Očkování v Česku se nadále rozšiřuje mezi mladší věkové kategorie, u nichž však viditelně ubývá ochota se nechat naočkovat. Vakcína přitom lidem přinese obrovské možnosti, naopak neočkovaní budou mít v příštích měsících značně komplikovaný život. V jakých životních situacích lidé certifikát o očkování využijí?
Cestování
Pravidla cestování jsou v souvislosti s nadcházejícím létem zřejmě největším tématem. Přestože zatím není úplně zřejmé, jak bude v konečné podobě vypadat Evropskou unií připravovaný takzvaný covid pas, je jisté, že očkovaní lidé budou moci cestovat bez vážnějších komplikací.
Zařiďte si očkování kvůli dovolené. Budete mít při cestování výhodu, říká Arenberger
Kdo může a chce jet na dovolenou, ať se registruje na očkování, apeloval v nedělní Partii na CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Lidé s ukončeným očkováním podle něj budou mít při cestování velkou výhodu. Mladší ročníky zatím ale k vakcínám nemají přístup.
Předpokladem k získání certifikátu mají být zřejmě tři skutečnosti: cestující se nechá očkovat, případně má negativní PCR test nebo před maximálně třemi měsíci překonal COVID-19 (uvažuje se ovšem o prodloužení této lhůty na 180 dní). Otázkou zůstává, zda se bude uznávat také potvrzení hladiny protilátek. Očkování každopádně představuje nejsnadnější a také nejlevnější variantu, aby se člověk mohl vydat na cesty do zahraničí.
Už nyní mají očkovaní úlevy. Například při návratu ze zemí, které česká vláda považuje za velmi rizikové, nemusejí do pětidenní karantény. Zhruba od 15. května by se mohly zjednodušit cesty mezi Českou republikou a šesti zeměmi, zatím však pouze pro očkované.
Restaurace, ubytování či kadeřnictví
Od pondělí se otevírají také zahrádky restaurací. Aby si však člověk poseděl s přáteli u točeného piva, potřebuje i v tomto případě prokázat svou neinfekčnost. Očkovaní lidé to budou tudíž mít nejsnadnější. V ostatních případech je podmínkou, aby host byl očkován nebo testován na bázi PCR/POC testů, případně samotestů, nebo prodělal COVID-19 před maximálně 90 dny.
Mám hodně protilátek na covid a nechci se očkovat. Budu moct cestovat?
Lidé, kteří prodělali COVID-19, a mají tak přirozeně vytvořené protilátky, stojí před dilematem, zda není zbytečné se v jejich případě očkovat. Přestože jim již mnohdy vypršelo období 90 dnů po prodělání nemoci, hladina protilátek je u nich nadále vysoká, a lékaři jim proto často ani nedoporučují očkování. Tito lidé však mohou mít do budoucna praktické problémy, protože se nelze spolehnout na to, že například chystaný covid pas bude brát naměřené protilátky v úvahu.
Postupně se objevují další služby, u nichž je očkování předností, například kadeřnictví či masérství nebo ubytování v hotelu či penzionu. Ubytovací služby by se pro hosty mohly otevřít již v průběhu května.
Sport
Očkování usnadní život také sportovním fanouškům. Sportovní utkání již může navštěvovat omezený počet diváků, musí však prokázat svou neinfekčnost. Negativní výsledek PCR nebo antigenního odběru ne starší než 48 hodin je jednou z podmínek vstupu na stadiony. Fanoušci se případně mohou prokázat potvrzením o prodělání nemoci v posledních 90 dnech nebo právě certifikátem o dokončeném očkování.
Kultura
Podobná pravidla jako pro sport budou platit také pro návštěvy kulturních akcí. Od pondělí 17. května se začnou pořádat kulturní akce venku s maximální účastí 700 diváků. Podmínkou bude buď absolvování testu, odstup nejméně 14 dnů od očkování, nebo nejvýše 90 dnů od prodělání COVID-19. Kulturní akce v uzavřených prostorách vláda zřejmě povolí o týden později.
Dosažení kolektivní imunity
Očkování navíc přispěje k vytvoření kolektivní imunity vůči COVID-19. To by mělo do budoucna vést k naprostému návratu k normálnímu životu, kdy snad již výše zmíněná pravidla nebudou vyžadována. K dosažení kolektivní imunity je podle odborníků potřeba naočkovat aspoň 70 procent dospělých.