Situaci v Afghánistánu hodnotí Lumír Němec
Bývalý velitel operační skupiny v Afghánistánu Lumír Němec si ve vysílání CNN Prima NEWS postěžoval, že mu jeho afghánští přátelé píší, že je dosud česká vláda nekontaktovala. Svým laxním přístupem podle Němce politici podepsali tlumočníkům a dalším spolupracovníkům rozsudek smrti.
Sám Němec v Afghánistánu dlouhé roky působil a i nyní je v kontaktu s tamními lidmi a situaci v zemi pečlivě sleduje. „V Kábulu je obrovský zmatek, po ulicích se pohybují Tálibánci, mnoho lidí se snaží z města dostat ven. Nikdo nepředpokládal, že afghánská vláda předá Tálibánu celou zemi bez boje,“ sdělil v rozhovoru CNN Prima NEWS.
Internet je plný příběhů afghánských tlumočníků. Chci jasně říct - se všemi, kterých se program naší pomoci týká, jsme v kontaktu. Kdo tvrdí, ze nebyl kontaktován, tak zřejmě proto, že mu kontrakt dávno skončil a program se na něj nevztahuje, nebo neprošel bezp. screeningem.
— Lubomír Metnar (@metnarl) August 15, 2021
Afghánští vojáci totiž jen těžko hledali motivaci k boji. „Na jednu stranu je to překvapující, jelikož Afghánci mají vycvičené vojáky, ale na druhé straně to poukazuje na stav společnosti a korupční prostředí v zemi. Leckdo věří, že Tálibán zavede řád,“ rozvedl.
Situace v Kábulu se podle něj zhoršuje každým okamžikem, v ohrožení je i letiště a tím pádem i evakuace zahraničních i českých diplomatů a afghánských spolupracovníků.
„Letiště v Kábulu je přetížené, nikdo neví, zda Tálibán nezačne letadla ohrožovat. Z mého pohledu je největší problém v tom, že česká vláda tam nechala na holičkách naše spolupracovníky a pro ně to znamená rozsudek smrti. Vláda sice říká, že všechny evakuuje, ale já mám zprávy, že s mnohými lidmi nikdo nekomunikuje,“ šokoval Němec.
Také bezpečnostní expert Andor Šándor považuje vývoj politické situace v Afghánistánu za netradiční. Nevyloučil dokonce, že mohly být celý bleskový útok Tálibánu a následné převzetí moci předem s tamní vládou domluvené.