Brífink Andreje Babiše (zdroj: CNN Prima NEWS)
Ve válce není možné čekat na studie, řekl premiér Andrej Babiš ohledně neregistrovaného léku bamlanivimab od firmy Eli Lilly. Podle premiéra lék na koronavirus funguje, stejně jako lék od firmy Regeneron. Babiš uvedl, že ministerstvo zdravotnictví by tyto léky mělo propagovat, ale nevěnuje tomu dostatečnou pozornost. Proto resortu píše dopisy a o propagaci léků se snaží sám.
„To musíte říct ministerstvu zdravotnictví, aby tlačilo na nemocnice, aby se předzásobily lékem bamlanivimab. Já resortu kvůli tomu píšu dopisy, už několik. A nejsou to vytýkací dopisy, ale konstatovací. Ve válce není možné čekat na nějaké studie,“ prohlásil v pátek na tiskové konferenci Andrej Babiš.
Prymula promluvil o lécích na koronavirus. Které jsou nejúčinnější?
Do Česka v pátek dorazila první dodávka léku Regeneron, kterým se léčil bývalý americký prezident Donald Trump. Premiér Andrej Babiš kromě toho neustále propaguje lék bamlanivimab. Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS promluvil i o dalších lécích a vysvětlil, které a jak proti nemoci COVID-19 fungují.
Neregistrovaného léku bamlanivimab, jehož užití povolilo ministerstvo v únoru, má Česká republika 3 000 dávek. Rozváží se z Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze. Babiš ministerstvu vyčetl, že jej umožnilo podávat jen úzké skupině pacientů, že jej nepropaguje a chce na něm ušetřit.
„Vím, že ten lék tady má dočasné povolení, ale mě to nezajímá. Když funguje, zkrátka jej mají propagovat. Už nevím, jak je donutit. Včera bylo školení pro praktiky a já říkám občanům: Prosím vás, žádejte ten bamlanivimab. A pokud ministerstvo zdravotnictví mělo starost, že to stojí peníze, říkám, že tenhle stát na to peníze má,“ zdůraznil premiér s tím, že ministerstvo zdravotnictví se chová jako byrokratický orgán.
Podle Babiše lidé po podání léku nekončí na JIP, což je podstatné. „To, že na to není studie, mě nezajímá. Dostávají to lidé a nekončí na JIP. Je potřeba lék podat třetí den od pozitivity a samozřejmě má jasné indikace, komu ho lze podat. Ale to ministerstvo zúžilo jen proto, že chtělo šetřit,“ je přesvědčen předseda vlády.
Účinnost léku proti mutacím klesá
O léku bamlanivimab mluvil v pátek v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS i epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. „Lék má jen jednu protilátku a proti mutacím jeho účinnost klesá. Ukazuje se, že pokud se přidá další protilátka, jeho účinnost zase půjde nahoru. Výrobce to tak připravuje,“ vysvětlil Prymula.
Zároveň doporučil užití podobného léku od firmy Regeneron, jehož první 4 000 dávek dorazily do Česka v pátek. Tím byl při hospitalizaci s koronavirem léčený i bývalý americký prezident Donald Trump. „Preparát je kombinací dvou monoklonálních protilátek a ukazuje se, že je poměrně účinný, zhruba na úrovni 80 procent, proti těžším průběhům,“ upřesnil epidemiolog.
„Lék se podává lidem, kteří mají šanci být nemocní vážným průběhem. Ten má tento lék zmírnit a jeho účinnost je poměrně vysoká,“ dodal v pořadu Prymula.
Podle premiéra Andreje Babiše lék bamlanivimab na koronavirus funguje. Zdroj: ČTK