Vláda nařídila od pondělí 22. února povinné nošení respirátorů třídy FFP2/KN95 nebo dvou lékařských roušek přes sebe na místech s vyšší koncentrací lidí. Odborníci ale upozorňují, že respirátor není určen k dlouhodobému či opakovanému použití. Realita je ale taková, že řada lidí nosí jednu roušku v kapse i několik měsíců a lze očekávat, že s respirátory to nebude jiné. Lékaři hovoří o obrovském hazardu se zdravím.
Stejně jako jednorázová rouška ani běžný respirátor není výrobcem určen k tomu, aby byl nošen několik dnů, nebo dokonce celé týdny. Odborníci se ale obávají, že lidé nebudou o respirátory správně pečovat a hlavně je pravidelně měnit. Především kvůli jejich ceně. Ty nejlevnější varianty se na trhu pohybují kolem 12 korun za kus, většina jich ale přesahuje 20 korun. Očekávat, že rodina ochotně vyhodí týdně do koše i několik stovek za použité ochranné pomůcky, lze podle lékařů jen stěží.
Lékař: Znám lidi co nosí jednu roušku od března
K nevhodnému zacházení s rouškami se vyjádřil šéf plicního oddělení Fakultní nemocnice Olomouc Milan Sova, který poukazuje na to, že mnozí lidé ani nyní s rouškami nezacházejí správně. Namísto jednoho použití je nosí i měsíce, často jen tak pohozené v kabelkách či kapsách. Má obavy, že s respirátory to bude stejné.
„Lidé budou mít respirátory špinavé, takže nebudou plnit svou funkci,“ popisuje Sova a uvažuje nad srovnáním dvou prakticky stejně špatných přístupů: „Rouška, kterou jednou za čas vyprali, oproti respirátoru, který by nosili několik měsíců. Asi nikdo z nás nedokáže odhadnout, co to bude znamenat, ale ta situace nastane, to je celkem jasné,“ konstatuje Sova.
Nevěří tomu, že si lidé budou každý den kupovat nový respirátor. „Už vůbec ne, když má vydržet jen osm hodin,“ dodává s tím, že někteří lidé nosí stejnou roušku od března, a respirátor tak budou mít i na další rok.
Lidé budou mít respirátory špinavé, takže nebudou plnit svou funkci.
Epidemioložka ze Státního zdravotního ústavu Kateřina Fabiánová ještě poukazuje na to, že zejména starší lidé mohou mít problém respirátory měnit z obavy, aby jich bylo dostatek. A pokud budou nosit stále stejný respirátor, mohou si tím uškodit.
Podle Fabiánové je nutné respirátory měnit nejlépe každý den. „Pokud máte respirátor nasazený celý den, měli byste jej večer rovnou vyhodit a druhý den si vzít nový. V případě, že respirátor použijete například jen do obchodu nebo v MHD, pak jej samozřejmě můžete využít vícekrát. Ale i v tomto případě je třeba opatrnosti,“ říká a dodává, že životnost respirátoru je zhruba osm hodin.
Každá špinavá rouška nebo respirátor je zdrojem pomnožených bakterií a mikroorganismů, které pak člověk z roušky inhaluje.
„Každá špinavá rouška nebo respirátor je zdrojem pomnožených bakterií či jiných mikroorganismů, které pak člověk z roušky inhaluje. Pokud ji nosí správně, ale má ji špinavou, chrání ho sice částečně před onemocněním COVID-19, ale vdechuje pomnožené bakterie v roušce a může onemocnět z toho,“ upozorňuje přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK a Fakultní Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková.
Kateřina Fabiánová ještě doplňuje, že pro lepší představu lze rozdíl mezi rouškou a respirátorem přirovnat k sítu. „Chirurgická rouška je hrubší síto a FFP2 je síto s menšími otvory, které funguje jako filtr, směrem ven i dovnitř mnohem lépe těsní,“ říká epidemioložka.
Dvě chirurgické roušky přes sebe fungují podobně jako respirátor
„Velmi také záleží na typu respirátoru. Pokud je to dvojka nebo trojka, jedná se o účinnou ochranu, každý den by ale měla být nová. Jestliže jsou to textilní roušky několikavrstvé, podle doporučení Světové organizace proti infekčním nemocem je potřeba je každý den vyprat. Opravdu záleží na tom, co nosíte, jak dlouho to nosíte a jak se o to staráte,“ upřesňuje Vašáková. S tím souhlasí také Kateřina Fabiánová, která ještě upozorňuje na to, že dvě chirurgické roušky na sobě by měly mít přibližně stejný účinek jako respirátor. Musejí ale stejně dobře doléhat na tvář.
