Po výzvě Chcípl PES k protestům u domů poslanců kvůli pandemické novele policie řeší dva incidenty, nenávistný nápis a vniknutí do domu. Před bydliště poslance KDU-ČSL Antonína Tesaříka z Jihomoravského kraje po výzvě hnutí někdo nastříkal nápis „Tesařík je zrádce“. Do domu kolegy Josefa Cogana (STAN) z Královéhradeckého kraje zase vnikla cizí žena se slovy, že jde na demonstraci.
„Stalo se to, že k nám do domu vlezla zmatená paní. V chodbě u nás doma na ni po chvíli narazila moje manželka, která je po operaci kolene a chodí o berlích,“ popsal Deníku N Cogan. „Stála v chodbě, manželka se jí zeptala, co tam chce, a řekla, že tam nemá co dělat. Žena odpověděla, že jí přišel e-mail, že se svolává demonstrace na tuhle adresu a že je už teda tady. Manželka ji vyhodila,“ dodal.
Poslanec ani jeho žena vniknutí ženy do domu nehlásili, ale policisté se jím začali zabývat, když poslancův bratr o události napsal na Facebooku. „Na základě tohoto příspěvku a informací v něm uvedených jsme v současnosti začali prověřovat veškeré okolnosti a skutečnosti s cílem zjistit, k čemu na místě došlo,“ sdělila mluvčí královéhradecké policie Magdaléna Vlčková.
Slovnímu útoku pak čelil po výzvě Chcípl PES lidovecký poslanec Tesařík. „U mého domova se objevil nápis, že jsem zrádce. Policie po viníkovi pátrá, ale neberu to tak zásadně jako incident, který se odehrál předtím,“ řekl Deníku N. Už v lednu po jednání sněmovního zdravotnického výboru, jehož je Tesařík členem, o pandemické novele k domu poslance přijelo několik desítek aut. Lidé v nich pak megafonem nenávistně pokřikovali na Tesaříkovu rodinu a sousedy.
„Vadí mi, že manželka je doma ve stresu a já musím zůstávat v Praze,“ uvedl Tesařík. „Psychicky se z toho zhroutila. Bylo to v neděli v poledne, kdy dokončovala oběd a já jsem byl na procházce,“ doplnil. Následně se poslanec stal i terčem výhrůžek násilím na internetu.
Výzvu odsoudili Rakušan i Zeman
Incidenty se podle Tesaříka také zabývá policie. „Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Podařilo se nám ustanovit důvodně podezřelou osobu, která k věci podala vysvětlení,“ sdělil mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb k vyšetřování posledního incidentu s nápisem před Tesaříkovým domem.
Naprostý hnus! 🤬 Někteří lidé by holt měli projít zkouškou, jestli mohou vůbec volit. Doufám, že je rodina @tesarik_antonin v pořádku. 🙏 pic.twitter.com/svuF6iaSap
— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) February 17, 2022
Adresy trvalého bydliště sedmi desítek poslanců, kteří podpořili vládní pandemickou novelu, zveřejnila ve středu iniciativa Chcípl PES. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) jejich čin odsoudil a vyzval k tomu i ostatní členy dolní komory bez rozdílu politické příslušnosti. Oznámil, že policie už podniká opatření na ochranu jejich rodin.
O situaci následně Rakušan mluvil i na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Podle ministra i hlava státu zveřejnění adres „velmi silně odsoudila“.
„Tady se skutečně nejedná o poslance a poslankyně, kteří sedí v sále v Poslanecké sněmovně a jsou pod ochranou ochranné služby Policie České republiky, ale jedná se o možnost, že jsou konfrontováni rodinní příslušníci na těch jednotlivých adresách,“ dodal ministr.