Plně očkovaní Američané už nemusí nosit roušky ve vnitřních ani venkovních prostorech a ani dodržovat rozestupy. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve čtvrtek náhle změnilo své pokyny. Podle některých odborníků je to krok správným směrem, ale upozorňují na to, že lidé na veřejnosti těžko rozeznají, kdo je očkovaný a kdo ne.
„Plně očkované osoby mohou pokračovat v činnostech, aniž by musely nosit roušku nebo dodržovat rozestupy, s výjimkou případů, kdy to vyžadují federální, státní, místní, kmenové nebo územní zákony, pravidla a předpisy, včetně místních pokynů pro podniky a pracoviště,“ uvádí CDC na svých webových stránkách.
Podle ředitelky CDC Rochelle Walenskyové plně očkovaní mohou dělat věci, které kvůli pandemii přestali. „Všichni jsme toužili po tomto okamžiku, kdy se budeme moci přiblížit k normálu,“ prohlásila Walenskyová na brífinku v Bílém domě.
Podle ní ke změně vedly nové vědecké poznatky ve třech oblastech. „Jednou z nich je účinnost vakcín obecně i v reálné populaci. Další je účinnost proti mutacím, která byla potvrzena minulý týden. A třetí oblastí je účinnost v prevenci,“ řekl šéfka CDC. Zdůraznila, že navíc klesají čísla nově nakažených koronavirem a vakcína je čím dál tím dostupnější.
Lidé s oslabeným imunitním systémem by se ale podle CDC měli poradit se svým lékařem, než přestanou nosit roušky. A to i když jsou očkováni dvěma dávkami.
Krok směrem, kterým chceme jít
Změna pokynů však mezi Američany vyvolala řadu otázek. Například zda pro očkované pandemie skončila a mohou se plně navrátit k normálnímu životu. „Nechci říkat, že pandemie skončila. Ale pro ty, kteří jsou plně očkováni, to znamená návrat k něčemu, co se velmi podobá normálu,“ řekl CNN ředitel Národního institutu pro alergie a infekční nemoci Anthony Fauci.
Možnost být bez roušek ve vnitřních i venkovních prostorech je podle něj velký krok. „Nechci předčasně vyhlašovat vítězství, ale je to jednoznačně krok směrem, kterým chceme jít,“ dodal Fauci. S tím souhlasil i šéf Národního zdravotního ústavu Francis Collins.
Mohou lidé zahodit roušky?
Roušky v USA ale i očkovaní lidé v některých případech budou muset stále nosit, protože místní, institucionální a vládní předpisy mají přednost před pokyny CDC. Lidé je budou muset mít například při cestování až do 13. září, protože to vyžaduje vláda, informovala ve čtvrtek pro CNN mluvčí amerického Úřadu pro bezpečnost dopravy Lisa Farbsteinová.
Nošení roušek by i nadále mohly vyžadovat například některé instituce, podniky, ale i konkrétní státy nebo města. Zakrytá ústa a nos budou podle CDC stále nutností například i ve zdravotnických zařízeních. A roušky nebo respirátory musí dál nosit i neočkovaní lidé včetně dětí.
Motivace k vakcinaci
Svoboda bez roušek a rozestupů má být podle odborníků přesně tou odměnou, která lidi motivuje k očkování. „To, že lidé budou moct jít do práce, do kina nebo do restaurace, může být tou správnou motivací. Navíc když nebudou muset mít neustále nasazenou roušku,“ řekl CNN před čtvrtečním oznámením CDC George Loewenstein, profesor ekonomie a psychologie na Carnegie Mellon University a spoluředitel jejího Centra pro výzkum behaviorálního rozhodování.
Walenskyová ale upozornila, že motivace k očkování nebyla hlavním důvodem, proč CDC své pokyny změnilo. „Může to sloužit jako pobídka pro některé lidi, aby se nechali očkovat, ale není to hlavním účelem,“ uvedla.
Očkovaný, nebo ne?
Odborníci ale upozorňují, že bez očkovacího průkazu nebo jiného druhu osvědčení se na veřejnosti těžko rozezná očkovaný od neočkovaného. „Byla jsem šokována náhlým zrušením pokynů CDC pro očkované osoby. I když souhlasím s tím, že očkovaní si mohou vybrat, co chtějí dělat, funguje to pouze v případě, že existuje způsob, jak kontrolovat očkování. Co jinak zabrání neočkovaným, aby veřejnost ohrožovali?“ upozornila lékařská analytička Leana Wenová na Twitteru.
„Je spoustu lidí, kteří se nikdy nechtěli nechat očkovat nebo nosit roušky. Teď by mohli prostě říct, že jsou očkovaní,“ kritizovala.
Na podobný problém upozornil i Anthony Fauci. „Zastavovat lidi u dveří obchodu s potravinami nebo bowlingu a kontrolovat, zda mají očkovací průkaz, pravděpodobně nebude fungovat,“ podotkl ředitel Národního institutu pro alergie a infekční nemoci.
V USA bylo ke čtvrtku plně očkováno téměř 36 procent Američanů. Z toho necelých 46 procent dospělé populace.