V pondělí přibylo v Česku nejvíce případů COVID-19 za den od 11. května. Oproti předchozímu pondělí množství nových případů vzrostlo zhruba o dvě třetiny na 1 345. Zároveň stoupl i počet hospitalizovaných s covidem. V nemocnicích bylo v pondělí 373 lidí, což je nejvíce od začátku června. V těžkém stavu bylo 68 z nich.
Denní nárůsty počtů lidí nakažených koronavirem vytrvale stoupají už asi dva měsíce. Ještě v první polovině srpna se pohybovaly ve všední dny kolem dvou stovek případů, kdežto minulý týden už ve třech dnech nárůst překonal tisícovku nakažených za den.
Zároveň postupně klesají počty testovaných na koronavirus. Zatímco předchozí pondělí bylo provedeno asi 22 tisíc PCR a 46 tisíc antigenních testů, tento týden v pondělí už bylo PCR testů jen zhruba 21 tisíc a antigenních 42 tisíc. Zvyšují se tak výrazně podíly odhalených případů nákazy na počtu provedených testů.
V nemocnicích leží stále více lidí
U preventivních a plošných testů, které tvoří naprostou většinu prováděných testů, vzrostl podíl pozitivních z 0,52 procenta za předchozí pondělí na skoro dvojnásobek, a to 0,96 procenta. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl z 2,68 na 4,69 procenta. Podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky, se zvýšil z 3,98 na 6,84 procenta.
Spolu se zrychlováním šíření nákazy se prudce zvyšuje i množství lidí, kteří s covidem skončili v nemocnici. Nyní se blíží téměř ke čtyřem stovkám, kdežto ještě na začátku září byly hospitalizovaných pouze desítky. Oproti předchozímu pondělí se jejich počet zvýšil více než o čtvrtinu na 373. Množství vážně nemocných dokonce k pondělku oproti stejnému dnu předchozího týdne stouplo skoro o dvě třetiny na 68.
Stejně tak značně narůstají počty úmrtí lidí s COVID-19. Za uplynulých sedm dní zemřelo podle údajů ministerstva 25 lidí. Předchozí týden bylo úmrtí 19, a v první polovině září se dokonce počty úmrtí za týden pohybovaly pouze v řádu jednotek.
K úterý po předchozím poklesu mírně stouplo tzv. reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Z pondělní hodnoty přibližně 1,14 se zvýšilo na 1,17. Nad hodnotou jedna, která znamená zrychlování šíření epidemie, je číslo nepřetržitě od konce srpna. V úterý také stouplo tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů COVID-19 na každých 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, používané státem pro určování protiepidemických opatření. Z pondělních 56 se dostalo na úterních 61.
Vytrvale klesají počty očkovaných
Incidenční číslo vzrostlo téměř ve všech krajích. Nejvyšší zůstává v Moravskoslezském kraji, kde dnes přesáhlo hranici 100 případů za sedm dní na 100 tisíc obyvatel. V regionu přibylo za týden v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 106 nakažených. Nejnižší je incidenční číslo s 22 případy v Královéhradeckém kraji.
Hranice 100 případů na 100 tisíc obyvatel za sedm dní byla letos na jaře pro vládu určující pro změny protiepidemických opatření. Při poklesu incidenčního čísla pod tuto hranici byly například otevírány školy, muzea a památky nebo uvolňovány podmínky pro provozování služeb. Na začátku září ale ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a hlavní hygienička Pavla Svrčinová uváděli, že i při opětovném překročení hranice 100 případů se neplánuje uzavírání škol, obchodů nebo kulturních zařízení. Podle tehdejšího vyjádření Vojtěcha by bylo třeba vyžadováno plošnější nošení ochrany dýchacích cest nebo prokazování bezinfekčnosti. Nevyloučili ale omezení provozu restaurací a obchodů.
Za celou dobu epidemie bylo v Česku od začátku loňského března zaznamenáno přes 1,7 milionu případů COVID-19. Zemřelo 30 512 nakažených. Od začátku očkování proti covidu loni v prosinci bylo v Česku podáno celkem 11,9 milionu dávek vakcín a plně naočkováno je přes šest milionů lidí. V posledních měsících však vytrvale klesají počty očkovaných. V pondělí dostalo vakcínu zhruba 8 300 lidí, což je asi o tisícovku méně než před týdnem.