Němečtí farmáři paralyzují dopravu v zemi. Jen v Norimberku je přes dva tisíce traktorů

Němečtí farmáři v pátek opět zablokovali dálniční nájezdy po celé zemi, velké blokády hlásí Sasko. Do Norimberku svolali rozsáhlý protest s 2 000 traktory. Protestují proti rušení daňového zvýhodnění dieselu v zemědělství.

Do Norimberku se v sedmi proudech vydaly kolony čítající asi 2 000 traktorů. Policie předem varovala řidiče, aby se připravili na možné zácpy a další dopravní komplikace. Zablokovány jsou také dálniční přivaděče v okolí. Cílem zemědělců je norimberský areál pro slavnosti, kde organizátoři očekávají až 8 000 demonstrantů.

ČTĚTE TAKÉ: Šándor: Nezvládnutá migrace živí extremismus. Německo neumí řešit bezpečnost svých ulic

Účast na akci v Norimberku, která potrvá do odpoledne, přislíbil bavorský konzervativní premiér Markus Söder. Ten podobně jako další konzervativní premiéři z jiných spolkových zemí farmáře v jejich protestech proti vládě sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze podpořili.

Spolkový ministr zemědělství Cem Özdemir v pátečním v ranním pořadu veřejnoprávní televize ZDF připsal spoluodpovědnost za hněv zemědělců předchozí vládě, kterou vedla konzervativní kancléřka Angela Merkelová. „Nemyslím si, že by to vše bylo kvůli dieselu pro zemědělství,“ řekl Özdemir. Poznamenal, že farmáři po desetiletí dostávali sliby od předchozích vlád, které ale nebyly dodrženy.

Německá vláda kvůli nezbytnosti šetřit chtěla skončit s podporou dieselu pro zemědělce a s daňovým osvobozením zemědělských vozidel. Následně pod tlakem kritiky částečně ustoupila a nakonec schválila zachování daňového osvobození vozidel pro zemědělství, podporu dieselu chce ale postupně do roku 2026 zastavit. Zemědělci to odmítají a trvají na odvolání všech škrtů.

V pondělí kancléř Scholz jednal s představiteli braniborských zemědělců, podle kterých vyjádřil ochotu jednat. Rozhovory nově zemědělcům nabídli také zástupci parlamentních frakcí vládních sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP).

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Německo zažívá kvůli blokádám a stávkám dopravní chaos

Tagy: