Svátek svatého Martina, který každoročně připadá na 11. listopadu, je tradiční oslavou konce zemědělského roku a začátku zimního období. Tento den bývá spojen s příchodem prvního sněhu – dle pranostiky má „přijet Martin na bílém koni“. Ale možná ještě známější je tato slavnost pro své bohaté hody, při kterých na stole nesmí chybět dobře připravená svatomartinská husa, chutné rohlíčky s ořechovou náplní nebo staročeské přílohy, které doplňují celou hostinu.
V minulosti patřil k jednomu z nejdůležitějších svátků pro venkovské i městské obyvatelstvo. Svým načasováním symbolizuje přechod mezi obdobím sklizně a příchodem zimy. Lidé se tradičně setkávali s rodinou a přáteli, pořádali posvícení a zasedali ke slavnostní tabuli.
Právě v listopadu byla husa nejtučnější a její maso tedy nejchutnější. K tomu se přidávala i ochutnávka mladého vína – svatomartinské víno, které právě na tento den poprvé otevřeli, bylo považováno za ideální doplněk k bohatému hodování.
ČTĚTE TAKÉ: Náplň v mikulášském perníku prodávaném v Česku mohla zkvasit. Řetězec ho stahuje
Legenda o svatém Martinovi
Postava svatého Martina má své kořeny v legendě o římském vojákovi, který se vzdal svého postavení pro víru. Martin z Tours, narozený roku 316, se proslavil mimo jiné soucitem k žebrákovi, s nímž se podělil o svůj vojenský plášť. Po odchodu z armády se věnoval misijní činnosti, a díky své laskavosti se stal velmi oblíbeným.
Podle legendy ho husy prozradily svým kejháním, když se mezi nimi schovával, aby nebyl zvolen biskupem – za to se pak husy údajně staly součástí svatomartinské tabule. A pochutnáváme si na nich dodnes. Jak husu připravit?
Nejlepší recepty na svatomartinskou pečenou husu
Na přípravu pečené husy, která se na svatomartinský stůl hodí víc než cokoliv jiného, budete potřebovat jen pár ingrediencí, ale výsledek je přímo královský. Husí maso je šťavnaté a křehké, zvláště když jej pečeme pomalu a dáváme pozor na správnou přípravu.
Ingredience:
- 1 husa
- sůl
- 1 lžíce celého kmínu
- 1–2 lžíce hladké mouky
- 1 hrnek vývaru z drůbků
Postup:
- Den předem husu očistěte a dobře osolte zevnitř i zvenku. Pak ji posypte celým kmínem a nechte přes noc v chladu.
- Druhý den propíchněte kůži na bocích vidličkou, aby se lépe vypékalo sádlo, a položte husu do pekáče prsíčky dolů, nejlépe na mřížku nebo dřevěné špejle.
- V předehřáté troubě na 180 °C maso nejprve zatáhněte a poté teplotu snižte na 160 °C. Husu podlijte horkou vodou, pekáč přiklopte a pečte pomalu dle váhy (cca 1 hodina na 1 kg masa).
- V průběhu pečení odebírejte vypečené sádlo a husu jím přelévejte. Zhruba v polovině pečení ji otočte.
- Když je maso měkké, odkryjte pekáč, slijte zbytek sádla a husu dopečte při 180 °C, aby měla krásně zlatavou kůrku.
- Pokud chcete více omáčky, dopečenou šťávu lze zjemnit trochou mouky a vývarem z drůbků.
K huse se skvěle hodí lokše – bramborové placky opečené nasucho a poté pomaštěné sádlem, které doplňují chuť pečeného masa. Na jejich přípravu budete potřebovat:
Ingredience:
- 400 g uvařených brambor
- 130 g hladké mouky
- sůl
- sádlo na potření
Postup:
- Brambory nastrouhejte, přidejte mouku a sůl a zpracujte těsto.
- Těsto rozdělte na díly, vyválejte placky a opečte je na sucho.
- Potřete sádlem a podávejte.
Sladké dobroty na závěr
Ke svatomartinským oslavám patří také sladké martinské rohlíčky plněné ořechovou náplní, které symbolizují štědrost a hojnost. Rohlíčky se tradičně vyráběly z různých druhů těsta, jako jsou máslové nebo smetanové varianty, a plnily se ořechy, mákem či povidly.
Ingredience na těsto:
- 540 g hladké mouky
- 360 g másla
- 250 g smetany ke šlehání
- sůl
Ingredience na náplň:
- 200 g vlašských ořechů
- 150 g moučkového cukru
- 1 lžíce rumu
- bílek
Postup:
- Z ingrediencí na těsto vypracujte bochánek a nechte odležet.
- Náplň smíchejte, těsto rozválejte na výseče, naneste náplň, smotejte a pečte.
Aby byl sváteční oběd kompletní, patří k němu také koláče, tradičně z husího sádla. Ty se plní švestkovými povidly, tvarohem nebo mákem a bohatě se zdobí drobenkou.
Ingredience:
- 500 g hladké mouky
- špetka soli
- 100 g cukru
- 2 žloutky
- 1 vejce + na potření
- 42 g droždí
- 200–250 ml mléka
- 180 ml husího sádla
Postup:
- Z připravených surovin vypracujte hladké těsto a nechte kynout.
- Poté vytvarujte koláčky, které naplňte povidly a ozdobte drobenkou.
- Pečte při 180 °C dozlatova a ještě horké potřete máslem s rumem.
Tradice svatomartinských vín
V rámci svatomartinských oslav má důležité místo i ochutnávka mladého vína. Otevírání letošních vín symbolizuje konec sklizně a zahájení zimního období. Tento zvyk pochází z doby císaře Josefa II., kdy se poprvé slavnostně otevíralo víno právě na svátek svatého Martina.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Před sv. Martinem míří do Česka tuny mražených hus. Mohou být méně kvalitní, varuje odborník