Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli sdílel na svém YouTube kanálu hned dvě videa, ve kterých občanům České republiky představil protilátkové koktejly bamlanivimab a Regeneron. V jeho řeči nechyběla ani kritika ministerstva zdravotnictví. „Doufám, že bude aktivnější a nebude indikace pacientů limitovat. Lidské životy mají velkou hodnotu a nemůžeme je přepočítávat na peníze,“ sdělil Babiš.
Dvě látky, které mohou zachránit životy našich spoluobčanů. Tak Babiš označil protilátkové koktejly, které mohou být pacientovi v České republice na žádost podány. „Fungují tak, že se přilepí na virus a znemožní mu se dostat do buněk těla,“ popsal funkci protilátek. Díky nim se tak snižuje virová nálož a riziko těžkého průběhu nemoci COVID-19.
Zásadní podle něho je, kdy bude protilátka podána. „Doba od pozitivního PCR testu nesmí přesáhnout tři dny a doba příznaků zase sedm dní. Lék je nutné podat, i když rizikový pacient příznaky nemá, ale je covid pozitivní,“ zdůraznil předseda vlády.
Bamlanivimabu jsme objednali málo, míní Babiš
„Bamlanivimab se rozředí a podává se v infuzi po dobu minimálně 16 minut, maximálně 60 minut. Následně pacient stráví hodinu v nemocnici na pozorování a pak jde domů,“ popsal. U Regeneronu, který dostal i bývalý prezident USA, Donald Trump, je průběh podobný, doba infuze však vždy trvá hodinu.
Ve válce není možné čekat na studie. Prosím vás, žádejte ten bamlanivimab, vyzývá Babiš
Ve válce není možné čekat na studie, řekl premiér Andrej Babiš ohledně neregistrovaného léku bamlanivimab od firmy Eli Lilly. Podle premiéra lék na koronavirus funguje, stejně jako lék od firmy Regeneron. Babiš uvedl, že ministerstvo zdravotnictví by tyto léky mělo propagovat, ale nevěnuje tomu dostatečnou pozornost. Proto resortu píše dopisy a o propagaci léků se snaží sám.
Látku bamlanivimab má Česko k dispozici od konce února. První dodávku Regeneronu, čtyři tisíce dávek z vyjednaných 12 tisíc, pak od 26. března. Babiš si však stěžuje, že bamlanivimabu nakoupila země málo. „Ministerstvo ho navíc málo propaguje, já jsem však urputný. Věřím, že můžeme zachránit více životů,“ komentoval situaci premiér s tím, že za březen nemoci COVID-19 podlehne více než pět tisíc lidí. „Je to nejhorší měsíc od začátku pandemie,“ doplnil Babiš.
Ministerstvu navíc premiér vyčítá i dlouho dobu indikace, tedy stanovení léčebného postupu. „Naše indikace jsou nejpřísnější. Neustále o tom mluvíme a požadujeme, aby je ministerstvo rozšířilo, vše jim ale dlouho trvá,“ sdělil. Nyní prý alespoň skupina z ministerstva uznala, že je možné koktejly podat širšímu počtu rizikových skupin.
Lék bamlanivimab stojí 24 500 korun a hradí se ze zdravotního pojištění. „Máme tady očkování a dva protilátkové koktejly. Doufám, že ministerstvo bude aktivnější a nebude limitovat indikace pacientů. Lidské životy mají velkou hodnotu a nemůžeme je přepočítávat na peníze,“ dodal s tím, že se sice čísla nakažených snižují, ale úmrtnost je v Česku stále vysoká.