Konec uhlí a miliony elektromobilů. Německo tlačí na zbytek EU, říká germanista

Budoucí německá vláda chce zvýšit podíl elektrické energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030 na 80 procent. Stejný rok by také chtěla definitivně skončit s uhelnými elektrárnami. „Trojkoalice sází na větrníky a solární panely. Do roku 2030 má co dělat, aby tento plán byl reálný,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS germanista Robert Schuster.

Nový kabinet Olafa Scholze, který tvoří sociální demokraté (SPD), Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP), hodlá urychlit německý odklon od výroby energie z uhlí a dalších fosilních paliv. Ten by měl nastat v roce 2030. Budoucí vláda ve středu podepsala koaliční smlouvu.

Podle germanisty Roberta Schustera byly plány především ze strany Zelených ještě ambicióznější. „Zelení chtěli do koaliční smlouvy dostat třeba i výrazné zdražení emisí. To se jim nakonec nepovedlo,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Sledování německých klimatických cílů se má projevit také v dopravě. Za zhruba osm let má podle plánu trojkoalice jezdit po německých silnicích nejméně 15 milionů elektromobilů a k dispozici být milion dobíjecích stanic.

„Trojkoalice sází na větrníky a solární panely. Do roku 2030 má co dělat, aby tento plán byl reálný. Pokud se Německo skutečně vydá na cestu, že nebude mít jaderné a uhelné elektrárny, a vsadí pouze na alternativní zdroje, tak tím vznikne i velký tlak na ostatní státy v EU, aby se tomuto trendu přizpůsobily,“ předpověděl Schuster.

Podle něj ale v ostatních státech nemusí panovat pro zmíněné ekologické změny stejné podmínky jako v Německu. Zmínil například připravenost německých vlastníků hnědouhelných šachet na konec fosilních paliv.

Volby už od 16 let a vyšší minimální mzda

Kromě klimatických otázek se trojkoalice dohodla také na řadě dalších reformních kroků v různých oblastech. Například voleb do Spolkového sněmu a Evropského parlamentu by se mohli účastnit Němci už od 16 let.

Minimální mzda se má zvýšit ze současných 9,60 eur na 12 eur (zhruba 300 korun) za hodinu. Koalice chce zavést také legalizaci konopí. Jeho prodej dospělým osobám by měl být umožněn ve vybraných obchodech.

V zahraniční politice strany deklarují připravenost ke konstruktivnímu dialogu s Ruskem a chtějí také usilovat o spolupráci s Čínou tam, kde je to s ohledem na lidská práva a mezinárodní právo možné. Turecko považují budoucí vládní strany za důležitého souseda a partnera Evropské unie navzdory znepokojivému politickému vývoji v zemi.

Tagy: