Německo oficiálně souhlasí s dodáním německých tanků Leopard 2 ukrajinské armádě, která se brání ruské invazi. Rozhodnutí na zasedání vlády oznámil kancléř Olaf Scholz, podle kterého Berlín v prvním kroku poskytne 14 tanků Leopard 2A6. Cílem je podle kancléře rychle vybavit Ukrajinu dvěma prapory leopardů, k čemuž se připojí také další evropské státy, které tyto obrněnce mají ve výzbroji. Šéf obranného výboru horní komory ruského parlamentu Viktor Bondarev řekl, že dodávky německých tanků a strojů Abrams americké výroby nebudou hrát nijak důležitou roli.
Z prohlášení, které novinářům poskytl Scholzův mluvčí, vyplývá, že Německo rychle vydá souhlas, aby Polsko a další země mohly Ukrajincům předat své leopardy. „Naše rozhodnutí odpovídá známému postupu, že Ukrajině pomáháme podle našich možností. Úzce jednáme s našimi zahraničními partnery a ve spolupráci s nimi,“ vzkázal Scholz.
Tanky, které Německo poskytne, budou ze zásob německé armády. Výcvik ukrajinských tankistů v Německu začne v brzké době. Součástí německého balíku pomoci budou i logistické služby, údržba a potřebná munice.
Rusové se obávají železné opony na hranicích, tvrdí Just. Prozradil termín možné mobilizace
V Rusku se chystá novela zákona, která by měla zakazovat Rusům i cizincům přejet hranice bez předchozího povolení. Podle vyjádření jednoho z ruských poslanců by se omezení mělo týkat pouze nákladní dopravy, tvrdí spolupracovník CNN Prima NEWS Jiří Just. Tato specifikace však v novele není uvedena. Rusové se proto obávají nové „železné opony“ na hranicích i případné blížící se další mobilizace.
„Rozhodnutí poskytnout tanky Leopard Ukrajině je velký krok k zastavení Ruska,“ reagoval na rozhodnutí Berlína polský premiér Mateusz Morawiecki. Jednou ze zemí, která chce leopardy Ukrajincům poskytnout, je právě Polsko. Konkrétně chce svému východnímu sousedovi poslat 14 kusů bojových tanků německé výroby.
K zemím, které tyto tanky na Ukrajinu vyšlou, se přidá i Finsko, uvedl podle agentury Reuters dočasný finský ministr obrany Mikko Savola. „Finský příspěvek ale nemůže být moc velký. Nejsme ještě zemí Severoatlantické aliance, takže nemůžeme ohrozit naši vlastní obranu,“ prohlásil Savola. O vstup do NATO požádalo Finsko společně se Švédskem loni v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Členství musí odsouhlasit všech 30 států NATO; zatím tak neučinilo Turecko a Maďarsko.
Nizozemsko je připraveno dodat Ukrajině bojové tanky, pokud to Kyjevu pomůže, sdělil ve vysílání stanice RTL nizozemský premiér Mark Rutte. Haag by podle něj například mohl odkoupit tanky, které si aktuálně pronajímá od Berlína, a poslat je na Ukrajinu, citovala Rutteho agentura Reuters.
Podobná slova zazněla z Madridu. Španělská ministryně obrany Margarita Roblesová podle Reuters uvedla, že její země je této možnosti otevřena a bude jednat v koordinaci s dalšími západními spojenci, kteří pomáhají Ukrajině v její snaze odrazit ruskou invazi.
Také Norsko pošle Ukrajině tanky Leopard 2. Informovala o tom norská televize NRK s odvoláním na tamního ministra obrany Björna Arilda Grama. Kolik jich bude, neupřesnil. Vedle dodávky tanků počítá ministr i s výcvikem ukrajinských vojáků. Na dotaz, zda předání tanků neoslabí bezpečnost Norska, Gram odvětil, že pro bezpečnost země je důležité zastavit ruského prezidenta Vladimira Putina.
Ukrajinci přiznali ztrátu Soledaru. Úkol jsme splnili a okupanty vyčerpali, zní z armády
Ukrajinská armáda poprvé oficiálně potvrdila, že ztratila kontrolu nad Soledarem. Informoval o tom mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj. Kdy přesně se obránci z města nedaleko Bachmutu stáhli, neuvedl. Podle dřívějšího hodnocení zahraničních odborníků k tomu mělo zřejmě dojít na přelomu poloviny ledna
„Francie vítá německé rozhodnutí, jenž rozšiřuje a posiluje podporu, kterou jsme poskytli dodávkou (lehkých obrněných průzkumných vozidel) RC AMX10,“ uvedl Elysejský palác ve stručném prohlášení citovaném agenturou AFP. Paříž se zatím k možné dodávce francouzských tanků Leclerc nevyjádřila, prezident Emmanuel Macron ji ale nevyloučil.
Britský premiér Rishi Sunak označil německý krok za „správné rozhodnutí spojenců a přátel NATO“. Dodávka tanků podle něj posílí „obrannou palebnou sílu Ukrajiny“ a společné úsilí přispěje k vítězství Kyjeva a trvalému míru, napsal Sunak na Twitteru. Rozhodnutí poslat tanky Ukrajině ocenil i britský ministr obrany Ben Wallace. „Je načase, aby si Rusko uvědomilo, že mezinárodní společenství je stále odhodlanější pomoci Ukrajině bránit se jeho barbarské a nezákonné invazi,“ napsal Wallace na Twitteru.
Zacharovová: Dopředu naplánovaná válka proti Rusku
Ukrajina se domnívá, že dostatek západních tanků jí pomůže k tomu, aby na bojišti získala převahu nad ruskými silami. Bondarev to ale zpochybňuje: „Nijak zásadní roli tyto dodávky hrát nebudou. Bude ale potřeba zaměřit pozornost na zničení těchto tanků. Už nyní je potřeba připravit za tímto účelem protitankové prostředky.“
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v souvislosti s dodávkami tanků řekla: „Řeč jde o dopředu naplánované válce proti Rusku.“ Reagovala přitom na výrok německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové, která podle ní v úterý před Parlamentním shromážděním Rady Evropy (PACE) v souvislosti s dodávkami zbraní a tanků na Ukrajinu uvedla, že Evropa musí spolupracovat, protože země EU nevedou válku mezi sebou, ale proti Rusku.