reklama

Němci skupují benzín v českém pohraničí. U čerpacích stanic se tvoří dlouhé fronty

Inflace v Německu překonala poprvé od roku 1993 v meziročním porovnání hranici čtyř procent. To se odráží na zdražování téměř všeho, od potravin, přes stavební materiál až po elektřinu, plyn či pohonné hmoty. Ty jsou u sousedů dražší i o 11 korun na litru Naturalu 95.

reklama

České čerpací stanice v pohraničí o víkendu obsadili němečtí „turisté“. A neváhali stát ve frontách před nimi i desítky minut, protože Česko stále považují za „levný ráj“. V neděli stál v Drážďanech, v hlavním městě sousedního Saska, benzín Super (tedy český Natural 95) 1,779 eur (přibližně 45 korun). Ve čtyřicet kilometrů vzdáleném Chlumci se dá pořídit za 1,34 eur, rozdíl tedy v přepočtu na české koruny činí 11,1 koruny. Na jednou tankování plné nádrže se dá podle propočtu německého deníku Bild, který reportáž z českého pohraničí zveřejnil, ušetřit až 30 eur (762 korun).

Ještě větší rozdíl naskočí při tankování na německých dálnicích, kde se cena blíží k historickému maximu a prolomení hranice 2 eur za litr Naturalu.

Na každé čerpací stanici při hranicích se Saskem stála vozidla s německými registračními značkami, především z Drážďan a Saského Švýcarska. A řidiči netankovali jen do nádrží, ale také do přivezených kanystrů.

„Momentálně představují ceny pohonných hmot v Německu katastrofu. Do mé nádrže se vejde 55 litrů, takže ušetřím přes 20 eur,“ popsal reportéru Bildu čtyřiapadesátiletý Michael Bradnick.

O více než polovinu mladší Tino Scholze při tankováním do kanystru poznamenal: „Já už jsem dva měsíce v Německu netankoval. To prostě nejde, je to příliš drahé. Uděláme si s rodinou malý výlet, natankujeme a ještě k tomu nakoupíme.“

U chlumecké čerpací stanice Ono, která patří k nejlevnějším v Česku, se v neděli tvořily podle reportáže Bildu obrovské fronty, které blokovaly tamní silnici číslo 13 s přilehlou křižovatku. Čekací doba na jedno natankování činila i přes 40 minut.

Toho němečtí sousedé hojně využívali k návštěvám pohostinctví a obchodů, protože je pro ně v tuzemsku levně. Řízek stojí v restauraci 190 korun. Ceny jídel v německých restaurací, bez levných asijských fast foodů, se pohybují kolem 15 eur, tedy dvojnásobku v korunách. Ještě větší nepoměr lze najít u půl litru piva, ta levnější vyjdou v Česku na třetinu až čtvrtinu ceny v sousední zemi.

Proto ze současné situace těží především restauratéři při hranicích s Německem. „V posledních dvou týdnech přijelo více Němců, nárůst činí tak 30 procent,“ popsala servírka Tereza Palečná z restaurace Orion v Petrovicích, hraničního městečka v Ústeckém kraji.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Nechte otevřené hranice. Zatím nevíme, zda je omikron skutečná hrozba, uvedla WHO

Zatím není jasné, zda nová varianta koronaviru nazvaná omikron je ve srovnání s jinými variantami viru SARS-CoV-2 nakažlivější nebo způsobuje závažnější onemocnění, oznámila v neděli Světová zdravotnická organizace (WHO). Vyzvala, aby proto „hranice zůstaly otevřené“. Uzavírání hranic a rušení leteckého spojení s jeho zemí kritizoval také jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa.

Alfa, beta, omikron, ne však ksí. WHO prý bere ohled na čínského prezidenta

Nová varianta koronaviru, která se objevila na jihu Afriky, dostala označení omikron, ačkoli v řecké alfabetě je na řadě epsilon. Pojmenovávání jednotlivých druhů viru je totiž složitější, než se na první pohled zdá. Například písmeno ksí se údajně nepoužilo s ohledem na jméno čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, jehož první část jména se v angličtině píše Xi.

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

reklama

Domácí zpravodajství

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Lidé starší 60 let mohou na třetí dávku už po pěti měsících. Registrace začne v pondělí

Lidé nad 60 let a chronicky nemocní se budou od pondělí moct registrovat k třetí dávce vakcíny proti covidu, když u nich uplynulo pět měsíců od druhého očkování. Původně se měla možnost otevřít 1. prosince. Končící premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli na sociálních sítích informoval, že se podařilo IT systémy připravit na novou vlnu registrací rychleji.

reklama