Pro podnikatele a milovníka rychlé jízdy Radima Passera bude mít jeho rekordní jízda po německé dálnici nakonec možná přece jenom vážné následky. V Německu mu prý hrozí až dva roky vězení, právní rámec celé kauzy je ale zatím nejasný.
Již dobré tři týdny kraluje motoristickému internetu český podnikatel Radim Passer a jeho luxusní Bugatti Chiron. Vyjel si s ním do Německa a na úseku dálnice s neomezenou rychlostí vyzkoušel jízdu blížící se maximu extrémního Chironu. Ten podle tabulek zvládne 420 km/h.
(1) Kdo na veřejné komunikaci:
1. pořádá nebo vede nepovolený závod motorových vozidel,
2. se zúčastní jako řidič motorového vozidla závodu motorových vozidel, který není povolen, popř
3. se jako řidič motorového vozidla pohybuje nepřiměřenou rychlostí a hrubě v rozporu s provozem a bezohledně za účelem dosažení co nejvyšší rychlosti,
bude potrestán odnětím svobody až na dva roky nebo peněžitým trestem.
zdroj: Bundesamt für Justiz
Passer jel „pouhých" 417 km/h a všechno si natočil (viz video níže). Toto video bylo zveřejněno 9. 1. 2022 a za méně než měsíc nasbíralo 8,1 milionu shlédnutí. Na šílenou jízdu však zareagovaly i úřady. Jeho čin veřejně odsoudily. Zprvu to ovšem vypadalo, že kromě veřejného pohanění se řidiči nic nestane.
Podle nejnovějších informací by ale celá záležitost mohla pro Radima Passera skončit mnohem hůře. Britský portál The Sun přišel se zprávou, že policie z regionu Sasko-Anhaltsko posunula případ na prokuraturu. V případě prokázání viny může být český podnikatel odsouzen až na dva roky za mřížemi.
Důvodem pro jeho případné uvěznění není samotná rychlost. Za tu je nepostižitelný. Prokuratura a policie však zvažují možnost aplikování zákona, který zakazuje nelegální automobilové závody. Pro ty, kteří by chtěli vědět víc, jde o § 315d německého trestního zákona (StGB) – viz rámeček. V případě, že by se Němcům podařilo jeho extrémně rychlou jízdu kvalifikovat jako nelegální závod, hrozilo by mu dvouleté vězení. V případě, že by při rekordním pokusu někoho těžce zranil nebo usmrtil, mohl by za mřížemi setrvat až 10 let. To se ale naštěstí nestalo.