reklama

Cena jednorázového léku pro Maxíka je vysoká, ale vyjde levněji než celoživotní léčba

Dál sledujeme osud těžce nemocného dvouletého Maxíka. Už se u něj neprojevují žádné vedlejší účinky, které přišly, když mu lékaři aplikovali nejdražší lék na světě. V prvních dnech bylo Maxíkovi špatně, měl teplotu a podle lékařů mu mizely krevní destičky. Kvůli vrozené genetické vadě – spinální svalové atrofii – je chlapec na vozíčku. Lék za více než 50 milionů korun nakonec proplatí pojišťovna.

reklama

Maxík už se po aplikaci léku Zolgensma cítí dobře. „Zvracel, ale už nezvrací. Jednu noc si dvakrát ublinkl a tím to skončilo, zaplať pánbůh,“ řekl CNN Prima NEWS otec chlapce Jiří Mosler.

„V prvních dvou týdnech je typická zvýšená teplota, nechutenství, zvracení, nenaladěnost, protože v podstatě prodělává lehký virový infekt. Pak je tam ještě druhá fáze, která může nastat později, ale prozatím je vše v pořádku,“ sdělila ošetřující lékařka Maxíka Jana Haberlová.

Cena vysoká, ale vyplatí se to

Jestli nejdražší lék na světě pomůže, budou lékaři i rodiče Maxíka vědět nejdříve za dva měsíce. Pojišťovna už přislíbila lék za 53,7 milionu korun z veřejného zdravotního pojištění nemocnici Motol proplatit. Jde o rekordní částku vydanou za jednu dávku léku.

Lék vyrábí firma Novartis, která se odmítla vyjádřit na kameru. V písemném sdělení uvedla, že jednorázová léčba může výrazně ulevit zdravotnímu systému tím, že nahradí léčbu dlouhodobou, která se musí podávat po celý život.

K tématu

„Současný standard péče o tyto pacienty je podávání léčby po celou dobu života, což v horizontu deseti let může znamenat náklady přesahující 100 milionů korun,“ uvedla tisková mluvčí firmy Novartis Kateřina Nosek. Vývoj, testování a výroba genové terapie je vysoce rizikovým a komplexním procesem, který vyžaduje obrovské investice, výsledkem jsou ale terapie, které posouvají možnosti medicíny.

„Je to opravdu přelomový lék a jeho vývoj byl extrémně náročný i časově dlouhý a z toho důvodu byla cena vyčíslena takto, ale do budoucna, protože to určitě nebude jediný případ genové systémové léčby v medicíně, cena určitě půjde dolů,“ doplnila ji Haberlová. Náklady pro zdravotní systém by mohla snížit včasná diagnóza.

Jak to začalo

Jak se na Maxíkovy zdravotní komplikace vlastně přišlo? „Úplně mu začala padat hlavička, vůbec nelezl. Když pásl koníčky, tak mu začala padat hlava, tak jsme na to přišli, ale pořád se to bagatelizovalo a finální diagnóza u Maxe padla až ve 14 měsících,“ vyprávěl otec dítěte Jiří Mosler. Na finální verdikt lékařů čekali Maxík a jeho rodiče půl roku.

„Teď by bylo vhodné, aby se prosadil novorozenecký screening. A to dítě může být de facto úplně zdravé,“ dodal otec Maxe.

Spinální svalová atrofie postihuje jednoho z 10 tisíc lidí. O změně v zákoně, která by umožňovala na nemoc testovat ihned po narození, se uvažuje.

Tagy: nemoc léčba Maxík lék peníze

Další hlavní zprávy

Slovensko

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Soud na Slovensku poslal v pátek večer do vazby spolumajitele finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka, kterého policie v úterý zadržela a obvinila z korupce a praní špinavých peněz. Novinářům to řekl prokurátor. Obhajoba podala proti rozhodnutí soudkyně Specializovaného trestního soudu stížnost, na verdikt odvolacího soudu bude Haščák čekat ve vazbě.

Lidé si užívají rozvolněná opatření. Odborníci varují před přílišným optimismem
Další koronaviry kolují v přírodě, tvrdí čínská viroložka. Zásobárnou jsou netopýři
Blatný: Nechejme se otestovat, abychom udrželi otevřené obchody a společenský život
Pod autobusem na Jihlavsku se utrhla krajnice, vezl školáky. Tři těžce zranění
Sestry z Moskvy ubily otce, když spal. Místo vraždy je mají vyšetřovat jako oběti
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Kampaň za miliony obnoví důvěru, tvrdí Havlíčkův úřad. Bábek: Stačí změnit komunikaci
Ve věznicích kvůli covidu chybí stovky dozorců. Budou za ně zaskakovat policisté
Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou
Další články
reklama
reklama