Aktuální covidová statistika
Omikronová vlna se v České republice zřejmě blíží ke svému vrcholu, což se projevuje v zátěži nemocnic. Ty se plní například v Praze, která má vrchol poslední vlny již za sebou. Přestože varianta omikron nezpůsobuje takové potíže, jako předchozí delta, nese s sebou nepříjemný fenomén. V nemocnicích totiž se zdravotními potížemi spjatými s covidem končí stále častěji malé děti.
Počet hospitalizovaných je v aktuální době důležitějším údajem než celkové počty nakažených. Dlouhodobě se ukazuje, že počty hospitalizovaných se zvyšují s několikatýdenním zpožděním poté, co začnou růst čísla potvrzených nákaz. Lze pozorovat například v Praze, která má již vrchol omikronu za sebou a kde se počet hospitalizovaných za poslední tři týdny zdvojnásobil.
V Česku zemřel s covidem 12letý chlapec. Nemocnice čelí nárůstu dětských pacientů
Ministerstvo zdravotnictví na svém webu zveřejnilo informaci o dalším úmrtí dítěte s covidem. V pátek zemřel 12letý chlapec z Prahy. Jde už o osmé dítě mladší 15 let v této smutné statistice. Ukazuje se, že v souvislosti s šířením varianty omikron přibylo oproti předchozím vlnám v Česku hospitalizací mladších pacientů. Obvykle naštěstí nejde o těžké průběhy.
Hospitalizovaných je v současné době v celé České republice asi o 600 lidí více než před týdnem. Jejich počet ale už nestoupá. Minulou neděli bylo v nemocnicích s covidem 2 371 pacientů, od úterý se pak jejich počet držel nad třemi tisíci, v sobotu a v neděli klesl zpět pod tuto hranici. Počet lidí v těžkém stavu se mění jen minimálně. Před týdnem jich bylo 197, tedy o pět více než nyní.
Přestože v nemocnicích končí všeobecně méně pacientů než v předchozích vlnách, opačný trend lze pozorovat u dětí. Země, které omikron postihl nejvíce, hlásí rekordní počty hospitalizovaných dětí s covidem. Například ve Francii hlásili v lednu, kdy omikron v zemi kulminoval, téměř šestkrát více dětských pacientů, než bylo dosavadní maximum ze srpna roku 2021. Počty dětských pacientů překonaly svůj vrchol trojnásobně také ve Velké Británii. K výraznému nárůstu došlo rovněž v USA.
Přesto se však převážně nejedná o závažné průběhy nemoci. „Nejsou to nijak zvlášť nemocné děti. Ve skutečnosti přicházejí na krátkou dobu,“ řekl nedávno profesor Calum Semple z Liverpoolské univerzity. Dodal, že klesá i podíl dětí vyžadujících kyslíkovou podporu. Semple připustil, že proporcionální pokles hospitalizací u starších dětí lze částečně vysvětlit vyšší proočkovaností mezi dětmi nad 12 let. Ta ale podle něj nevysvětluje vše.
Hospitalizací dětí přibývá také v Česku
Podobný trend se ukazuje rovněž v České republice. Statistikou hospitalizovaných dětí a mládeže se zabývá Pedagogická komora. „Bohužel výrazně vzrostly i počty nově hospitalizovaných dětí. Vyplývá to z grafů, které pro Pedagogickou komoru zpracovává datový analytik Michal Bauer na základě veřejně dostupných údajů ÚZIS,“ píše komora na svých stránkách. Rovněž z nich vyplývá, že těžkých případů je pouze minimum.
Počty hospitalizovaných dětí - Pedagogická komora Zdroj: Pedagogická komora
Vyšší počet dětských pacientů hlásili koncem ledna například na brněnské klinice dětských infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno.
Na konci ledna zaznamenala 15 hospitalizovaných dětí s covidem, před rokem jich bylo průměrně pět. Mluvčí nemocnice Veronika Plachá řekla, že kromě covidu mají většinou i jiný zdravotní problém jako například onkologické nemoci nebo úraz. Podle lékaře Václava Musila jsou hospitalizace dětí s covidem většinou krátkodobé, tedy na pár dní a bez komplikací.
„Nárůst si vysvětlujeme i tím, že poslední dvě varianty koronaviru delta a omikron mají více vlastnosti respiračních virů. Děti se ani v minulém roce společně moc nepotkávaly a neměly tolik příležitostí k výměně virů,“ připomněla Plachá, že předtím byly školy a školky střídavě zavřené, zatímco nyní fungují.
Současná vlna epidemie by v nejbližší době měla podle prognóz gradovat a postupně slábnout. Za 14 dní skončí plošné testování ve firmách i ve školách, už od středy nebude třeba se prokazovat certifikátem o očkování nebo o prodělané nákaze v restauracích, službách či na akcích. V platnosti zůstane povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorách a omezení počtu účastníků na hromadných akcích. Vláda také hodlá zrušit pandemickou pohotovost. Někteří odborníci považují chystané rozvolnění restrikcí za předčasné a riskantní, podle jiných už nynější omezení nemají smysl.