Bezpečnostní poradce Lumír Němec k ochrance Roberta Fica
Ochranka slovenského premiéra Roberta Fica udělala podle bezpečnostního poradce Lumíra Němce závažnou chybu. Expert ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že ačkoli ze zveřejněných záběrů z incidentu rozhodně není vidět vše potřebné, styk politika s veřejností na vzdálenost, jako tomu bylo u Roberta Fica, je velmi rizikový. Jeho slova potvrdili také bodyguard Zdeněk Charvát a bezpečnostní expert Zdeněk Zahradník.
„Jakýkoliv kontakt chráněné osoby s veřejností je noční můrou ochránců,“ přiblížil práci bodyguardů Němec, který dříve působil v Útvaru rychlého nasazení a v Útvaru speciálních operací Vojenské policie a podílel se na zajištění bezpečnosti chráněných osob v Česku i v zahraničí.
ČTĚTE TAKÉ: Ficovi lidé hrozí médiím a opozici: Živili jste strašidelnou nenávist. Je to vaše vina
Atentát je vina opozice a novinářů, tvrdí Ficovi lidé. Čaputová a spol. jsou v šoku
Slováci jsou ze zprávy o postřelení premiéra Roberta Fica po jednání vlády v Handlové v šoku. Koaliční zákonodárci začali okamžitě útočit na opozici a novináře, kteří to podle nich zavinili. Opozice pokus o atentát na Fica odsoudila, z Křesťanskodemokratického hnutí zní, že se za Fica budou modlit. Útok odsoudila také prezidentka Zuzana Čaputová.
Němec uvedl, že podle videa, které se k němu dostalo, měl Fico tzv. ochranný box. „Tedy máte kolem sebe čtyři ochránce. Každý z nich má rozdělenou určitou část prostoru, který má vykrývat,“ vysvětloval ve vysílání CNN Prima NEWS. A právě tady se podle něj stala chyba. „V okamžiku útoku byl chlap po Ficově pravici relativně daleko a místo toho, aby se díval doprava, tak se díval vlevo na lidi, kteří se k Ficovi přibližovali. V tomto okamžiku muž zaútočil,“ uvedl Němec s tím, že to celé ale bylo velmi rychlé. „Můžeme jen spekulovat, jestli by případně stačil zareagovat, nebo ne,“ doplnil.
Bodyguardi i policisté v davu
Němec uvedl, že osobní strážci, které lidé vidí okolo politika na ulici, jsou jen špičkou ledovce. Bezpečnost ústavního činitele ve skutečnosti zajišťuje širší tým. Místo, kde se politik pohybuje, by tak mělo být předem prověřené a zabezpečené. V ideálním případě existují kolem politika tři okruhy: v tom nejužším jsou samotní bodyguardi, v širším perimetru pak působí policisté v davu.
S tím souhlasil i bezpečnostní expert Zdeněk Charvát. „Šest je poměrně slušný počet. Třeba my jsme v Iráku velmi často jezdili v šesti až v osmi lidech maximálně. Šest lidí je na bezpečnou zem úplně v pořádku,“ popsal pro CNN Prima NEWS s tím, že na místě jsou samozřejmě další lidé, jako již zmínění například policisté v civilu.
Svědkyně atentátu na Fica: Slyšela jsem tři až čtyři výstřely, premiér se skácel k zemi
Jedna ze svědkyň střelby na slovenského premiéra Roberta Fica v Handlové pro server Denník N popsala, že zaslechla tři nebo čtyři výstřely. Poté už jen viděla, jak se předseda vlády skácel k zemi.
Zmatkující ochranka
Bodyguard Zdeněk Zahradník si ale myslí něco jiného. „Viděl jsem čtyři nebo pět bodyguardů, kteří se bezprostředně zúčastnili záchrany pana premiéra. To je ale nedostatečný počet. Pokud se jednalo o zasedání vlády, tak by tam síly musely být mnohonásobně vyšší,“ řekl Zahradník ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS.
Slovenský premiér Robert Fico byl ve středu postřelen, když po výjezdním zasedání vlády v Handlové vyšel na náměstí mezi občany. Pravděpodobného útočníka – jednasedmdesátiletého Juraje Cintulu – policie podle slovenských médií zadržela. Premiér byl letecky dopraven do nemocnice v Banské Bystrici a úřad vlády oznámil, že jeho život je v ohrožení.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Vzal zbraň a šel spáchat atentát na Roberta Fica. Kdo střílel na slovenského premiéra?