reklama

Nejhýčkanější sportovci: Vydělají si miliardu ročně a smlouvy mají až na 13 let

Těžko odhadovat, kolik generací svých potomků budou schopni zajistit. Jisté je, že kluby jim klečí u nohou a na pěknou řádku let se jim zavázaly vyplácet obří sumy, které se zdají být běžnému smrtelníkovi zcela absurdní. Kteří sportovci uzavřeli kontrakt na nejdelší dobu?

reklama

Za devatero vodami. Pohádkové sumy vydělávají sportovci tradičně v zámoří, zejména v baseballu, americkém fotbalu a basketbalu. Kontrakty pro nejzářivější hvězdy jsou bohaté nejen na nuly ve výsledné sumě, ale i pokud jde o dobu platnosti.

V Major League Baseball budou nejvytrvalejšími rentiéry Bryce Harper z Philadelphie Phillies a Giancarlo Stanton, hráč New York Yankees. Sedmadvacetiletý Harper podepsal loni s pensylvánským celkem smlouvu na 13 let, během nichž si dohromady přijde na 330 milionů dolarů (přibližně 7,3 miliardy korun). Na stejnou dobu se v roce 2015 upsal Stanton týmu Miami Marlins, ale o dva roky později si zajistili toto těžké břímě právě Yankees. Třicetiletý polař si v celkovém součtu přijde na 325 milionů dolarů.

Pak je tu dvojice baseballistů, kteří si s klubem přislíbili dvanáctiletý svazek. Rok 2032 je ještě daleko, ovšem Mookie Betts z Los Angeles Dodgers ví, že během něj naposledy vyinkasuje roční plat 30,4 milionu dolarů (přibližně 671 milionů korun). Celkově si pak vydělá 365 milionů dolarů. Ještě lépe je na tom devětadvacetiletý Mike Trout, který pálí jeden homerun za druhým v dresu Los Angeles Angels. Jeho dělovek směřujících do hlediště si kalifornský tým cení natolik, že mu během 12 let pošle finanční balík v hodnotě 426 milionů dolarů.

Z baseballistů lze zmínit například ještě Gerrita Colea, kterému devítiletý kontrakt zajišťuje 36 milionů dolarů ročně. Žádný jiný nadhazovač na tom nikdy nebyl lépe.

Hráči v MLB jsou nejhýčkanější především proto, že týmy z této soutěže na rozdíl od jiných sportů nejsou omezené platovými stropy.

Jak je to mimo baseball?

Nedávno dostal desetiletou smlouvu hráč amerického fotbalu Patrick Mahomes. Jeho prodloužení spolupráce s Kansas City Chiefs, úřadujícími šampiony NFL, se stalo rekordním a překonalo výše zmíněného Trouta. Celková suma má hodnotu 503 milionů dolarů (11,1 miliardy korun). Délka kontraktu čtyřiadvacetiletého quaterbacka je v NFL nevídanou záležitostí, neboť kluby si běžně pojišťují hráče maximálně na pětileté období.

Skoupá není ani basketbalová NBA. Organizace sice stejně jako ty z NFL většinou nepodepisují s hráči smlouvy přesahující pět let, ti si ale během krátké doby často vydělají více. Potenciálně nejzámožnějším mužem nejlepší basketbalové ligy světa je aktuálně Damian Lillard. Rozehrávač Portlandu Trail Blazers loni dostal nabídku, která se neodmítá – 257 milionů dolarů na šest let. Nejlepší nováček NBA z roku 2013 tak ročně pobírá téměř 43 milionů dolarů (cca 950 milionů korun). Lillard o 29 milionů překonal rekord Jamese Hardena a týmu Houston Rockets z roku 2017.

Hokejová NHL je v porovnání nejsledovanějších soutěží za velkou louží jen chudší sestřičkou. Ve stejném roce jako Harden se velkolepé smlouvy dočkal útočník a kapitán Edmontonu Connor McDavid. Osmiletý úpis obnášel celkovou částku 100 milionů dolarů, čili 12,5 milionu za rok. Tato dohoda byla zapsána v NHL jako rekordní, v kontextu baseballových či basketbalových výdělků jde ale o nízkou gáži.

McDavidovi se loni přiblížil torontský Auston Matthews. Kanaďan je díky Maple Leafs ročně odměňován sumou 11,3 milionu.

Dodejme, že všechny uvedené částky jsou v nezdaněné podobě. To však hvězdné sportovce dozajista netrápí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Největší víkendový nárůst od konce března. Za sobotu přibylo 2751 případů covidu

V sobotu přibylo v Česku 2 751 případů nemoci COVID-19, nejvíce za víkendový den od 27. března. Aktuální nárůst počtu nakažených byl skoro o 1 600 případů vyšší než předchozí sobotu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Výrazně nyní přibývá také hospitalizovaných s covidem. Oproti předchozí sobotě stoupl jejich počet o dvě třetiny na 846, z toho 119 pacientů je ve vážném stavu. Za posledních sedm dní zemřelo 61 lidí s COVID-19, zatímco třeba za celé září bylo úmrtí 44.

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama