Připíše si další primát. Stane se prvním německým ministrem bez německého občanství a německého pasu. Naváže tak na své prvenství z roku 2019, kdy se stal prvním starostou velkého německého města bez německého občanství. Dán Claus Ruhe Madsen „vládl“ tři roky dvěstětisícovému Rostocku, nyní vstoupí jako ministr hospodářství do vlády spolkové země Šlesvicko-Holštýnska.
Kiel místo Rostocku, ministerský úřad místo radnice. Rodák z hlavního dánského města Kodaně Madsen (nestraník s podporou CDU) se po třech letech ve funkci starosty stává členem nové křesťansko-demokratické vlády se Zelenými premiéra Šlesvicko-Holštýnska Daniela Günthera. Informoval o tom web televize NDR pro oblast severního Německa.
Naše drahota není nic proti dánské. Česká republika je osmou nejlevnější zemí v EU
Cenová hladina České republiky dosahuje necelých 80 procent průměru Evropské unie. Nadprůměrné jsou u nás pouze ceny telekomunikačních služeb, naprostou většinu zboží však nakupujeme laciněji, než je průměr sedmadvacítky. Nejdražší zemí je Dánsko, nejlevnější Rumunsko. Vyplývá to z aktuálních údajů Eurostatu.
Potvrdily se tak náznaky německého deníku Süddeutsche Zeitung z minulého týdne. O této variantě se však spekulovalo již delší dobu. Nikdo to nechtěl oficiálně potvrdit, ani vyvrátit.
Madsen si v roce 1998 ve svých 26 letech otevřel v Rostocku obchod s nábytkem. Jeho podnikatelské nasazení a nekonvenční způsob jednání ho dovedly až do čela Obchodní a průmyslové komory v Rostocku. Celoněmecké popularity dosáhl během pandemie koronaviru v posledních dvou letech, kdy býval častým hostem televizních talk show. Zabýval se především omezováním škod dopadů hospodářského propadu.
„Skandinávec, zatím bez německého pasu, jako státní ministr?“ zeptal se ve svém textu reportér Süddeutsche Zeitung. A hledal odpověď: „To by bylo neobvyklé. Na druhou stranu na tom není nic překvapivého.“
Severský pragmatismus se Němcům zamlouvá
Madsenovi je práce premiéra Günthera sympatická a z jeho pohledu by tento „manévr“ mohl mít smysl. Severský pragmatismus se Němcům zamlouvá. Mnoho obyvatel v pohraničí je dvojjazyčných a region má také společně ekonomicky růst, včetně tunelu pod Baltským mořem.
EU nemá nahrazovat NATO, ale musí být připravena, tvrdí německý velvyslanec Künne
Česko převezme v pátek 1. července 2022 předsednictví v Radě EU, což sledují také v sousedním Německu. „Kabinet premiéra Petra Fialy bude Evropě ‚vládnout‘ ve složité době,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS velvyslanec Německa v Praze Andreas Künne.
Dán v pozici starosty se proslavil na obou pólech. Přišel s iniciativou „Rozpohybujeme Rostock“, chtěl mnoho věcí dělat jinak, než je v Německu běžné, podpořil digitalizaci správy a cyklistiku ve městě. Více reagoval na potřeby obyvatel Rostocku a bojoval s nedostatkem bytů v hanzovním městě s 200 tisíci obyvateli.
Jenže za jeho vlády Rostock zrušil celoněmeckou zahradnickou výstavu Buga plánovanou na rok 2025. A to poprvé v její sedmdesátileté historii. Nyní, krátce po jejím definitivním zrušení, na níž doplatí město ztracenými miliony eur dotací na rozvoj města, čekají největší město Meklenburska-Předního Pomořanska nové volby.
„Pro město Rostock to není dobrá zpráva. Musíme čelit velkým výzvám,“ uvedl pro NDR Daniel Peters, poslanec zemského sněmu a generální tajemník zemské CDU. Do doby, než bude zvolen nový starosta, by měl funkci prvního náměstka převzít senátor pro finance Chris von Wrycz Rekowski (SPD) a funkci druhého náměstka senátor pro sociální věci Steffen Bockhahn (Linke).
Sybille Bachmannová z parlamentní skupiny Rostock doufá v nový začátek ve správě města. „Byl to skvělý ministr zahraničí Rostocku. Totéž může udělat i pro Šlesvicko-Holštýnsko,“ popsala Bachmannová v Süddeutsche Zeitung.
CDU podporovala nestraníka Madsena ve volební kampani, díky vítězství se stal jedním z nejoblíbenějších starostů v Německu.