Nejméně přijatelné strany? Vedou komunisté, Trikolora a PRO. V nemilosti jsou nově i Piráti

Předsedkyně KSČM Kateřina Konečná

Exkluzivní průzkum STEM o náladách ve společnosti po roce 1989

Které politické strany a hnutí jsou pro voliče nejméně přijatelné? K nejméně oblíbeným nadále patří komunisté. Hned za nimi jsou další neparlamentní strany, jako jsou Trikolora či PRO. Nově se mezi nimi ovšem zařadili i Piráti, ukazuje exkluzivní průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS. Z dat též vyplynuly další voličské preference – ženy, senioři a lidé bez maturity se například více přiklánějí k opozičnímu hnutí ANO, kterému se daří oslovovat i mladé. Ti ovšem zároveň většinou vyjadřují podporu vládním stranám.

Listopadovému volebnímu modelu, který připravila agentura STEM pro CNN Prima NEWS, nadále vévodí hnutí ANO. V boji o sněmovní křesla by oslovilo třetinu voličů. Koalice Spolu za ním zaostává, ve volbách by získala 21 procent. Do Sněmovny by se dostali také SPD, STAN, Piráti a KSČM, v posledním jmenovaném případě by šlo o těsný volební výsledek.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Schillerová a Pekarová se pohádaly kvůli máslu. Učte v Bradavicích, řekl Skopeček exministryni

Komunisté zároveň podle průzkumu patří k nejméně přijatelné politické straně na české politické scéně. Hlas by jí rozhodně nedalo 65 procent oslovených respondentů. I to je zřejmě důvod, proč KSČM bude kandidovat do sněmovních voleb pod značkou koalice Stačilo!, která jim již během evropských a krajských voleb přinesla relativně dobré výsledky.

Obdobně dopadly další současné neparlamentní strany, jmenovitě Trikolora exposlankyně ODS Zuzany Majerové Zahradníkové (62 procent) či PRO aktivisty Jindřicha Rajchla (60 procent).

Piráti v nemilosti

O procento méně přijatelnější než PRO jsou překvapivě nově také Piráti, kteří během podzimu odešli z vlády Petra Fialy (ODS). Dělá to z nich třetí nejméně přijatelnou stranu v průzkumu. Ten nicméně vznikl ještě dříve, než si Piráti zvolili jako svého nového předsedu pražského exprimátora Zdeňka Hřiba.

V nemilosti většiny českých voličů jsou dále Zelení a SPD se shodným výsledkem 57 procent. V těsném závěsu pak stojí SOCDEM, Přísaha a Svobodní. Největší „přijatelnosti“ se dočkalo hnutí ANO, které by jednoznačně volilo 22 procent oslovených respondentů. Druhou největší podporu má koalice Spolu, hlas by jí bez váhání odevzdalo 10 procent respondentů.

Ženy a mladí váhají nejvíce

Průzkum agentury STEM poukázal na další trendy mezi voliči. Ženy například nad svou volbou váhají častěji než muži. Postavení hnutí ANO je u obou pohlaví silné, ženy jej však preferují více. Muži by častěji než ženy volili Motoristy sobě.

„Hnutí ANO nachází významnou oporu u občanů bez maturity a u lidí starších 60 let. U žádné sociodemografické skupiny vyloženě nepropadá. Vládní strany si stojí dobře u lidí s vysokoškolským vzděláním či s maturitou, u lidí bez maturity je jejich pozice slabší,“ konstatovali výzkumníci v prezentaci.

Mladí voliči dělí nově svou přízeň především mezi Spolu, STAN a ANO. Základna podpory Pirátů zůstává mezi mladými, ale v posledním půl roce přišli o výsadní postavení u nejmladší věkové skupiny.

Nejvíce pravděpodobných nevoličů pak najdeme ve skupině 30 až 44 let. Pevné je odhodlání u voličů Spolu i hnutí ANO.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Babiš s Fialou se hádali o máslo a hlupáky. Peprnými slovy odvracejí pozornost, říká politolog

Tagy:
průzkum komunista politika STEM maturita KSČM Piráti volby Česká pirátská strana Trikolóra ANO 2011 Starostové a nezávislí komunisté SPOLU Svoboda a přímá demokracie politický proces Trikolóra hnutí občanů politické strany a hnutí