K VĚCI, Jiří Kůs - 25.2. v 12:30
Lidé mají od čtvrtka nosit v MHD či obchodech respirátory nebo dvě zdravotní roušky přes sebe. Ty údajně ohrozí lidi více než jedna rouška, tvrdí předseda výkonné rady Asociace nanotechnologického průmyslu České republiky Jiří Kůs. V pořadu K věci CNN Prima NEWS zároveň uvedl, že by se lidé měli vyvarovat levných respirátorů KN95 a poradil, které ochranné prostředky jsou nejbezpečnější.
„Dvě zdravotní roušky jsou nesmysl. Dvojnásobně snížíte prodyšnost a člověk začne nasávat vzduch kolem roušky, také se zhorší záchyt. Člověk na tom bude hůř, než když nosil jednu, budou více ohrožovat než chránit,“ uvedl Jiří Kůs v pořadu K věci.
Zapomeňte na uzavření krajů, ve hře je mnohem tvrdší opatření
Zapomeňte na uzavření krajů, ve hře je mnohem tvrdší opatření – ministerstvo zdravotnictví má podle informací CNN Prima NEWS do večera připravit návrh na uzavření okresů. A nejde jen o ty nejpostiženější, ale o všechny. Zároveň s tím by mělo dojít ke zrušení většiny výjimek ze zákazu maloobchodního prodeje. Je tak možné, že budou muset zavřít například i květinářství nebo dětská obuv.
Zároveň vysvětlil, že americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) loni testovalo, jestli je možné látkovou rouškou lépe utěsnit zdravotní roušku. „Na jejich stránkách je varování, že se nesmí používat dvě roušky na sobě, protože zdravotní rouška, která má větší záchyt a větší hustotu materiálu, má předepsanou nějakou prodyšnost. Funguje to pouze, když máte zdravotní a přes ni látkovou roušku. Takže ten, kdo psal nařízení v Česku, si asi dobře nepřečetl tu studii nebo prohlášení,“ upozornil Kůs s tím, že nechápe, proč nařízení ministerstvo nezrušilo poté, co jej na chybu upozornili odborníci.
Kůs zároveň dodal, že nerozumí řadě výroků ministerstva zdravotnictví z loňského roku. Podle něj prý nejspíš vláda chtěla říct, že lidé mají nosit ochranné prostředky, které mají větší záchyt.
Jaké respirátory používat?
Kůs také vysvětlil, jaké respirátory by lidé v současné době měli používat. Podle něj je třeba vybírat produkt od ověřeného výrobce, který je známý a má jméno. „Doporučuji lidem, aby se podívali na seznam členů Asociace nanotechnologického průmyslu, kde je většina výrobců nanovlákenných roušek a respirátorů. Jsou ověření, garantujeme kvalitu,“ zdůraznil.
Lidé by se podle něj neměli bát investovat do vlastního zdraví a nepořizovat si levné náhražky. „Lidé by se měli vyvarovat KN95 za deset korun, které se někdy objevují i v supermarketech, protože se netestují na záchyt. Vedle toho tam je buď spousta úplných podvodů, nebo jsou to výrobky podřadné s velmi nízkým záchytem,“ upřesnil Kůs.
Předseda výkonné rady Asociace nanotechnologického průmyslu České republiky Jiří Kůs Zdroj: CNN Prima NEWS
Předseda výkonné rady Asociace nanotechnologického průmyslu České republiky Jiří Kůs Zdroj: CNN Prima NEWS
Ochranných pomůcek je dostatek
Podle Kůse je respirátorů i roušek na českém trhu dostatek. V některých lékárnách nebo e-shopech nejsou k dostání proto, že pokulhává jejich dodávka. „Objem výroby u nanovláknových respirátorů je někde kolem 6 milionů kusů měsíčně a stoupá, takže to brzy bude 7,5 milionu. Výrobu nanovláknových roušek už můžeme počítat v desítkách milionů,“ vypočítal.
Kubek: Tvrdý lockdown už nepomůže. Zdravotníci musí rozhodovat, komu poskytnou pomoc
České zdravotnictví si v příštích dnech a týdnech sáhne na dno, současná epidemiologická situace je národní katastrofou, která nemá obdoby, uvedl v pořadu ZPRÁVY PLUS prezident České lékařské komory Milan Kubek. Zároveň upozornil, že by Česko mělo během 200 dnů naočkovat sedm milionů obyvatel. Prezident stomatologické komory Roman Šmucler uvedl, že by měl být tvrdý lockdown zaveden pouze v nejhůře postižených regionech.
Jediným úskalím je podle předsedy výkonné rady Asociace nanotechnologického průmyslu logistika, tedy proces, jak dostat ochranné prostředky od výrobců do skladů a e-shopů. A to proto, že poptávka enormně stoupla. „Od pátku to pozorujeme na jednom z největších e-shopů s nanovláknovými produkty, kde prodej po oznámení nařízení stoupl na patnáctinásobek, pak to trochu kleslo a v současné době je to asi na osminásobku denního průměru,“ upozornil Kůs.
Dodávka se pak z jednoho až dvou dnů může prodloužit až na čtyři. Distribuce se ale podle Kůse zlepší, protože probíhá závoz. „Je to otázka jen tohoto týdne, příští týden se to srovná,“ slíbil a upozornil, že lidé na rozdíl od státu mají zájem o české výrobky.
Zároveň vyjádřil pochybnosti o nákupech ochranných pomůcek do státních rezerv. „Zájem státu o domácí výrobu je od vypuknutí pandemie marginální. Proběhla řada tendrů, ale českých výrobců se tam dostalo minimum. Jediné kritérium u tendrů byla cena. A na jaře vzbuzovaly velké pochybnosti, protože rozdíl mezi nabídkou českého špičkového výrobce a mezi podprůměrným výrobkem dovezeným z Číny přes nějaké překupníky byl v jednom případě asi 60 haléřů. To pak vzbuzovalo podezření, že se tam odehrávají nějaké penězotoky,“ upozornil Kůs s tím, že to je ovšem těžko prokazatelné.