Nejvíce nakažených je na Karlovarsku, může za to festival? Hygiena spojení odmítá

Odstartoval Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary šíření nákazy koronavirem? Právě Karlovarský kraj je na tom totiž v posledních dnech v počtech nakažených napříč českými regiony nejhůře. Hygiena ale spojení s velkou kulturní akcí vyvrací a zhoršenou situaci přisuzuje například návratům ze zahraničí. V Karlových Varech se však koná i folklorní festival, kam rovněž dorazily stovky lidí.

Ještě poslední srpnový týden bylo podle dat ministerstva zdravotnictví nakaženo v Karlovarském kraji za posledních sedm dnů přibližně 10 osob na 100 tisíc obyvatel. V pátek 3. září už ale hodnota stoupla na 29 a v sobotu dokonce na 32. V tomto ohledu je Karlovarský kraj v Česku nejhorší.

V Thermalu respirátory neřešili. Hostům filmového festivalu hrozí až desetitisícová pokuta

Se zahájením Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se strhla i vlna kritiky. Ve Velkém sále hotelu Thermal většina z 1200 hostů protikoronavirová opatření neřešila a roušky s respirátory nechala odložené. Za tento prohřešek nyní mohou dotyční dostat až desetitisícovou pokutu. Přestupek totiž řeší karlovarská hygienická stanice. S informací přišel Radiožurnál.

Nabízí se otázka, zda na tom nemá svůj díl viny filmový festival, který se konal od 20. do 28. srpna 2021. Podle pátečního vyjádření epidemioložky a mluvčí Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje Michaely Zajíčkové ale narůstající počet pozitivních testů souvisí s testováním kvůli karanténním opatřením v rodinách, s preventivním testováním ve školách a příjezdy ze zahraničí.

„Několik pozitivně testovaných osob udávalo v anamnéze také účast na MFF v Karlových Varech, epidemickým šetřením se však nepodařilo prokázat souvislost mezi případy,“ podotkla Zajíčková.

Druhá nejhorší je s 27 případy na 100 tisíc obyvatel Praha, třetí jsou jižní Čechy se zhruba 22 případy. Naopak nejpříznivější situace je v Královéhradeckém kraji, kde připadá na 100 tisíc lidí šest případů za posledních sedm dní.

Karlovy Vary už žijí dalším festivalem

Kontroverze ohledně dodržování opatření proti šíření koronaviru provázely filmový festival už od samého začátku. Jak odhalují fotografie ze zahajovacího večera, respirátory na sobě v uzavřených prostorách neměli například ředitel festivalu Jiří Bartoška, ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) nebo herečka Jitka Čvančarová.

Když vládní pravidla neexistují. Vojtěch, Zaorálek či Bartoška neměli ve Varech respirátor

Dlouho očekávaný zahajovací večer 55. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary bude nejspíše řešit hygiena. Do hlavního sálu hotelu Thermal dorazil již tradičně nespočet osobností včetně herců, lékařů nebo předních politiků. Jenže jak odhalují záběry z festivalu, respirátor měl na sobě málokdo. A to včetně ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), který povinné nošení ochrany dýchacích cest ponechává v platnosti.

Do skupiny hříšníků patří i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), který ale tvrdí, že roušku měl. „Možná u té první zahajovací projekce to nebylo úplně ideální, ale pak jsem se účastnil standardních filmových projekcí, byl jsem asi na dvou nebo na třech filmech, a musím říci, že prakticky všichni měli nasazený respirátor v průběhu představení,“ uvedl ministr zdravotnictví. Na fotografii, kde nemá respirátor, prý konzumoval.

Za nenasazený respirátor mohou dotyční dostat až desetitisícovou pokutu. Přestupek totiž řeší karlovarská hygienická stanice.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) vidí za zhoršenou situací v Karlovarském kraji vývoj epidemie v Evropě. „Nemoc se sune do Česka ze západu a nemůžeme si myslet, že zůstaneme nějakým ostrovem. Musíme být připraveni,“ řekl v nedělní Partii na CNN Prima NEWS.

Karlovy Vary ale týden po skončení filmové akce žijí dalším festivalem, konkrétně folklorním. Jak ukazují záběry z ulic města, na průvody dorazily stovky lidí. Respirátory se u návštěvníků hledají marně, i když je potřeba dodat, že venku není ochrana úst povinná. Bezpečná vzdálenost dvou metrů ale mezi lidmi rozhodně není.

Tagy: