Přístroj, který dokáže zachránit lidský život (zdroj: CNN Prima NEWS)
Několik českých nemocnic doufalo, že dostane nový přístroj, který by pomohl v péči o pacienty na umělé plicní ventilaci a třeba i zachránil lidské životy. Projekt, který měl osm přístrojů zaplatit už v první vlně epidemie, tedy loni na jaře, ale vyšuměl do ztracena. Místo toho, aby stát přístroje koupil, si ministerstva kompetence přehazují jako horký brambor.
Elektrická impedanční tomografie je přístroj, který zajistí optimální přívod kyslíku pacientům. Nemocného není potřeba převážet na rentgen nebo CT. „Pomáhá pacientům s těžkou formou akutního plicního selhání,“ upřesnil Pavel Dostál, přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) Fakultní nemocnice Hradec Králové.
„Pacient má na sobě oblečeny pouze pásy, které mají snímací funkci, a přístroj se může sdílet mezi několika pacienty,“ vysvětlil jeho funkci zástupce distributora Jan Vodňanský. Na jeden z přístrojů se těšili i na klinice Fakultní nemocnice Hradec Králové. Dodnes ale nevědí, jestli se dočkají.
V hradecké nemocnici očekávali přístroj za dva miliony korun na přelomu loňského května a června. „V době covidové, kdy umělá plicní ventilace pacientů s těžkou poruchou plicních funkcí probíhá na více jednotkách zároveň, bychom využili i více těchto přístrojů,“ podotkl přednosta Dostál.
Peníze na přístroje měly jít podle původního plánu z dotací ministerstva průmyslu a obchodu. To se ale odkazuje na ministerstvo zdravotnictví, které dává od projektu ruce pryč. Podle informací CNN Prima NEWS stát nakonec přístroje kupovat nebude.
„Přístroje si primárně nakupují jednotlivé nemocnice, a to podle jejich potřeby pro poskytování zdravotních služeb. V případě, že jde o přístroj v ceně do pěti milionu korun (což je případ přístroje pro elektrickou impedanční tomografii), není nutný souhlas přístrojové komise MZ,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.