Ve věku pouhých 37 let zemřel Američan Pat Quinn, který byl zakladatelem tzv. kbelíkové výzvy. V rámci ní si mohli lidé zvýšit povědomí o nemoci zvané amyotrofická laterální skleróza (ALS) a přispět na výzkum její léčby. Quinn právě tímto onemocněním trpěl.
„Pat bojoval s ALS pozitivitou a statečností inspiroval všechny kolem sebe. Ti z nás, kteří jej znali, jsou zničeni, ale vděčni za všechno, co udělal v boji proti ALS,“ oznámila ve svém vyjádření Asociace ALS po smrti Quinna.
Mladému muži bylo jen 30 let, když se dozvěděl zdrcující diagnózu. Krátce po ní začal i přes svůj zhoršující se stav pracovat na zvýšení povědomí o nemoci.
Kbelíková výzva se stala díky Quinnovi celosvětově známou v roce 2014, kdy se jí mělo účastnit až 17 milionů lidí. V této době se na výzkum nemoci a léčby vybralo až 115 milionů dolarů pro zmíněnou asociaci. Celosvětově pak příspěvky přesáhly hranici 200 milionů dolarů.
Amyotrofická laterální skleróza je progresivní a neurodegenerativní onemocnění, které způsobuje degeneraci a ztrátu mozkových buněk, jež ovládají ovlivnitelné svalové pohyby. Postupně tak u lidí s ALS dochází ke svalové slabosti až do okamžiku, kdy nejsou schopni ovládat většinu svalů ve svém těle, čímž zůstávají paralyzovaní. Mentální a psychické schopnosti jsou však zachovány.
It is with great sadness that we must share the passing of Patrick early this morning. He was a blessing to us all in...
Posted by Quinn for the Win on Sunday, November 22, 2020
Nemocí trpěli i vědec Hawking či expremiér Gross
Pravděpodobně nejznámější postavou s ALS v dějinách byl britský vědec Stephen Hawking. Ten s nemocí bojoval celý svůj dospělý život a navzdory předpokladům lékařů se dožil 76 let. Hawking zemřel předloni v březnu.
Nemocí trpěli například i český expremiér Stanislav Gross či slovenský fotbalista Marián Čišovský, který dlouhá léta působil v Česku. Prvně jmenovaný ALS podlehl před pěti lety, Čišovský letos v létě.
Kbelíková výzva spočívá v tom, že daný člověk na ní nejprve dostane nominaci od někoho jiného. Následně má dvě možnosti – buď se do 24 hodin od nominace musí polít kbelíkem ledové vody a natočit se při tom, nebo se z nominace „vykoupit“ přispěním 100 amerických dolarů na výzkum léčby ALS.
Vyzvaný člověk může samozřejmě učinit obojí, jak často dělaly různé celebrity či sportovci. Akce je navíc dobrovolná.