Skiareály na prodej
Zatímco některé sjezdovky byly během víkendu plné lyžařů, jinde skiareály letošní sezónu ani nezahájily. A některá lyžařská střediska se už zřejmě nerozjedou nikdy. Podle provozovatelů za to mohou stále teplejší zimy, pandemie covidu, energetická krize nebo povodně.
Nedostatek sněhu a teplé zimy – to jsou hlavní důvody, proč skiareál Řeka ve stejnojmenné obci na Frýdecko-Místecku definitivně ukončil svůj provoz. Majitelé dokonce už rozprodávají veškeré zařízení sjezdovky.
K TÉMATU: Chovatelé drůbeže se bojí konkurence. Stěžují si, že je ničí dovoz levného masa z Ukrajiny
Uzavření oblíbeného lyžařského areálu představuje problém také pro obec. „Je to špatně pro místní gastronomii i podnikatele s ubytovací kapacitou. Lidé zde neutratí tolik peněz,“ upozornil starosta Tomáš Tomeczek (Pro obec Řeka).
Po několika neúspěšných sezónách se letos nerozjede ani vlek v lyžařském středisku Armáda v Dolní Lomné. Bývalý provozovatel odmítl hradit provoz ze svého, takže areál nyní shání nového majitele. Areál přitom ještě minulou sezónu fungoval – v září ale přišly povodně.
„Povodně nám na našem čerpacím zařízení způsobily takové škody, které nám neumožňují zprovoznit skiareál v sezóně 2024/2025,“ uvedli zástupci střediska.
Nového majitele hledá také sjezdovka Příčná ve Zlatých Horách. Město se snaží areál prodat už čtyři roky, cena je necelých 37 milionů korun. V obecním vlastnictví je i lyžařský areál v beskydském Bukovci.
Toto středisko je v česko-polském příhraničí jediné, které aktuálně funguje. Sjezdovky přes týden využívají hlavně lyžařské školy. „Areál drží při životě víceméně jen umělý sníh. Jeho tvorba je ale výrazně finančně náročná. Nejspíše z toho důvodu další vleky zanikly,“ sdělil místostarosta Bukovce Janusz Motyka.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Cena vody vylétla vzhůru, v některých regionech si hodně připlatíte. Kde je nejdražší?