Lhůta pro vyšetřování kauzy kolem padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo byla prodloužena do konce února. V pondělí to uvedl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. V kauze je stíhán premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl.
„Státní zástupce akceptoval policejním orgánem prodlouženou lhůtu pro skončení vyšetřování kauzy v mediálním prostoru označované jako kauza Čapí hnízdo. Vyšetřování by mělo pokračovat nejméně do 28. února tohoto roku. Tato lhůta nemusí být nutně konečná, v odůvodněném případě, pokud by nebyly provedeny všechny nezbytné úkony, může být lhůta prodloužena,“ uvedl Cimbala.
Estráda za 80 milionů? Polní nemocnice je pořád prázdná, vláda s využitím nepočítá
Nemocnice v některých regionech kolabují, další mají namále. Vláda přesto neaktivuje polní nemocnici v Letňanech. Problémem je, že chybí personál a o pacienty by se neměl kdo starat. Pronájem letňanského výstaviště přitom stojí stovky tisíc korun denně.
Lhůtu pro vyšetřování prodlužuje policie v návaznosti na aktuální stav věci, prodloužení lhůty pak předloží dozorovému státnímu zástupci. Ten provede ve věci prověrku a v odůvodněném případě lhůtu akceptuje, nebo uloží jinou. Lhůta byla naposledy stanovena do poloviny prosince, policie ji v minulosti několikrát prodlužovala. Už dříve Cimbala uvedl, že se v případu dělají úkony vyšetřování mimo jiné spojené s vyžádáním právní pomoci v zahraničí, u kterých nelze ovlivnit, jaký čas si vyžádají.
Podstatou kauzy je to, že farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Na tu by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svých svěřenských fondů.
Původně policisté obvinili více lidí včetně Babišovy rodiny a tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání Faltýnka a dalších tří lidí zrušil dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch v květnu 2018. Předloni zastavil stíhání všech zbylých obviněných včetně Babiše, přestože policie navrhovala podání obžaloby. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman 4. prosince 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Mayerové, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.