Německem otřásají závažná podezření. Tamní ministerstvo zdravotnictví objednalo bez výběrového řízení roušky u mediálního koncernu Hubert Burda Media. Resort vede Jens Spahn, zastoupení Burdy v Berlíně jeho manžel Daniel Funke, který navíc vystupuje jako šéf-lobbista tohoto vydavatelského domu. Jde jen o shodu okolností?
Na podezřelý obchod mezi ministerstvem zdravotnictví a firmou Burda upozornil německý týdeník Spiegel. Zakázka údajně dosahovala hodnoty šestimístné částky v eurech, v přepočtu tedy v řádech milionů korun. Už samotný fakt, že se mediální dům angažuje v nákupu roušek pro ministerstvo, vzbuzuje podle expertů jisté pochybnosti.
Sasko uvolňuje podmínky pro pendlery. Dojíždět mohou lidé nezbytní pro chod firmy
Sasko zmírňuje podmínky pro české pendlery, nově může přes hranice dojíždět každý, koho zaměstnavatel označí za nezbytného pro chod firmy. Nutný je ale každodenní negativní test na koronavirus. Po úterním zasedání zemské vlády to prohlásila saská ministryně sociálních věcí Petra Köppingová, která má na starosti i zdravotnictví a boj s koronavirem. Řekla také, že přes hranice mohou dojíždět i učitelé či žáci.
Společnost Burda se je však snaží odrážet. Oznámila, že devětatřicetiletý Funke, který je s o rok starším Spahnem přes tři roky v manželském svazku, nebyl do transakce zapojen, dokonce o ní ani neměl být informován.
„Je možné, že při tomto obchodě proběhlo formálně vše korektně. Ale v podnikání a politice na sebe stále naráží ty samé fenomény: arogance a aura nedotknutelnosti způsobují pokřivení morálních zábran,“ kritizuje zakázku bývalý vydavatel Sternu Andreas Petzold na svém Twitterovém účtu.
Na stejné sociální síti k tématu přispěl s nadsázkou i herec a režisér Marcus Mittermeier, v Česku známý z německých seriálů Kobra 11, Vraždy v Kitzbühelu nebo Policie Hamburk: „Německo má smůlu, že se Spahn neoženil s někým z BioNTechu.“ BioNTech je německá společnost, která s americkým koncernem Pfizer vyrábí a dodává vakcínu proti koronaviru. Mittermeier tak naráží na nedostatečný počet dávek pro očkování v celém Německu.
Deutschland hat einfach Pech, dass Spahn nicht jemand von Biontech geheiratet hat.
— Marcus Mittermeier😘 (@MMittermeier) March 21, 2021
Poněkud tvrději se k odhalení magazínu Spiegel staví spoluzakladatelka strany Zelených Jutta von Ditfurthová. „Vydavatelství Burda patří také společenský magazín Bunte. Burda obchoduje s rouškami, půl milionu jich šlo na Spahnovo ministerstvo zdravotnictví. Zástupcem Burdy v Berlíně je Spahnův manžel. Oba rádi chodí na večírky Burdy. Z něčeho musí být jejich vila zaplacená,“ cituje německý deník Frankfurter Rundschau von Ditfurthovou.
Nic jsme neobešli, říká žena, která stojí s manželem za vakcínou proti koronaviru
Vakcína proti koronaviru je na světě a rozbíhá se očkování. Özlem Türeciová stojí se svým manželem Ugurem Sahinem za vývojem a dokončením látky, která má podle studie až devadesátiprocentní účinnosti proti nemoci COVID-19. Jak je možné, že vakcínu vyvinuli už za necelý rok, přestože to běžně trvá až 10 let? Proč použili novou technologii mRNA?
Ta tím navíc naznačuje nejasnosti při financování společného bydlení, které si manželé Spahn a Funke pořídili loni v létě v berlínské luxusní čtvrti Dahlem. Soudně pak bránili tomu, aby média mohla zveřejnit cenu. Neuspěli. Podle deníku Tagesspiegel stála vila s 285 metry čtverečními obytné plochy 4,125 milionu eur, tedy v přepočtu asi 108 milionů korun.
Podle Spiegelu by „případ“ nestál za zmínku, protože ministerstvo zdravotnictví zadalo stovky objednávek na koupi ochranných pomůcek. Jenže… za více než poznámku pod čarou stojí fakt, že Funke vedl jako vedoucí hlavní redakci magazínu Bunte a od září 2019 šéfuje berlínské kanceláři Burda Magazine Holding, kterou vlastní Burda GmbH (česky s. r. o.). A právě ta získala onu přímou objednávku – ovšem, jak týdeník uvádí, tak bez tzv. otevřeného procesu zadávání veřejných zakázek, podle něhož ministerstvo v březnu a dubnu 2020 využilo zjednodušeného postupu při nákupu roušek s cenou 4,50 eur (asi 120 korun) za kus. Spiegel také píše, že tento obchod se uskutečnil přes společnost ze Singapuru a cena měla být 1,73 dolaru (asi 38 korun) za roušku.
„Společnost Hubert Burda Media přenesla dál náklady na roušky jedna k jedné. Daniel Funke nebyl v žádném okamžiku o transakci informován a ani ji nemohl nijak ovlivnit,“ cituje Spiegel z vyjádření Burdy. Pozastavuje se však nad tím, že Funke je ve své pozici zodpovědný za „navazování a udržování vztahů s důležitými obchodními partnery z relevantních společenských oblastí“.
Spiegel staví do protikladu jiné zájemce, ovšem bez „kontaktů do politiky“, kteří měli roušky nabízet, „nikdy však nedostali z ministerstva zdravotnictví odpověď“. Proto se mnozí obchodníci v Německu ptají, zda jsou pro uskutečnění obchodu „s ministerstvem nezbytné politické vztahy“.