadovat, kolik generací svých potomků budou schopni zajistit. Jisté je, že kluby jim klečí u nohou a na pěknou řádku let se jim zavázaly vyplácet obří sumy, které se zdají být běžnému smrtelníkovi zcela absurdní. Kteří sportovci uzavřeli kontrakt na nejdelší dobu?

reklama

Za devatero vodami. Pohádkové sumy vydělávají sportovci tradičně v zámoří, zejména v baseballu, americkém fotbalu a basketbalu. Kontrakty pro nejzářivější hvězdy jsou bohaté nejen na nuly ve výsledné sumě, ale i pokud jde o dobu platnosti.

V Major League Baseball budou nejvytrvalejšími rentiéry Bryce Harper z Philadelphie Phillies a Giancarlo Stanton, hráč New York Yankees. Sedmadvacetiletý Harper podepsal loni s pensylvánským celkem smlouvu na 13 let, během nichž si dohromady přijde na 330 milionů dolarů (přibližně 7,3 miliardy korun). Na stejnou dobu se v roce 2015 upsal Stanton týmu Miami Marlins, ale o dva roky později si zajistili toto těžké břímě právě Yankees. Třicetiletý polař si v celkovém součtu přijde na 325 milionů dolarů.

K tématu

Pak je tu dvojice baseballistů, kteří si s klubem přislíbili dvanáctiletý svazek. Rok 2032 je ještě daleko, ovšem Mookie Betts z Los Angeles Dodgers ví, že během něj naposledy vyinkasuje roční plat 30,4 milionu dolarů (přibližně 671 milionů korun). Celkově si pak vydělá 365 milionů dolarů. Ještě lépe je na tom devětadvacetiletý Mike Trout, který pálí jeden homerun za druhým v dresu Los Angeles Angels. Jeho dělovek směřujících do hlediště si kalifornský tým cení natolik, že mu během 12 let pošle finanční balík v hodnotě 426 milionů dolarů.

Z baseballistů lze zmínit například ještě Gerrita Colea, kterému devítiletý kontrakt zajišťuje 36 milionů dolarů ročně. Žádný jiný nadhazovač na tom nikdy nebyl lépe.

Hráči v MLB jsou nejhýčkanější především proto, že týmy z této soutěže na rozdíl od jiných sportů nejsou omezené platovými stropy.

Jak je to mimo baseball?

Nedávno dostal desetiletou smlouvu hráč amerického fotbalu Patrick Mahomes. Jeho prodloužení spolupráce s Kansas City Chiefs, úřadujícími šampiony NFL, se stalo rekordním a překonalo výše zmíněného Trouta. Celková suma má hodnotu 503 milionů dolarů (11,1 miliardy korun). Délka kontraktu čtyřiadvacetiletého quaterbacka je v NFL nevídanou záležitostí, neboť kluby si běžně pojišťují hráče maximálně na pětileté období.

Patrik Mahomes, hráč Kansas City Chiefs, dostal letos novou smlouvu na  v NFL nevídaných  10 let.
Patrik Mahomes, hráč Kansas City Chiefs, dostal letos novou smlouvu na v NFL nevídaných 10 let.
Zdroj: Profimedia.cz

Skoupá není ani basketbalová NBA. Organizace sice stejně jako ty z NFL většinou nepodepisují s hráči smlouvy přesahující pět let, ti si ale během krátké doby často vydělají více. Potenciálně nejzámožnějším mužem nejlepší basketbalové ligy světa je aktuálně Damian Lillard. Rozehrávač Portlandu Trail Blazers loni dostal nabídku, která se neodmítá – 257 milionů dolarů na šest let. Nejlepší nováček NBA z roku 2013 tak ročně pobírá téměř 43 milionů dolarů (cca 950 milionů korun). Lillard o 29 milionů překonal rekord Jamese Hardena a týmu Houston Rockets z roku 2017.

Hokejová NHL je v porovnání nejsledovanějších soutěží za velkou louží jen chudší sestřičkou. Ve stejném roce jako Harden se velkolepé smlouvy dočkal útočník a kapitán Edmontonu Connor McDavid. Osmiletý úpis obnášel celkovou částku 100 milionů dolarů, čili 12,5 milionu za rok. Tato dohoda byla zapsána v NHL jako rekordní, v kontextu baseballových či basketbalových výdělků jde ale o nízkou gáži.

Nejlépe placeným hráčem hokejové NHL je kapitán Edmontonu Connor McDavid.
Nejlépe placeným hráčem hokejové NHL je kapitán Edmontonu Connor McDavid.
Zdroj: Profimedia.cz

McDavidovi se loni přiblížil torontský Auston Matthews. Kanaďan je díky Maple Leafs ročně odměňován sumou 11,3 milionu.

Dodejme, že všechny uvedené částky jsou v nezdaněné podobě. To však hvězdné sportovce dozajista netrápí.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

NATO

Konvoj amerických vojáků opět míří přes Česko. Vracejí se ze cvičení NATO v Maďarsku

Konvoj amerických vojáků opět míří přes Česko. Vracejí se ze cvičení NATO v Maďarsku

Do České republiky v neděli vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla amerického vojenského konvoje, který se vrací ze cvičení NATO v Maďarsku na svoji základnu v Německu. Kvůli plynulosti dopravy je konvoj opět rozdělen na menší části, které po českých silnicích pojedou asi s hodinovými rozestupy. Další skupiny konvoje přijedou v pondělí a v úterý večer. Celkem se přes Česko přesune asi 600 vojáků s více než 200 vozidly.

Unikátní snímky sovětských okupantů Československa kolují na ruských veteránských fórech
Polyamorie je nemorální, pustil se Babiš do Pirátů. To není věc státu, řekl Ferjenčík
Izrael má po dvanácti letech nového premiéra. V Bennettově vládě je osm stran
Eriksen chvíli nežil, prozradil lékař. Spojení s vakcínou proti covidu je hoax
reklama
reklama
Havlíček: Uděláme vše, abychom znovu nezavřeli ekonomiku. Vyloučit to ale nemůžeme

Partie

Domácí zpravodajství

Pokud Babiš neumí podnikat bez dotací, ať odejde z politiky, říká šéfka TOP 09 Pekarová Adamová
Další články
reklama
reklama