Už týden Češi musí v obchodech nebo MHD nosit respirátory třídy FFP2. Jejich cena se pohybuje mezi 12 až 40 korunami a musí se minimálně po osmi hodinách měnit. Jejich nákup tak může být citelným zásahem do rodinného rozpočtu. Lidé však mohou zažádat o mimořádný příspěvek na jejich pořízení.
„V souvislosti s vládou vyhlášeným mimořádným opatřením k nošení ochranných prostředků dýchacích cest ministerstvo práce a sociálních věcí zpřístupnilo mimořádnou okamžitou pomoc (MOP COVID-19) na jejich zakoupení. Nutné je, aby lidé, kteří potřebují při tomto výdaji podpořit, požádali o tuto dávku Úřad práce ČR,“ píše ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) na svých webových stránkách.
Na ochranné prostředky dýchacích cest ministerstvo může přispět až 500 korun na osobu za měsíc. Pokud by tedy člověk koupil respirátor za 20 korun, na měsíc si jich může pořídit 25. Pokud sežene levnější, třeba za 15 korun, může mít přes 30 kusů respirátorů. Takový počet by na měsíc měl stačit. O peníze si lidé mohou zažádat elektronicky zde. Je ale potřeba žádanku správně vyplnit.
Jak přesně postupovat?
V žádosti v položce „Za jakým účelem žádáte o MOP“ je možné zaškrtnout „Jiný účel“ a popsat, že se jedná například o zakoupení respirátorů. Žádost mohou lidé v době nouzového stavu odeslat e-mailem i bez ověřeného elektronického podpisu nebo v příloze e-mailu naskenovanou nebo ofotografovanou s vlastnoručním podpisem.
Hazard. Respirátor vydrží jen osm hodin, lidé to nebudou dodržovat, varují lékaři
Vláda nařídila od pondělí 22. února povinné nošení respirátorů třídy FFP2/KN95 nebo dvou lékařských roušek přes sebe na místech s vyšší koncentrací lidí. Odborníci ale upozorňují, že respirátor není určen k dlouhodobému či opakovanému použití. Realita je ale taková, že řada lidí nosí jednu roušku v kapse i několik měsíců a lze očekávat, že s respirátory to nebude jiné. Lékaři hovoří o obrovském hazardu se zdravím.
Žádost je ale možné i vytisknout a zaslat ji poštou na adresu pobočky Úřadu práce ČR podle místa pobytu žadatele nebo vhodit přímo do schránky úřadu. Také je možné využít datovou schránku.
Ministerstvo upozorňuje, že u osob, které nejsou příjemci opakujících se sociálních dávek, je potřeba maximální spolupráce s úřadem. „Tedy zejména předložení správně vyplněné žádosti, doložení požadovaných podkladů (pokud bude žádáno i o další saturaci nákladů, jako je například bydlení), a v neposlední řadě také uvedení kontaktů, jako je adresa, telefon nebo e-mail, aby zaměstnanci Úřadu práce mohli žadatele v případě potřeby okamžitě kontaktovat a dořešit s ním případné doplnění žádosti,“ vysvětlili zástupci ministerstva.
Pokud někdo již sociální dávky pobírá, Úřad práce o něm potřebné údaje má a výdaj spojený s pořízením respirátorů může vyhodnotit bezodkladně.
Kdo má na peníze nárok?
Nárok a výši příspěvku ovlivňuje jen příjem (započítává se pouze z 50 procent) a dostupná finanční hotovost. Proto je nutné k žádosti doložit i aktuální výpis z bankovního účtu žadatele a členů jeho rodiny. Úřad práce ČR ale nepřihlíží k celému zůstatku na bankovním účtu, jen k relevantní sumě.
Dvě zdravotní roušky na sobě jsou nesmysl. Ohrožují nás víc než jedna, varuje Kůs
Lidé mají od čtvrtka nosit v MHD či obchodech respirátory nebo dvě zdravotní roušky přes sebe. Ty údajně ohrozí lidi více než jedna rouška, tvrdí předseda výkonné rady Asociace nanotechnologického průmyslu České republiky Jiří Kůs. V pořadu K věci CNN Prima NEWS zároveň uvedl, že by se lidé měli vyvarovat levných respirátorů KN95 a poradil, které ochranné prostředky jsou nejbezpečnější.
„Žadatelé nemusí mít obavu výpisy předkládat. I nadále bude MOP COVID-19 poskytována tak, aby příjemci zbyla na účtu poměrná část jeho našetřených financí. Výše uvedené potřebné doklady platí pro žadatele, kteří nejsou dosavadními příjemci sociálních dávek a Úřad práce ČR tedy o nich doposud nemá potřebné informace,“ ujišťuje MPSV.
Dávka MOP COVID-19 se mimo respirátorů poskytuje i na pokrytí základních životních potřeb, mezi které v této situaci patří především živobytí, tedy jídlo, pití, základní hygienické potřeby včetně respirátorů, také nájem a služby spojené s bydlením, hypotéka, internet a služby spojené s telefonováním.
Ministerstvo vyzývá, ať o příspěvek požádají všichni, kteří mají kvůli pandemii koronaviru problémy s úhradou nákladů na ochranné pomůcky dýchacích cest či s úhradou základních potřeb.
Jak získat respirátory jinou cestou?
Pro lidi, kteří si nemohou dávku vyřídit nebo na ní nemají nárok, jsou prostřednictvím potravinových bank, jejich partnerů, především tedy poskytovatelů sociálních služeb a obcí, distribuovány respirátory FFP2 ze státních hmotných rezerv respirátory FFP2. Celkem 3 miliony respirátorů a 170 tisíc roušek pro děti tak podle MPSV míří zhruba půl milionu lidí ohrožených chudobou a dalším potřebným.
„Tato pomoc zamíří ke zhruba 160 tisícům lidí ohrožených chudobou, k přibližně 300 tisícům sociálně slabých seniorů a dalších sociálně potřebných osob, 12 tisícům pěstounských rodin, 16 tisícům dětí v pěstounské péči a do 55 zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Tyto ochranné pomůcky poskytne Správa státních hmotných rezerv,“ uvádělo ministerstvo začátkem března.