Respirátory nebo dvojité roušky budou povinné od čtvrtka
Do obchodu už jen s respirátorem. A nejen do obchodu. Od čtvrtka 25. února musíme nosit respirátory třídy FFP2 nebo KN95 a vyšší na místech, kde je větší koncentrace lidí. Proč jsou respirátory lepší než roušky? Čtěte v článku.
Kdo nebude mít respirátor FFP2, postačí mu nanorouška nebo dvě chirurgické roušky přes sebe. Povinné budou v obchodech, nemocnicích, na úřadech, v lékárnách, v MHD, na zastávkách, ale také v pobytových zařízeních sociálních služeb. Nosit se budou muset také v autech, pokud v nich nepojedou členové jedné domácnosti. Látkové roušky, šály nebo šátky stačit nebudou.
Povinné respirátory: Jak poznat ten kvalitní a v čem se liší FFP2 od KN95?
Respirátory budou od úterka povinné v obchodech, nemocnicích či veřejné hromadné dopravě. Vláda ale už lidem neříká, jak rozeznat kvalitní produkt od těch, které vaše zdraví neochrání. Český trh totiž stále zaplavují stovky tisíc kusů, které se sice „tváří“ profesionálně, ale ve skutečnosti nezískaly příslušné certifikáty a proti koronaviru dostatečně nechrání. Často jsou za směšnou cenu. Lidé tak šetří své peněženky na úkor zdraví a mnohdy to ani netuší. Jak poznat kvalitní respirátor, kolik by měl stát a kde ho koupit?
Respirátory vláda nařizuje kvůli britské mutaci, která je nakažlivější a kvůli které v Česku stoupají počty nakažených. Respirátory jsou účinnější než roušky. Chrání jejich nositele před průnikem virů a bakterií.
„Respirátor má vyšší záchyt a je na rozdíl od roušek designován na to, aby byl schopen zachytit virové částice. Rouška chrání lidi kolem, zatímco respirátor chrání mě samotného,“ vysvětlil před časem pro CNN Prima NEWS epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula.
Respirátory se odlišují svým označením. Dva nejpoužívanější typy během pandemie koronaviru jsou FFP2 a FFP3. Zkratka FFP vychází z anglického termínu „filtering face piece“ (filtrační maska na tvář), číslo označuje míru ochrany.
FFP1 před viry nechrání
Babiš mluvil o povinném nošení respirátorů FFP2, které zvládnou odfiltrovat až 95 procent pevných částic. Vhodné jsou také respirátory s označením KN95, které by měly mít označení CE dokládající úspěšnou evropskou certifikaci.
Respirátory FFP3 jsou ještě účinnější než FFP2, jsou schopné zastavit viry a jejich minimální filtrační schopnost činí 99 procent.
Respirátory mizí před očima, někde jsou vyprodané. Lékárníci místo nich nabízí roušky
Zájem o respirátory třídy FFP2, které budou od úterý povinné na místech s vyšší koncentrací lidí, je stále velký. Lokálně mohou být vyprodané, stalo se tak už třeba v některých lékárnách v Jihočeském či Zlínském kraji. Zásoby se ale postupně doplňují. Uvedli to zástupci lékárenských sítí v ČR. Prudký nárůst zájmu hlásí prodejci od pátečního oznámení ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO).
Existují i respirátory s označením FFP1, ty však před koronavirem nechrání, hodí se spíše do prašného prostředí, na stavby nebo do sléváren. Chrání před většími prachovými částicemi.
Většina respirátorů má životnost kolem 8 až 24 hodin. Respirátory s označením R lze použít opakovaně. Respirátory s označením NR jsou pouze na jednorázové použití.
Respirátory je potřeba měnit
Právě před opakovaným používáním respirátorů varují odborníci. Stejně jako jednorázová chirurgická rouška ani běžný respirátor není výrobcem určen k tomu, aby byl nošen několik dnů, nebo dokonce celé týdny.
Odborníci se obávají, že lidé nebudou o respirátory správně pečovat a hlavně je pravidelně měnit. Především kvůli jejich ceně. Ty nejlevnější varianty na trhu se pohybují kolem 12 korun za kus, většina jich ale přesahuje 20 korun. Očekávat, že rodina ochotně vyhodí týdně do koše i několik stovek za ochranné pomůcky, lze podle lékařů jen stěží.
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia.cz
Po jednom použití by se měly vyhodit i chirurgické roušky. Vhodná doba používání jedné roušky je dvě až pět hodin podle doporučení výrobce. Na rozdíl od jara je možné jednorázové roušky koupit v e-shopech či lékárnách. Ceny se liší, cena za balení 50 kusů roušek se pohybuje kolem 200 korun.