Vysoce postavení politici v Německu během posledních týdnů a měsíců výrazně změnili názory na očkování proti nemoci COVID-19. Podle německých médií někteří dokonce otočili tzv. o sto osmdesát stupňů.
Mezi nimi je i pravděpodobný budoucí sociálně-demokratický kancléř Olaf Scholz, který po 16 letech nahradí Angelu Merkelovou (CDU). „Myslím, že by bylo špatné začínat debatu o povinném očkování,“ uvedl během zářijové debaty v německém Spolkovém sněmu Scholz. Nyní vyzval v pořadu nejčtenějšího německého deníku Bild k hlasování v parlamentu o povinném očkování. Připustil, že pro něj chce sám hlasovat, jak oznámil při úterním jednání předsedů vlád spolkových zemí.
Bavorský premiér Markus Söder (CSU) se ještě v červenci v rádiu Deutschlandfunk vyslovil proti povinnému očkování, a to i pro jednotlivé profesní skupiny. „Už jsme tu vedli širokou diskusi, pro kterou není většina, a my to prostě musíme respektovat. Jedná se také o silný zásah do základních práv,“ uvedl tehdy Söder k obecné povinnosti očkování.
Nyní je jedním z nejhlasitějších stoupenců právě této myšlenky. V nedělním pořadu veřejnoprávní televize ARD „Reportáž z Berlína“ předseda bavorské vlády oznámil, „že povinnost plošného očkování je jedinou šancí, jak se dostat z této nekonečné smyčky“.
Söder tvrdil, že povinné očkování může ukončit rozdělení společnosti. „Protože jakmile jednou rozhodneme, budeme to prosazovat. Pak přijdou i pokuty a nakonec se velká část nechá očkovat,“ vysvětlil šéf CSU, který je o tom pevně přesvědčený, a doplnil: „Jen to musíme rozhodnout rychle, protože čím déle politici váhají, tím větší je rozdělení společnosti.“
Očkování musí zůstat otázkou sebeurčení.
Také předseda Svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner ustoupil v otázce povinného očkování. V září se nepřímo vyslovil proti povinnému očkování, když odmítal zavedení tzv. 2G, z německého geimpft, genesen, tedy očkovaný a po prodělaném covidu. Lindner v rozhovoru pro deník Augsburger Allgemeine tvrdil: „Jsem proti povinnému očkování a také proti tomu, aby se neočkovaným lidem co nejvíce ztěžoval každodenní život. To by bylo nepřímé povinné očkování. Očkování musí zůstat otázkou sebeurčení.“
Nyní v pořadu druhého programu veřejnoprávní televize ZDF „Co teď?“ Lindner uvedl, že obecná očkovací povinnost by musela být nejprve přezkoumána z hlediska ústavního práva a byla by velmi kontroverzní. Teprve pak by se mohla přijímat politická rozhodnutí. Ale Lindner již podle Bildu nevyloučil všeobecnou očkovací povinnost.
Ještě v říjnu 2021 prohlásil Daniel Günther (CDU), šéf vlády Šlesvicka-Holštýnska na severu Německa, že povinné očkování pro jednotlivé profesní skupiny, jako jsou například ošetřovatelé, je posledním možným krokem. Nyní však až agresivně vyzývá k tomu, aby se šlo ještě o krok dál. Po úterní poradě předsedů vlád vyzval, „aby se celoněmecká spolková vláda zavázala ke všeobecnému povinnému očkování, aby se všichni občané mohli připravit na to, že se v danou chvíli stane skutečností“.
Naprostý názorový obrat zaznamenal i premiér Bádenska-Württemberska Winfried Kretschmann (Zelení). Ještě v červenci letošního roku odmítal povinné očkování pro jednotlivé profesní skupiny, a dokonce se vyslovil proti znevýhodnění neočkovaných. Na konci listopadu 2021 ve vysílání veřejnoprávní televize ZDF se vyjádřil jinak a zdůraznil, že neexistuje žádný způsob, jak obejít obecnou povinnost očkování. Kretschmann uvedl, že nemá obavy o možnost prosazení. „V Německu jsme měli povinné očkování velmi dlouho. Bylo zrušené teprve před několika desetiletími, takže už tady existovalo. Máme ho stále i na spalničky. Takže si nemyslím, že je to protiústavní,“ upřesnil.
Budoucí možný ministr v nové vládě a šéf Zelených Robert Habeck v úterý požádal o okamžité zahájení příprav na všeobecné povinné očkování. „Povinné očkování by samozřejmě bylo dalekosáhlým zásahem do svobody jednotlivce. Chrání však život a nakonec i svobodu společnosti,“ komentoval svůj postoj Habeck. Přestože ještě v letním rozhovoru pro televizi ZDF Habeck prosazoval, že „každý má právo nebýt očkován“. Odmítal povinné očkování s tím, že existují „lepší možnosti, které ještě nebyly vyčerpány“.