Každý den dojde v sousedním Německu k 82 loupežným přepadením, 27 násilným sexuálním trestným činům a k 335 nebezpečným a těžkým zraněním při protiprávním jednání. Vraždy a ubití k smrti jsou na denním pořádku. Už nežijeme v bezpečí, varuje deník Bild po sérii jarních neštěstí.
Nic na tom nemění ani fakt, že v Německu objasní 58 procent oficiálně zaznamenaných trestných činů. Jde o číslo, které může odrážet skutečný pocit bezpečí Němců jen těžko. Zločiny spáchané v utajení, v rodinách nebo v anonymitě internetu se odhalí jen zřídka. „Kromě toho je přetížena policie i soudnictví, jsou na konci svých sil,“ píše nejčtenější německý deník Bild.
Ženy v Německu, především však z řad přistěhovalců, se stále znovu stávají oběťmi svých násilnických příbuzných nebo bývalých partnerů. Zcela bezbranné jsou i proto, že policie nemá dostatečné prostředky proti jejich trýznitelům. Nebo proto, že soudní systém často selhává či reaguje příliš pomalu.
V centru německého hlavního města Berlína podřízl v dubnu dvaačtyřicetiletý Afghánec hrdlo své o jedenáct let mladší manželce. Důvod? Zohra G., matka šesti dětí, se s ním chtěla rozejít, uvádí Bild. Její bývalý manžel ji už dříve několikrát přepadl a zbil. Policie přijížděla opakovaně. Ale nikdy nezasáhla a ženu nakonec neochránila.
„Naší sestře byla odepřena ochrana, která jí mohla zachránit život,“ stěžuje si Zohřina sestra v rozhovoru pro Bild a doplňuje: „Pro obvinění bylo údajně příliš málo důkazů, tvrdili policisté Zohře.“
Berlínská policie potvrdila tři obvinění z domácího násilí. Ale… Šéfka tamní policie Barbara Slowiková připustila možné chyby. „Již bylo zahájeno vyšetřování, zda nedošlo k nějakému opomenutí a zda berlínská policie udělala vše, co bylo v jejích silách, aby splnila svou povinnost chránit,“ popisuje tisková mluvčí berlínské policie.
Pronásledoval letušku
Letušku Sophii N. (23 let) z Hannoveru několik měsíců pronásledoval muž. Pětatřicetiletý Patrick S. s ní chtěl navázat poměr, ale ona ho odmítla. Sledoval ji, vyhrožoval jí. Během jednoho dne jí volal 164krát. Sophie několikrát kontaktovala policii. Marně. Nakonec ji bestiálním způsobem zavraždil, přináší Bild další případ z loňského roku.
O tom, jak omezené jsou možnosti německých orgánů svědčí i další neštěstí. Afghánští bratři Júsuf (26) a Mahdi H. (23) z Berlína zabili svou sestru Maryam H. (34), protože žila na Západě. Tělo rozčtvrtili, naložili do kufru a ve vlaku ho přivezli do 500 kilometrů vzdáleného Bavorska. Přestože důkazy jsou jasné, soudní řízení bude probíhat až do podzimu. „To nesmírně zaměstnává personál. Během této doby nemohou soudy vést jiná řízení,“ říká vrchní státní zástupce Ralph Knispel.
Ženy potřebují azylové domy
Aktivisté za práva žen již léta upozorňují na to, že se téměř nepřijímají žádná ochranná opatření, a to zejména pro ohrožené ženy z oblastí s muslimskou většinou. „Policie o tom často ví, ale nemá v takových případech žádné prostředky,“ tvrdí Rebecca Schönenbachová, předsedkyně organizace Ženy za svobodu. Zákazy přiblížení nebo přístupu k ohroženým osobám jsou často neúčinné.
Ženy potřebují program na ochranu svědků a nutné je také více míst v azylových domech, zejména pro ženy s migračním pozadím. „Došlo k obrovským škrtům ve financování,“ vysvětluje Schönenbachová.