Poslední covidová vlna mutace omikron nejdříve v České republice zasáhla Prahu, epidemie koronaviru ale v hlavním městě po několika týdnech viditelně slábne a šíří se naopak v dalších regionech. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula věří, že by se křivka omikronu mohla brzy začít po vzoru hlavního města lámat také v ostatních regionech.
„Pohybujeme se v rámci předpokladů, které byly někde mezi 60 až 100 tisíc denně, uvidíme, jestli to je vrchol a už jdeme dolů. Neměli jsme ani tak prudkou nárůstovou křivku, jako měly některé jiné země, takže mezitýdenní rozdíly tak velké nejsou, a proto nelze ještě úplně definitivně říci, že se obracíme dolů. Věřme ale tomu, že se blížíme ke kulminaci,“ sdělil Prymula ve vysílání CNN prima NEWS.
Počet nakažených roste, jaká je situace ve vaší obci? Podívejte se na interaktivní mapu
Varianta koronaviru omikron je hlavní příčinou rekordních přírůstků nově pozitivně testovaných. Někteří odborníci opakovaně tvrdí, že výrazně nakažlivější mutaci „se nikdo nevyhne“. Jaká je situace ve vaší obci? Podívejte se na přehlednou interaktivní mapu a tabulku.
V úterý byl v Praze sice druhý nejvyšší denní přírůstek případů za dobu epidemie, v rámci celého týdne ale potvrzených nákaz ubylo zhruba o desetinu oproti minulému. Po předchozím nárůstu začala klesat také incidence, tedy počet případů za týden na 100 000 obyvatel.
Vlna epidemie způsobená variantou omikron zasáhla právě metropoli nejdříve ze všech regionů, nyní už se podle očekávání přesouvá do zbytku republiky. Incidence v Praze byla několik týdnů nejvyšší mezi kraji, podle pátečních čísel se už před hlavní město dostaly Královéhradecký, Zlínský a Středočeský kraj. V metropoli zároveň klesá incidence, aktuálních 2 534 případů za týden na 100 000 obyvatel je téměř o 300 méně než o týden dřív.
Více než úterních 7 074 potvrzených případů v hlavním městě bylo jen 8 839 nákaz ve středu 26. ledna. Ve všech dosavadních dnech tohoto týdne s výjimkou právě úterý byl přírůstek už nižší než o týden dřív. Za uplynulých sedm dní zde testy prokázaly 33 827 nákaz, o týden dřív jich bylo 37 600.
Počet hospitalizovaných se zdvojnásobil
Důležitějším faktorem než počet nakažených je však především obsazenost českých nemocnic. Dlouhodobě se ukazuje, že počty hospitalizovaných se zvyšují s několikatýdenním zpožděním poté, co začnou růst čísla potvrzených nákaz. Aktuálně se to ukazuje také v hlavním městě. Počet hospitalizovaných s covidem v pražských nemocnicích se za poslední tři týdny zdvojnásobil.
Hostomský konec restrikcí vítá. Z restaurací bude nebezpečné prostředí, varují jiní
Aplikace Tečka se stala určitým symbolem naděje, ale také vstupenkou do restaurací a mnoha dalších služeb. Prodělané onemocnění nebo očkování nám mělo dát možnost vrátit se alespoň částečně do normálního života. Vláda ovšem od 9. ruší povinnosti kontrolovat covidové certifikáty v restauracích, hotelích nebo na hromadných akcích, čímž aplikace ztrácí smysl. Odborníci se neshodnou, zda je to dobře.
Pražské nemocnice se ve středu staraly o 328 lidí s covidem, z nich 52 přibylo za poslední den. Covidových pacientů je v nemocnicích v hlavním městě podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví zhruba dvojnásobný počet než před třemi týdny. Hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče za stejnou dobu přibylo asi o třetinu na 63 lidí.
„Do Fakultní nemocnice v Motole přichází výrazná část z covidových pacientů s jinými problémy a až testy během hospitalizace u nich ukazují koronavirus,“ řekl v pátek ředitel nemocnice Miloslav Ludvík v České televizi. Nemocnice v celé republice se podle něj snaží dohánět operace, které nemohly provádět v předchozích vlnách koronaviru. „My se už v této chvíli pohybujeme v něčem podobném, jako byly každoroční velké chřipkové epidemie, hlavně co se týče personálu. Tohle je situace, na kterou jsme relativně zvyklí,“ dodal.