Jako Irák a Kosovo. Německý ministr přirovnal ruskou agresi k akcím USA, čelí tvrdé kritice

V tvrdý politický střet eskaluje pohled ministra dopravy německé spolkové země Bádensko-Württembersko Winfrieda Hermann na situaci kolem ruské okupace a agrese na Ukrajině. Porovnává ji s americkými vojenskými zásahy v Iráku, bývalé Jugoslávii či Afghánistánu. Sklidil za to kritiku od koaličních partnerů v zemské vládě.

„Rusko jako zlá mocnost, která prosazuje své zájmy silou.“ Tak citovala německá televizní stanice SWR na svých internetových stránkách z dokumentu ministra dopravy Hermanna (Zelení). Ten varoval v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině před příliš jednostranným pohledem na roli Ruska a Západu. „Vojenské konflikty a válečné angažmá v posledních 30 letech neopravňují k představě, že pouze Rusko bylo ‚bojovné a zlé‘, když opakovaně prosazovalo své zájmy vojenskou silou,“ napsal Hermann ve své práci o válce, kterou má k dispozici Německá tisková agentura.

„Od zániku Sovětského svazu vede Rusko brutální války v rozporu s mezinárodním právem a prokazatelně páchá válečné zločiny v údajně ruských zájmových oblastech, například v Čečensku, Gruzii a Sýrii,“ pokračoval Hermann.

A svůj pohled a varování před jednostranným odsuzování vysvětloval v dokumentu slovy: „USA, podporované jednotlivými státy NATO, jako jsou Francie, Velká Británie a Německo, však ve stejném období dvakrát zasáhly v Iráku, Jugoslávii, Kosovu, Afghánistánu. A to soustředěnou vojenskou silou a částečně i v rozporu s mezinárodním právem. Americké intervence přinesly především mnoho zkázy namísto míru a demokracie.“

Hermann zároveň kritizoval „promarněné příležitosti k míru“ po zániku Sovětského svazu a Varšavské smlouvy. „Šance na novou bezpečnostní architekturu s kontrolou zbrojení a odzbrojením, která by zohledňovala i zájmy bývalých sovětských států a Ruska, byla promarněna ve prospěch rozšíření NATO na východ,“ doplnil Hermann.

Podle SWR jde o pacifistu, který patří k levému spektru německých Zelených. Upozorňuje, že politika, zejména zahraniční a bezpečnostní, by se neměla řídit především emocemi.

Ve svém elaborátu se ptal, zda dodávky zbraní ze Západu skutečně ukončují válku, nebo spíše prodlužují násilný konflikt. „Nakonec musí být mírová smlouva uzavřena i s Ruskem bez ohledu na to, jakých válečných zločinů se dopustilo. To je hořká, nevyhnutelná pravda,“ zdůraznil politik.

Nepochopitelné výroky, varují ostatní

Šéf zemské parlamentní frakce Svobodných (FDP) Hans-Ulrich Rülke zeleného politika ostře kritizoval. „Jsem zděšený posledními výroky amatérského zahraničněpolitického experta Winfrieda Hermanna, který se projevil jako Putinův pochop,“ uvedl pro SWR a žádal, aby předseda vlády Bádenska-Württemberska Winfried Kretschmann (Zelení) okamžitě zasáhl: „Když člen zemské vlády relativizuje Putinovu zločinnou útočnou válku, velmi to poškozuje pověst Bádenska-Württemberska. Kretschmann musí jasně říci, že toto není stanovisko státní vlády.“

Kritika zazněla také od koaličního partnera CDU (křesťanští demokraté). Generální tajemnice Isabell Huberová uvedla, že Hermann působí špatným dojmem. „Že by Rusko mělo skutečný zájem na mírových jednáních, nelze předpokládat, spíše naopak,“ uvedla. Útok na Ukrajinu podle ní navazoval na dlouhodobější plán, jehož jediným cílem bylo zničení ukrajinského státu. „Je opravdu nepochopitelné, když se člen zemské vlády vyjadřuje v současné situaci takto relativizujícím způsobem,“ uzavřela Huberová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil
Energetika

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil

Členské země Evropské unie se dohodly na snižování spotřeby elektřiny. Shodují se také na zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) ale zdůraznil, že záleží na tom, jak dohodu naplní česká vláda. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) následně podotkla, že z komunikace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) není jasné, jakým způsobem se bude evropská dohoda v Česku implementovat.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:28

Pobaltské státy podpořily vstup Ukrajiny do NATO

23:24

VIDEO: Zelenskyj poslal vzkaz Rusům

22:56

Rusko je nemoc, přišel s tvrdou kritikou Horáček. Anexi odsuzují i další osobnosti

22:35

Ministerstvo obrany: Ukrajina osvobozuje Drobysheve v Doněcké oblasti

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Živě
ON-LINE: Putinovy hrozby dokazují slabost Moskvy, prohlásil Stoltenberg. Anexi odsoudil

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Nejméně 23 lidí v pátek zahynulo a dalších 28 bylo zraněno při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili zástupci těchto Ruskem okupovaných a ovládaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítá.

První den druhého kola senátních voleb skončil. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

První den závěrečného kola letošních senátních voleb ve 22:00 skončil. Zájem ovlivnit složení horní komory byl zatím podle očekávání nižší než před týdnem, dorazila zhruba desetina voličů. Vyšší účast je pouze na Jihlavsku, kde proti sobě stojí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (za ANO), která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Grande 100. Hrdličky Rolins a Nedvěd uspořádali velkolepou párty, pozvali hvězdné hosty

Pavel Nedvěd a Dara Rolins si užili společnou oslavu 50. narozenin. Bývalý fotbalista je měl na konci srpna a Daru čekají kulatiny na začátku prosince, teď si ale u italského jezera Lago Maggiore uspořádali velkolepý mejdan nazvaný Grande100. Pár se sladil do růžových kostýmků a personál restaurace přinesl pro každého jeden dort. Hrdličky si zazpívaly happy birthday, navzájem si padly do náruče a zasypaly se polibky. Zbytek večera strávili s přáteli – tančili a zpívali v klubu a na jachtě.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.