Tisková konference ministerstva zdravotnictví k aktuálnímu stavu v nemocnicích (zdroj: CNN Prima NEWS)
Stav v českých nemocnicích lze charakterizovat jednoduše, narůstá počet pacientů, kteří potřebují rozsáhlou péči, uvedl na tiskové konferenci náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Podle něj tak dojde k posílení nejen lůžek, ale také personálu. Vypomáhat s pacienty s covidem by mohli začít lékaři z ambulancí, protože není dostatek kvalifikovaného personálu. Díky očkování ale počet nakažených zdravotníků rapidně klesá.
„Kapacita lůžek intenzivní péče se blíží absolutnímu vyčerpání. Česko v této situaci nikdy nebylo, nikdo za to nemůže. Ani vláda, opozice nebo zdravotníci. V žádném případě nejde udržet standardní péči a mimocovidová péče se musí oddalovat,“ řekl na tiskové konferenci Černý.
Lékaři z ambulancí by nepomáhali na JIP
Možná dojde také k posílení nemocničního personálu z řad lékařů z ambulancí. „Chybí kvalifikovaný personál. Využití ambulantních specialistů je v jednání, protože by významně posílili kapacitu. Ne ale na oddělení JIP, nýbrž pouze na odděleních s běžnou péčí o covidové pacienty,“ prohlásil Černý s tím, že proti povolání mediků jsou zejména děkani lékařských fakult.
Budeme navyšovat kapacity nemocnic, v Praze třeba o desítky lůžek. Chceme se pokusit využít lůžka v nestátních nemocnicích a funguje mezikrajová výpomoc. Zahraniční pomoc z hlediska kapacity je malá a jediná nabídka z Německa se týkala devíti pacientů,“ řekl náměstek a dodal, že ministr zdravotnictví Jan Blatný začne o pomoci uvažovat až v případě, že by volných lůžek bylo v Česku jen kolem 10 procent. Podle Černého může k takovému scénáři dojít během dvou nebo tří týdnů.
Zdravotníci v nemocnici ve Slaném (zdroj: Profimedia.cz) Zdroj: Profimedia.cz
Podle dat ministerstva o volných kapacitách nemocnic je obsazeno kolem 85 procent lůžek na JIP. Pro pacienty s covidem jich zbývá přibližně 150. Nemocniční péči vyžaduje více než 6 500 osob, jejich počet v posledních dnech ale stále roste. V těžkém stavu v nich leží 1 319 lidí. Necelých sedm set pacientů pak vyžaduje umělou plicní ventilaci.
Stav pacientů se zhoršuje rychleji
Pavel Dostál z Fakultní nemocnice Hradec Králové na tiskové konferenci potvrdil, že vážný průběh nemoci COVID-19 mají stále mladší lidé. „Je to nový fenomén. Pozorujeme běžně čtyřicátníky na ventilovaných lůžkách. Je nepochybné, že infekce probíhá jinak než na podzim. Stav lidí se zhoršuje rychleji,“ popsal.
Dobré zprávy ale přinesl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek. „Procento nakažených zdravotníků kleslo na lůžkové péči. Denně přibývají jednotky případů, takže jsem přesvědčený, že s očkováním nákaza v těchto profesích vymizí,“ prohlásil Dušek.
Petr Kolouch z Národního dispečinku lůžkové péče (NDLP) ještě zdůraznil, že pro případný převoz pacientů mezi nemocnicemi je důležitá komunikace. „Důležité je, aby spolu mluvili koordinátoři ze zařízení, která jsou plná, a těch, která mohou lůžka nabídnout. Pokud je to v rámci jednoho kraje, nemusí to řešit centrální dispečink,“ vysvětlil Kolouch.