Už 1,5 roku nesmí největší jachta světa opustit přístav Terst. Plavidlo v hodnotě téměř 600 milionů eur (14,6 miliardy korun) totiž patří ruskému oligarchovi Andreji Melničenkovi. Plachetnici zabavila 11. března 2022 italská finanční policie v souvislosti s tím, že miliardář byl zapsán na sankční seznam.
Melničenko je osmým nejbohatším Rusem. Majetek v hodnotě kolem 18 miliard dolarů získal podnikáním v uhelné a energetické oblasti a výrobou hnojiv. Unie ho na sankční seznam zanesla kvůli tomu, že „patří k nejvlivnějšímu kruhu ruských podnikatelů s úzkými vazbami na ruskou vládu“. Kromě toho byl Melničenko ve skupině 37 podnikatelů, kteří loňského 24. února jednali s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a dalšími představiteli vlády o dopadu potenciálních sankcí, píše web Shipspottingmag.com.
ČTĚTE TAKÉ: Velký šok pro Západ. Sankce na Rusko vůbec nezabírají, Moskva trikem dováží i čipy z USA
„Skutečnost, že byl pozván, aby se zúčastnil tohoto setkání, ukazuje, že je členem nejužšího kruhu Vladimira Putina a že podporuje nebo provádí akce či politiky, které narušují nebo ohrožují územní celistvost, svrchovanost a nezávislost Ukrajiny, jakož i stabilitu a bezpečnost na Ukrajině,“ uvedla Evropská unie. Podle ní „poskytuje ruské vládě podstatný zdroj příjmů“.
Konec války? Putin ještě přitvrdí. Sankce ho nedrtí, jak si Západ myslí, říká ruský analytik
Ruský prezident Vladimir Putin nehodlá utlumit vojenské aktivity na Ukrajině, naopak se připravuje na ještě rozsáhlejší konflikt. Obává se toho respektovaný ruský analytik Alexandr Gabujev. Podle něj Kreml upravil mobilizační podmínky, aby mohl do války nahnat další statisíce mužů.
Mluvčí Melničenka obvinění EU ohledně miliardářova spojení s válkou na Ukrajině popírá. V prohlášení uvedl, že Melničenko je mezinárodní podnikatel bez politické příslušnosti a bez jakéhokoliv „vztahu k tragickým událostem na Ukrajině“.
„Neexistuje naprosto žádné ospravedlnění pro jeho zařazení na sankční seznam EU. Budeme zpochybňovat tyto neopodstatněné a neodůvodněné sankce a věříme, že zvítězí právní stát a zdravý rozum,“ sdělil.
Plachetnice A (SY A) je dlouhá 143 metrů, její stožáry se tyčí do výšky více než 91 metrů. Má celkem osm palub a bazén, součástí vybavení je například prosklená pozorovatelna v podpalubí, z níž se lze dívat na svět pod hladinou. Pro výlety do podmořského světa je určena ponorka. Plavidlo bylo postaveno ve Šlesvicku-Holštýnsku v loděnicích Nobiskrug v Rendsburgu a v německých námořních loděnicích v Kielu. Svému majiteli byla předána 5. února 2017, píše deník Financial Times.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ruské letadlo přistálo v poli, více v reportáži níže