Podle Vašákové zaručí nejlepší ochranu certifikovaný respirátor, na kterém je napsáno, jaký stupeň ochrany poskytuje. „Většina lidí je nosí sesunuté různě pohodlně, aby se jim dobře dýchalo a mají mezery mezi obličejem a rouškou. Správně nasazený respirátor musí být těsně na obličeji bez jakýkoliv mezer,” popisuje.
Kateřina Fabiánová upřesňuje, že pokud je respirátor správně nasazený, mnohem lépe těsní oproti klasické chirurgické roušce, zakrývá dostatečně nos i ústa a kapénky nepropustí ven ani dovnitř.
Alespoň alkoholová dezinfekce a nesahat na respirátor
Podle epidemioložky je také důležité si neustále připomínat, že o respirátor, stejně jako o roušky, je potřeba každodenně pečovat. Lidé na to stále častěji zapomínají a je to velká chyba. „Když přijdu domů a měla jsem respirátor nebo roušku jen krátkou dobu, vydezinfikuji je, nejlépe alkoholovou dezinfekcí,“ uvádí.
„Stačí i obyčejná Alpa z lékárny, kterou lze přelít do lahvičky po spreji a roušku vystříkat zvenku i zevnitř. Nechám proschnout a druhý den mohu ještě použít. Respirátor je potřeba mít uložený nejlépe v igelitovém sáčku a manipulovat s ním opatrně za gumičky, nesahat na něj špinavýma rukama,“ upozorňuje.
Rozdat jeden či dva respirátory na dlouho nepomůže
Na rozhodnutí o povinnost mít respirátor nebo dvě roušky přes sebe už reagují někteří politici. Například poslanec a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (za KDU-ČSL) napsal na Twitteru: „V reakci na avizované vládní nařízení budeme v pondělí 22. 2. a v úterý 23. 2. vždy od 8 do 12 hod. na radnici Prahy 7, U Průhonu 38, dávat respirátory těm, kteří si respirátor nemohou dovolit koupit. A také za dobrovolný příspěvek těm, kdo jej prostě neseženou. Zůstaňte zdrávi!“
V reakci na avizované vládní nařízení budeme v pondělí 22. 2. a v úterý 23. 2. vždy od 8 do 12 hod. na radnici Prahy 7, U Průhonu 38, dávat respirátory těm, kteří si respirátor nemohou dovolit koupit. A také za dobrovolný příspěvek těm, kdo jej prostě neseženou. Zůstaňte zdrávi!
— Jan Čižinský (@jancizinsky) February 19, 2021
Na tuto akci pak sami občané Čižinskému odpovídají, že pár kousků respirátorů pro nemajetné nic nevyřeší. Například paní Rézina Koudelková na Twitteru odepsala: „Ono to je hezké, ale pokud nebudete rozdávat ve velkém, nedává to o moc větší smysl než poslat důchodcům poštou pět roušek. Respirátor je snad taky na jedno použití, ne? Takže teoreticky si ho obdarovaný vezme do tramvaje na cestu zpátky domů a tam ho může rovnou vyhodit.“
Lékaři dávají tomuto názoru za pravdu. Vše jen znovu podporuje jejich obavy, že lidé budou měsíce po kapsách nosit jeden starý a špinavý respirátor.
Děti a respirátory? Nemožné, říká epidemioložka
Další otázkou je, jak to bude s dětmi. Vláda sice nařídila ochranu dýchacích cest respirátory u dospělých lidí, nikoliv však u dětí. Kateřina Fabiánová je toho názor, že by to u dětí ani nebylo reálné. „Zaprvé je problém v tom, že dětem by se v tom špatně dýchalo, ale především nemáme dostatečný počet dětských respirátorů. To samé platí i u chirurgických roušek, které jsou malým dětem velké a padají jim,“ říká.
Zásadní problém pak podle Vašákové tkví v tom, že lidé opatření už teď nedodržují. „Děláme další kroky na základě presumpcí, že doposud lidé dodržovali doporučená opatření a ta selhala. Ale celý problém je, že lidé už ničemu nevěří. A vzhledem k chaosu, který teď panuje, chaotickým opatřením a tomu, že opatření nedodržují ani ti, kteří je nařizují, lze těžko posoudit, zda toto pomůže, myslí si Vašáková.