Česká republika má za sebou relativně klidné léto, alespoň co se covidu týče. Neplatila žádná protikoronavirová opatření a ani počty nakažených neatakovaly alarmující hranici. I proto někteří Češi nevidí důvod využít posilující dávku vakcíny, a to napříč generacemi. I data ministerstva ukazují, že zájem není velký. Odborníci však varují, že se tito lidé vystavují značnému riziku.
„Byli jsme očkovaní dvěma dávkami Pfizeru, ale už znovu nepůjdeme. Přijde nám to teď zbytečné. Covid je určitě nebezpečný, ale po očkování se oba cítíme zdravotně hůř,“ popisují 77letý Jiří a 76letá Zdeňka K. z obce na Benešovsku.
Kromě covidu přijde i velká chřipková epidemie, varují lékaři. Letos může být silnější
Počet nakažených covidem od pondělí roste, na obzoru se ovšem rýsuje další velký problém. Lékaři letos očekávají silnější epidemii chřipky než v předchozích letech. Na tiskové konferenci zdůraznili důležitost vakcinace proti oběma virovým onemocněním. U rizikových pacientů s oslabenou imunitou doporučují přeočkování novou vakcínou proti omikronu, běžné populaci by měly prozatím stačit dosavadní tři dávky.
Kvůli svému vyššímu věku oba spadají do rizikové skupiny. Přestože se je příbuzní snaží přemluvit k takzvanému boosteru, názor prý nezmění. „U nás stejně nic neřádí,“ dodávají. Ve Středočeském kraji přitom případů covidu přibývá, za uplynulý týden to bylo přes dva tisíce pozitivních.
Očkování prý nepotřebují
Jiní mají pocit, že jsou chránění dostatečně. „Mám dvě očkování a třikrát jsem prodělala koronavirus. Prodělání nemoci beru jako třetí vakcínu,“ svěřila se 43letá paní z Moravskoslezského kraje. Prodělání ale nemusí jako ochrana stačit.
„Imunita po prodělání nemoci nemusí být spolehlivou ochranou před infekcí. Důležitou ochranu proti závažnému průběhu nemoci tak stále poskytuje přeočkování takzvaným boosterem, nebo samozřejmě základní očkování dvěma dávkami u těch, kteří se dosud očkovat nenechali,“ podotýká například Státní zdravotní ústav.
Jak vzniká nová varianta koronaviru?
- Ve chvíli, kdy nakažená osoba infikuje dalšího člověka, vir se zkopíruje a přejde do těla nového hostitele.
- Tento duplikační proces se ale může pokazit, čímž dochází k mutacím. Kvůli takovým chybám může vir zaniknout, může se oslabit, ale také se může stát silnějším. Nové atributy patogenu jsou prakticky nahodilé.
- Pokud vir nasbírá více mutací a vlastnostmi se výrazně odliší od původního viru, vzniká nová varianta.
Vláda vyzývá k posilovacím dávkám, zvlášť rizikové skupiny. „Podání posilovací dávky pravděpodobnost případné nákazy a jejího závažného průběhu mnohonásobně sníží a zabezpečí tak vyšší ochranu zdraví u rizikových osob. Některé studie uvádějí, že po aplikaci posilovací dávky se hladina ochranných protilátek zvýší dokonce pět až jedenáctkrát více než po podání druhé dávky,“ uvádí na web covid portál.
O smyslu další dávky přemýšlí i řada mladých, pro které není onemocnění COVID-19 tak rizikové jako pro starší či osoby s oslabenou imunitou. „Zatím mám dvě dávky. Když jsem v zimě uvažovala o třetí, dostala jsem covid. Pak jsem nechtěla další dávku hned po nemoci, tak jsem pár měsíců počkala – a najednou bylo léto, kdy to moc nemělo smysl. Říkala jsem si, že si dám další na podzim, ale zatím jsou volby a covid jako by nebyl,“ říká 24letá Daniela Š.
Počká prý proto do října, jestli se pandemická situace začne zhoršovat. S vyčkáváním není jediná. Také data ukazují, že celkově sice dostalo vakcínu proti covidu více než 65 procent populace, další, posilovací dávku, má však jen 38 procent lidí.
Celkově bylo v tuzemsku plně očkováno proti koronaviru 6,89 milionu lidí. První posilující dávku dostalo přes 4,3 milionu lidí a druhou „jen“ přes 264 tisíc. Podle dat ministerstva ale zájem o očkování v poslední době přeci jen pomalu roste, trend by se tak mohl na podzim obrátit. Ve čtvrtek si pro vakcínu přišlo zhruba 9 700 zájemců, asi o 1 160 víc před týdnem. Většina z nich dostala posilující dávky.
K posilovacímu očkování tak stále vyzývá řada odborníků v čele s ministrem zdravotnictví. „I nadále covid způsobuje závažné průběhy onemocnění a též úmrtí,“ varoval před volbami Vlastimil Válek (TOP 09).
Někteří Češi k další dávce očkování nepřistupují i kvůli „praktickým“ důvodům. „Mám dvě dávky a na třetí nepůjdu, dokud mě to nebude omezovat v tom, co chci dělat. O zdraví se nebojím,“ přiznává 25letá Helena, která dodává, že by ale nerada byla označovaná za „antivaxerku“.
Stále se také najdou tací, kteří vakcíně plně věří a pro jistotu se nechají očkovat i boosterem. „Zatím mám tři dávky, teď jsem se nechal očkovat proti chřipce. Na čtvrtou dávkou covidové vakcínu půjdu v říjnu,“ plánuje pan 49letý Václav z Ústí nad Labem. Využít může upravenou vakcínu na nejnovější varianty viru omikron BA.4 a BA.5 od Pfizeru, která už je v republice.